Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaMapaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacjiUczniowie
Gimnazjum Sióstr Urszulanek

w Zespole Szkół Urszulańskich

al. Niepodległości 41, 61-714 Poznań
tel. (61) 852-89-48, fax (61) 855-14-00
www:   http://www.gimsu.poznan.pl
gimsu na Facebooku
e-mail:   gimsupoz@wp.pl
Liczba odwiedzin od 01.01.2015: 4329 razy
dzięki wykupionej wizytówce w serwisie szkolnictwo.pl
(wysokie pozycjonowanie płatnej wizytówki =
= duża popularność
Twojej jednostki!)
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
 

GIMNAZJUM SIÓSTR URSZULANEK

- wysokie wyniki dydaktyczne
- klasy żeńskie
- klasa męska
- sala gimnastyki korekcyjnej
- sala gimnastyczna
- pracownia komputerowa z dostępem do
  Internetu

- biblioteka
- aula ze sceną
- przestronne sale lekcyjne oraz gabinety:
  biologiczny, chemiczny, fizyczny,
  geograficzny, językowe, muzyczny,
  plastyczny

- wycieczeki krajowe i zagraniczne
- poszukiwanie nowych form przekazu
  wiedzy

- troska o wychowanie
- współpraca z zagranicznymi szkołami

Gimnazjum Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej to publiczna szkoła katolicka dla dziewcząt i chłopców prowadzona od 1991 roku przez Zgromadzenie Sióstr Urszulanek. Nauczanie i wychowanie opiera się na zasadach doktryny chrześcijańskiej.

Program wychowawczy szkoły obejmuje:
 • kształtowanie postaw chrześcijańskich
 • wychowanie patriotyczne
 • rozwijanie osobowości

Pierwszorzędnym celem jest kształtowanie pełnego człowieka i harmonijny jego rozwój. Obejmuje więc wszystkie dziedziny: umysłową, fizyczną, społeczną, moralną, religijną, patriotyczną i kulturalną. Celom wychowawczym przyznaje się pierwszeństwo przed nauczaniem. Realizuje się je zarówno na lekcjach wszystkich przedmiotów, godzinach wychowawczych, apelach, spotkaniach pozalekcyjnych, uroczystościach kościelnych, państwowych, szkolnych itp. Program wychowawczy czerpie swą moc z myśli założycielki Zakonu św. Anieli Merici i urszulańskiej.

W gimnazjum obowiązkowe są dwa języki obce:
 • język angielski - 4 godziny tygodniowo (w grupach dla początkujących i zaawansowanych)
 • język niemiecki, francuski lub hiszpański - 3 godziny tygodniowo (w grupach jak wyżej)

Nauczanie realizowane jest według programu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nadzór pedagogiczny nad szkołą sprawuje Wielkopolski Kurator Oświaty w Poznaniu. Liczba godzin poszczególnych przedmiotów jest większa od przewidzianej przez MEN. Ponadto zajęcia z fizyki, chemii, biologii, informatyki i plastyki są prowadzone w grupach.

Fachowa kadra pedagogów, wychowawców i nauczycieli przedmiotów, przekazuje uczennicom wiedzę, rozbudza zainteresowania, ale przede wszystkim stara się poprzez osobisty kontakt i własny przykład ukazać prawdziwe, chrześcijańskie wartości.

Dostępne są koła przedmiotowe i zajęcia wyrównawcze.

Dla zainteresowanych lub potrzebujących wsparcia do wyboru są koła:
 • polonistyczne
 • historyczne
 • języka angielskiego
 • języka niemieckiego
 • języka francuskiego
 • plastyczne
 • matematyczne
 • fizyczne
 • chemiczne
 • biologiczne
 • geograficzne
 • informatyczne

Oferujemy możliwość udziału w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych
 • koło teatralne
 • koło recytatorskie
 • koło taneczne
 • kafejka internetowa
 • gry na instrumentach (pianino, gitara)
 • gazetka szkolna
 • chór szkolny
 • liturgiczne
 • koło ministranckie
 • koło biblijne
 • SKS

W kształceniu kulturalnym wykorzystujemy wyjścia do kin, opery i baletu, muzeów, zwiedzanie wystaw. Zapraszamy artystów poznańskich scen, śpiewaków i muzyków, poetów i pisarzy. Tradycją szkoły jest wysoki poziom nauczania, poszukiwanie nowych form przekazu wiedzy i troska o wychowanie. W dni nauki wplatają się zabawy szkolne (andrzejki, dyskoteki, odwiedziny św. Mikołaja, Dzień Językowy, Dzień Zdrowia, itd.).

Wyposażenie szkoły to przestronne sale lekcyjne, pracownia komputerowa z dostępem do Internetu, gabinety: biologiczny, chemiczny, fizyczny, geograficzny, językowe, muzyczny, plastyczny, sala gimnastyczna, sala gimnastyki korekcyjnej i biblioteka oraz aula ze sceną. Korytarze szkoły upiększają prace i rysunki wykonane przez uczniów.

TRADYCJE SZKOLNE, STRÓJ SZKOLNY

Gimnazjum Sióstr Urszulanek w Poznaniu pielęgnuje tradycje urszulańskiego szkolnictwa. W ostatnim dziesięcioleciu wypracowało także nowe zwyczaje, dzięki którym nasza szkolna społeczność tworzy wspólnotę wiary i stale się rozwija. Do tradycji Gimnazjum należą także wydarzenia, wpisane w codzienność szkoły oraz w dni świąteczne:
 1. Wspólna modlitwa w kaplicy lub w auli, którą rozpoczynamy dzień nauki.
 2. Eucharystia stanowi centrum wspólnie przeżywanych świąt kościelnych i uroczystości szkolnych. Praktykujemy tradycje szkolnych mszy św. w pierwsze piątki miesiąca. Uczniowie mają możliwość przystępowania przed uroczystościami do sakramentu pojednania w szkole.
 3. Uroczystość patronki szkoły poprzedzona jest duchowym przygotowaniem, na które składa się konferencja zaproszonego kapłana, adoracja Najświętszego Sakramentu i spowiedź święta.
 4. W Adwencie podejmujemy wspólne postanowienia i pracę duchową. Włączamy się też w Roraty, które odprawiane są przed lekcjami w kaplicy szkolnej.
 5. Spotkanie opłatkowe całej szkoły i przeżywane w klasach są okazja do podkreślenia życzliwych więzów, które nas łączą.
 6. Rodzinne śpiewanie kolęd w pierwszą niedzielę stycznia gromadzi w auli szkolnej uczennice, uczniów oraz ich najbliższych. Wielu z nich akompaniuje śpiewom kolęd na różnych, czasem egzotycznych instrumentach.
 7. Rekolekcje wielkopostne pozwalają lepiej poznać prawdy wiary i samego siebie.
 8. Niedziela Palmowa gromadzi w szkolnej kaplicy całą wspólnotę szkolną i rodziny.
 9. Czcimy rocznice narodowe i pamięć polskich patriotów. Szkoła utrzymuje kontakt z kombatantami poznańskich oddziałów AK.

Pasja tworzenia
 • w chórze szkolnym i zespołach instrumentalnych, które ubogacają liturgię i oprawę szkolnych uroczystości utworami wielkich mistrzów, pieśniami kościelnymi i patriotycznymi, piosenką ewangelizacyjną
 • na scenie szkolnego teatru - aula ze sceną umożliwia prezentowanie repertuaru religijnego, klasyki polskiej i obcej literatury oraz utworów współczesnych, a także baśni i bajek
 • przy sztalugach - rysunki i obrazy upiększają korytarze szkoły, trafiają na wystawy pozaszkolne, a dwa razy w roku są eksponowane na kiermaszu i aukcji, organizowanych przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy

  Wierni absolwenci
  Oficjalnie spotkanie Absolwentów Gimnazjum odbywa się w pierwszą niedzielę po uroczystości św. Urszuli, ale byli uczniowie odwiedzają szkołę także w ciągu roku, co dowodzi przyjaznych więzów zawiązanych między nimi a siostrami, wychowawcami i nauczycielami. Przeżywają z nami uroczystości szkolne zwłaszcza święto patronalne czy imieniny Siostry Dyrektor.

  Obowiązujący strój:
  w naszej szkole obowiązuje tradycyjny mundurek urszulański (codzienny i galowy). Ubiorem codziennym dla dziewcząt jest granatowa bluza z kołnierzem marynarskim i biała bluzka letnia. Strojem galowym dla dziewcząt jest granatowa bluza z białym kołnierzem marynarskim i granatowa spódnica. Galowym strojem dla chłopców jest tradycyjny ciemny garnitur i biała koszula a ubiorem codziennym jest granatowa bluza.

  Serdecznie zapraszamy!

  Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

  Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
  Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie