Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Kim jesteś Balladyno?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 5967 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Propozycja lekcji z cyklu omawianie lektury "Balladyna". Inny sposób charakterystyki prezentowany przez autorkę.

Scenariusz lekcji w klasie II gimnazjum
Temat : Kim jesteś Balladyno? Próba oceny bohaterki tragedii Juliusza Słowackiego.

Czas : 90 minut
Cele i zadania:
- uczeń potrafi ocenić konsekwencję różnych wyborów życiowych,
- uczeń jest świadomy odpowiedzialności za własne wybory życiowe,
- uczeń potrafi argumentować własne stanowisko,
- uczeń umie pracować w grupie,
- redaguje różne formy wypowiedzi – wywiad, pamiętnik, list, charakterystyka.
Materiały:
- schematy drzew decyzyjnych
- kontur kobiety
- arkusz papieru pakowego z napisem Balladyna
- kolorowe paski papieru
- mazaki
Forma pracy: w grupie
Metody pracy: drzewko decyzyjne, dyskusja
Przebieg lekcji:
1. Nauczyciel informuje uczniów o celach i zadaniach lekcji. Podział klasy na 4 grupy (losowanie kartoników z 4 kolorami, odliczanie do czterech, inne).
2. Każda grupa otrzymuje zadanie przeanalizowania motywów postępowania bohaterki w różnych momentach życia. Muszą ocenić podjęte przez nią decyzje. Zastanawiają się, czy miała inne możliwości postępowania. Lider grupy losuje problem do dyskusji. Każda grupa otrzymuje schemat drzewka decyzyjnego.
Problemy do rozważenia:
A. Zabójstwo siostry
B. Wystąpienie przeciwko mężowi
C. Wyparcie się matki
D. Wydanie na siebie wyroku.
3. Praca uczniów w grupach. Dyskusja nad problemem, analiza postępowania, zapisywanie w schemacie drzewka wniosków.
a) praca z tekstem „Balladyny”.
4. Lider grupy prezentuje efekty pracy. Omawia cele i wartości, jakimi kierowała się bohaterka.
5. Dyskusja na forum klasy. Wynikiem będzie portret bohaterki.
a) uczniowie zapisują na przygotowanych paskach papieru cechy, którymi odznaczała się Balladyna,
b) przyklejają je na arkuszu papieru, na którym wypisane jest imię Balladyna,
c) próba odpowiedzi na pytanie zawarte w temacie. Próba oceny postaci.
6. Podsumowanie lekcji
a) odpowiedź na pytanie: Czy praca techniką drzewka decyzyjnego pomogła wam w ocenie bohaterki.
7. Propozycja zadań redakcyjnych i wyznaczenie terminu oddania prac pisemnych.
- Kartki z pamiętnika Balladyny.
- Balladyna pisze list do matki ... (siostry lub męża)
- Uzupełnij prosty kontur postaci kobiecej charakterystyką Balladyny. (praca dla uczniów słabych, otrzymują dodatkowo kontur postaci kobiety do uzupełnienia).
Opracowała : Maria Syktus

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie