Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaMapaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacjiUczniowie
Zespół Szkół Plastycznych

im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie

ul. Pułaskiego 15, 42-200 Częstochowa
tel. (34) 324-12-28, fax (34) 324-10-35
www:   http://www.plastyk.czest.pl
ZSP w Częstochowie na Facebooku
e-mail:   sekretariat@plastyk.czest.pl
Liczba odwiedzin od 01.01.2015: 67722 razy
dzięki wykupionej wizytówce w serwisie szkolnictwo.pl
(wysokie pozycjonowanie płatnej wizytówki =
= duża popularność
Twojej jednostki!)
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
 

LICEUM PLASTYCZNE
specjalności i specjalizacje:

- formy rzeźbiarskie: ceramika artystyczna
- formy użytkowe: wzornictwo - jubilerstwo
- techniki graficzne: projektowanie
  graficzne

- techniki malarskie: mural
- techniki graficzne: multimedia
- tytuł zawodowy plastyka

Nasi uczniowie mogą uczyć się w przyjaznej i bezpiecznej szkole o niepowtarzalnym klimacie. Od września 2012 zajęcia prowadzone są w nowych specjalistycznych pracowniach nowego budynku. Dążymy do odkrywania i rozwijania zainteresowań i uzdolnień naszych uczniów. Nauczyciele nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje, by jak najlepiej służyć młodzieży swoją wiedzą i doświadczeniem.

W szkole kształcenie przebiega dwutorowo: ogólnokształcące kończy się egzaminem maturalnym; artystyczne zawodowe zakończone jest egzaminem dyplomowym.

Kształcenie obejmuje:
  • przedmioty ogólnokształcące
  • dodatkowo przedmioty humanistyczne (kultura klasyczna, drama, muzyka)
  • przedmioty ogólnoplastyczne: rysunek, malarstwo, rzeźba, podstawy projektowania, projektowanie multimedialne, podstawy fotografii i filmu, historia sztuki
  • przedmioty zawodowe artystyczne

Przygotowanie artystyczne nie kończy się jednak na zajęciach szkolnych. Uzupełnieniem edukacji są coroczne plenery malarskie, praktyki odbywane według odpowiedniego kierunku, a także lekcje muzealne, objazdy po zabytkach, liczne wizyty w galeriach, możliwość prezentowania własnej twórczości na organizowanych przez szkołę wystawach.

Warunkiem przyjęcia jest pozytywne zdanie egzaminu sprawdzającego predyspozycje plastyczne w zakresie:
  • rysunku
  • malarstwa
  • kompozycji przestrzennej (rzeźby)
  • znajomości zagadnień związanych z różnymi dziedzinami sztuk plastycznych w zakresie objętym podstawa programową kształcenia ogólnego dla gimnazjum lub SP

Absolwenci naszej szkoły najchętniej kontynuują naukę na akademiach sztuk pięknych w całym kraju i Europie. Każda polska wyższa uczelnia tego typu ma wśród swoich studentów byłych uczniów częstochowskiego Plastyka. Z kierunków politechnicznych wybierana bywa najczęściej architektura. Absolwenci szkoły studiują również kierunki humanistyczne (m.in. historię sztuki, kulturoznawstwo, języki obce).

Wśród dotychczasowych absolwentów szkoły znajdują się wybitne postaci świata sztuki, artyści i profesorowie akademiccy: Jerzy Duda-Gracz, Jerzy i Maciej Kędziorowie, Roman Lonty, Dariusz Pala, Marian Michalik, Zbigniew Sprycha, Andrzej Desperak, Adam Patrzyk, Andrzej Koss, Andrzej Głowacki.

Projekty/wymiany:

WYBRANE KIERUNKI W NASZEJ SZKOLE

Ceramika
W ramach zajęć kierunkowych z zakresu ceramiki artystycznej uczniowie kształcą swoje umiejętności na bazie własnych projektów; wykonują prace z mas ceramicznych: gliny szamotowej, kamionki, porcelitu i porcelany. Tworzą prace formowane ręcznie unikatowe lub powielane z form gipsowych. Stosują technologie i techniki tradycyjne oraz współczesne. Dzieła mają charakter użytkowy i dekoracyjny; często są to rzeźby ceramiczne. Uczniowie projektują, modelują, dekorują i wypalają swoje wyroby w dobrze wyposażonych pracowniach prowadzonych przez artystów projektantów oraz techników i technologa ceramiki.

Jubilerstwo
Przedmiot kierunkowy przygotowuje uczniów do samodzielnej pracy w zakresie projektowania form jubilerskich (zwłaszcza biżuterii) oraz realizacji własnych projektów. W pracy koncepcyjnej nastawiamy się na nieskrępowaną kreację, wykorzystującą warsztatowe umiejętności rysunkowe i malarskie, przy jednoczesnym uwzględnieniu możliwości materiałowych i technologicznych.

Szkoła
dysponuje dobrze wyposażoną pracownią jubilerską (z dwudziestoma kilkoma stanowiskami pracy) prowadzoną przez artystów plastyków projektantów i mistrzów jubilerskich. Posiadamy kompletny zestaw maszyn i narzędzi do obróbki srebra. Wielu absolwentów prowadzi własne zakłady jubilerskie, inni studiują w wyższych uczelniach artystycznych, po ukończeniu których często wracają do jubilerstwa.

Współpracujemy ze Stowarzyszeniem Twórców Form Złotniczych oraz Katedrą Projektowania Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Bierzemy corocznie udział w międzynarodowych prezentacjach i targach jubilerskich m.in. Amberif i Złoto, Srebro, Czas.




SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie