Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak korzystać ze słownika na lekcjach języków obcych?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2930 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Słownik to książka, która zwykle nie jest przez uczniów lubiana gdyż zdaniem wielu z nich szukanie słów jest nudne i nużące. Każdy uczeń ma słownik, który leży na półce, ale nie każdy chce i umie z niego korzystać. Myślę, że w każdej szkole jest już zestaw słowników dostępnych dla młodzieży w czasie zajęć. By uczniowie chcieli korzystać ze słownika powinni wiedzieć, że jest to "taka książka", którą zawsze można znaleźć u swojego nauczyciela języka obcego i że on chętnie do niej zagląda w razie potrzeby. Jeżeli uczniowie widzą, że czerpanie informacji, szukanie odpowiedzi w słowniku nie jest dyshonorem ani wstydem dla nauczyciela to i oni znajdą w sobie chęci i odwagę do sięgnięcia po tę szczególną książkę.

Trzeba pamiętać, że słownik słownikowi nie jest równy i należy doradzić swoim wychowankom, jaki powinni nabyć oraz nauczyć ich, jak z niego korzystać.

W początkowym okresie nauki oczywiście uczniowie mogą wybrać dwujęzyczny słownik, gdzie wyjaśnienia znajdą w ich języku ojczystym. Natomiast w miarę postępów w nauce języka uczniowie powinni mieć szansę i okazję by zacząć zaglądać do jednojęzycznego słownika, gdzie obce słowa są wytłumaczone w języku obcym, ale zrozumiale dla użytkownika. To w takim słowniku można zobaczyć jak słowa są używane przez "native speakers", i jakie jeszcze inne znaczenia mają, a przykłady ukażą ich zastosowanie we współczesnym języku. By korzystanie ze słownika nie było frustrujące trzeba umieć znaleźć słowo szybko. "Praktyka czyni mistrza" - a poprzez różne ćwiczenia możemy to swoim uczniom umożliwić, robiąc krótkie quizy nawet pomiędzy innymi ćwiczeniami w czasie lekcji. Możemy poprosić o wyszukanie kilku informacji na czas, np.:
- Jakie jest pierwsze/ostatnie słowo na literę "P",
- Jakie jest pierwsze/ostatnie słowo na stronie nr 124?,
- Na jaką literę jest najmniej wyrazów w słowniku?

Znajomość alfabetu jest oczywiście niezbędna, ale w przypadku nauki języków indoeuropejskich nie stanowi to problemu dla polskich uczniów.

By umożliwić słuchaczom samodzielne i pełne korzystanie ze słownika każdy nauczyciel powinien objaśnić skróty i oznaczenia w słowniku, z którego mają korzystać uczniowie. Oczywiście koniecznie trzeba im pokazać zapis fonetyczny i trochę go z nimi poćwiczyć, ale nie jest to czas stracony. Sprawne korzystanie ze słownika to jedna z najbardziej przydatnych umiejętności w posługiwaniu się językiem obcym. Jest wiele ćwiczeń, które rozwijają sprawność posługiwania się słownikiem. Przytoczę kilka z nich:
- Wypisujemy wyrazy i zadaniem uczniów jest znalezienie synonimów lub antonimów oraz ułożenie zdań wykorzystujących te wyrazy.
- Podajemy wyrazy w zdaniu, które brzmią podobnie i uczniowie muszą znaleźć te, które są poprawne. Na przykład: "There is a large (whole, hole) in the street".
- Podajemy uczniom kilka słów i oni muszą znaleźć słowa niepasujące do tej grupy (tzw. "odd ones")
- Podajemy słowa i ich definicje w nieuporządkowanej kolejności w dwóch kolumnach, a zadaniem uczniów jest je wzajemnie dopasować. (By ćwiczenie to utrudnić można podać o jedno słowo więcej niż definicji, a zadaniem ucznia jest napisać definicję tego słowa korzystając ze słownika.)

Jako nauczycielom nie wolno nam zapominać, że również internet jest pełen słowników języków obcych i powinniśmy naszym uczniom pokazać chociaż kilka z nich, gdyż większość młodych ludzi woli słownik na ekranie komputera niż na papierze.

Grażyna Skałka
Zespół Szkół Chemicznych w Krakowie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie