Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Sztuka na przestrzeni wieków – opis rzeźby

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4503 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

Scenariusz lekcji otwartej dla nauczycieli polonistów
Prowadzący: Roman Dolata
Klasa:
Przedmiot: język polski
Data:
Temat: Sztuka na przestrzeni wieków – opis rzeźby.

Cele lekcji

Uczeń zna:

  • zasady opisu dzieła sztuki i potrzebne do tego słownictwo;

  • najważniejszych rzeźbiarzy tworzących w różnych okresach (np. Fidiasza, Myrona, Michała Anioła, Dunikowskiego, Abakanowicz) i niektóre ich dzieła (są to elementy gazetki tematycznej);

  • zasady pracy w grupie

Uczeń potrafi:

  • wykorzystać zdobyte wiadomości;

  • stosować w wypowiedzi poznane wcześniej słownictwo;

  • pracować w grupie (podział pracy);

  • uzasadnić swoje stanowisko;

  • umiejętnie słuchać poleceń nauczyciela

Kryteria oceniania

Wymagania podstawowe:

  • uczeń wykorzystuje posiadane wiadomości dotyczące cech poszczególnych epok (antyk, renesans) i ówczesnych twórców;

  • posługuje się terminologią, np. rzeźba, dzieło sztuki, postument, starożytność, antyk, renesans-odrodzenie;

  • pracuje na rzecz grupy;

  • dba o estetykę wypowiedzi (dobiera odpowiednie wyrażenia, wypowiada się w sposób płynny i zrozumiały dla innych);

  • określa tematykę dzieła sztuki;

  • umie słuchać innych (nie przeszkadza kolegom w czasie wypowiedzi);

  • redaguje opis.

Wymagania ponadpodstawowe:

  • hierarchizuje zdobyte informacje (układa je od najważniejszych do mniej istotnych);

  • organizuje pracę w grupie lub wykazuje aktywność w trakcie pracy;

  • buduje spójną wypowiedź.

Wykorzystane środki dydaktyczne
  1. Rzutnik.

  2. Foliogramy.

  3. Kserokopie fotografii przedstawiających opisywane rzeźby.

  4. Papier szary do zapisywania efektów pracy w grupie.

  5. Gazetka tematyczna.

Etapy lekcji
Etapy lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Cele lekcji

Osiągnięcia uczniów

Etap 1.

Powitanie

Sprawdzenie obecności

Przywitanie z obecnymi na lekcji nauczycielami

Etap 2. Wprowadzenie

Przedstawienie tematyki bieżących zajęć, podyktowanie tematu

Jeden z uczniów przypomina w skrócie tematykę poprzedniej lekcji

Prezentacja zdobytych wiadomości

Etap 3.

Prezentacja dzieł sztuki przewidzianych do analizy

Zaprezentowanie rzeźb, które będą opisywane (Dyskobol Myrona, Atena Partenos Fidziasza, David Michała Anioła i Eros alato Mitoraja), z wykorzystaniem rzutnika i foliogramów

Wstępne zapoznanie się z analizowanymi rzeźbami

Zapoznanie uczniów z niektórymi dziełami najwybitniejszych rzeźbiarzy

Etap 4.

Losowanie rzeźb

Przeprowadzenie losowania

Przedstawiciel wybranych (również drogą losową) na poprzedniej lekcji grup losuje rzeźbę, którą jego grupa będzie analizować

Etap 5.

Podanie zadań do wykonania

Polecenie: wynotujcie najważniejsze – waszym zdaniem – cechy rzeźb i przedstawcie je w formie krótkiego opisu.

- podział pracy w grupie

- wynotowanie cech opisywanych rzeźb z wykorzystaniem poznanych wiadomości

Umiejętne słuchanie poleceń nauczyciela, wykorzystanie zdobytych informacji, praca w grupie

Umiejętność aktywnej pracy w grupie, hierarchizacja zdobytych wiadomości, dbałość o estetykę zapisu, przestrzeganie czasu pracy, umiejętność nieprzeszkadzania innym uczniom

Etap 6.

Zaprezentowanie wyników działań grupowych

Kontrola wykonanych zadań

Zawieszenie arkuszy z wypisanymi cechami na tablicy

Prezentacja i uzasadnienie stanowiska grupy

Budowanie spójnej wypowiedzi, określenie tematyki opisywanego dzieła

Etap 7.

Zaznaczenie na arkuszach i zapisanie w zeszytach (w dwóch kolumnach) cech wspólnych i różnych opisywanych rzeźb

Zaznaczenie w odpowiedni sposób cech wspólnych i różnych analizowanych wytworów sztuki

Wskazanie odpowiednich cech i ich zapisanie w zeszycie

Wykorzystanie poznanych wiadomości

Umiejętność pracy z gotowym tekstem

Etap 8.

Podsumowanie.

Ocena pracy uczniów, podanie zadania domowego: Opisz wybraną przez siebie rzeźbę z wykorzystaniem poznanego słownictwa. Jej zdjęcie (ksero) wklej do zeszytu.

Zapisanie zadania.

Dobra ocena i pochwała wobec klasy impulsem do dalszej pracy na innych lekcjach

Umiejętność dokonania rekapitulacji zajęć


Opracował: Roman Dolata

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie