Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Technika socjometryczna I.L. Moreno

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 48464 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 W odpowiedzi badany ma wymienić osoby, z którymi najbardziej (wybory pozytywne) chciałby wejść w kontakt przy zaistnieniu określonych w pytaniu warunków (kryterium socjometryczne).

Socjometria jest zespołem czynności werbalnych i manipulacyjnych, mających na celu poznanie uwarunkowań, istoty i przemian nieformalnych związków międzyosobowych w grupach rówieśniczych.
Twórcą określenia socjometrii jest I. L. Morena. Nauka obejmuje szereg odmiennych technik. Najbardziej znane, to: samoocena socjometryczna, technika „zgadnij kto?”, porządkowanie wszystkich członków grupy (z wyjątkiem siebie) pod względem podanego kryterium, jest to tzw. szeregowanie rangowe, porównywanie parami członków grupy pod względem podanego kryterium i wyboru osoby z pary, która w większym stopniu spełnia to kryterium.
Test socjometryczny pozwala nam poznać: „gwiazdy socjometryczne”, czyli osoby najliczniej wybierane, najbardziej popularne, lubiane, w zależności od tego, co badaliśmy; „odrzuconych”, czyli osoby nie lubiane, celowo odrzucane, darzone niechęcią; „izolowanych”, czyli osoby przez nikogo nie wybierane, obojętne; „pary”, czyli grupy osób wzajemnie się wybierających, tworzących zamknięty krąg; „łańcuchy”, które oznaczają określony układ wyborów przechodnich wzajemnych, nie zamykających się w kręgu.
Badanie socjometryczne polega na zadaniu wszystkim członkom danej grupy kilku specjalnie sformułowanych pytań, badających różne rodzaje stosunków społecznych takich jak: sympatię, zaufanie, popularność, przywództwo, wzajemne niechęci i inne. W odpowiedzi badany ma wymienić osoby, z którymi najbardziej (wybory pozytywne) chciałby wejść w kontakt przy zaistnieniu określonych w pytaniu warunków (kryterium socjometryczne).
Treść pytań zastosowanych w badaniu socjometrycznym może być następujący:
Wygrałaś (eś) wycieczkę do Paryża, kogo z klasy zabrałbyś (zabrałabyś) ze sobą?
Masz ogromny kłopot, do kogo z klasy zwrócisz się o pomoc?
Kryteria pytania trzeciego odnoszą się do uczucia antypatii odrzucenia: Z kim z klasy nie chcesz siedzieć w jednej ławce?
Celem badania jest zapoznanie się z wewnętrzną strukturą zespołu klasowego, określenie pozycji socjometrycznej każdego ucznia, a w tym wyłonienie tzw. „gwiazdy socjometrycznej”, czyli osoby najbardziej lubianej i popularnej wśród klasy. Celem badania jest również ustalenie, kto w grupie jest odrzucony.

Opracował: Krzysztof Podgórski

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie