Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Udział biblioteki szkolnej w pełnieniu podstawowych funkcji szkoły

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1223 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 Jolanta Przezak
nauczyciel bibliotekarz
Szkoła Podstawowa w Charłupi Malej

Udział biblioteki szkolnej w pełnieniu podstawowych funkcji szkoły

Jednym z głównych zadań każdej szkoły jest pełnienie przez nią trzech podstawowych funkcji: kształcącej, opiekuńczej i wychowawczej. Niemały udział w realizacji tych celów ma też szkolna biblioteka. Jako pracownia interdyscyplinarna i ośrodek kształcący czytelników poprzez edukację czytelniczą i medialną, biblioteka szkolna stara się kształcić i wychowywać swych czytelników min. poprzez:
- rozwijanie potrzeb czytelniczych i informacyjnych
- przygotowywanie uczniów do samokształcenia
- wychowywanie wg ogólnoludzkich zasad moralnych i kulturowych
- wdrażanie do poszanowania zbiorów bibliotecznych.
Realizacja tychże celów przebiega rozmaicie, a więc np. poprzez: udostępnianie zbiorów, działalność informacyjną i propagandową książki i czytelnika, realizację planu edukacji czytelniczej i medialnej czy pozalekcyjne formy pracy z czytelnikami.
Funkcję opiekuńczo-wychowawczą realizuje natomiast szkolna biblioteka poprzez: współpracę z wychowawcami klas, nauczycielami poszczególnych przedmiotów, rodzicami i dyrektorem szkoły. Współpraca ta ma na celu wyłonienie tych uczniów, którzy nie spełniają norm wychowawczych, czy kształcących przyjętych przez dane społeczeństwo i opracowanie odpowiednich form pomocy.
Szkolna biblioteka udziela też wsparcia pozostałym nauczycielom szkoły, w wyszukiwaniu osób o sprecyzowanych zainteresowaniach. Wspiera ich pasje, rozwija talenty, pobudza do dalszego rozwoju, chociażby poprzez zaangażowanie w pozalekcyjne formy pracy szkolnej biblioteki.
Rozpoznanie poziomu aktywności czytelniczej uczniów i znalezienie przyczyn danego stanu rzeczy, na pewno pomoże bibliotekarzowi odszukać wśród swych czytelników tych, którym należy pomóc, czy to fizycznie czy psychicznie.
Przy realizacji wyżej omówionych zadań, bibliotekarz szkolny oddziałuje na swych wychowanków indywidualnie. Ma to miejsce podczas rozmowy o ostatnio przeczytanej książce, poprzez udzielenie pomocy w dotarciu do danego rodzaju zbioru, przy pracach w Kole Przyjaciół Biblioteki czy wreszcie podczas zajęć z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej.
Biblioteka szkolna i pracujący w niej bibliotekarz ma również swój wkład w pełnienie jeszcze jednej funkcji szkoły, a mianowicie funkcji kulturalno-rekreacyjnej. To właśnie dzięki zbiorom gromadzonym przez bibliotekę (książki, czasopisma, zbiory audiowizualne), czytelnik ma bezpośredni kontakt z wytworami kultury. One to właśnie wzbogacają wnętrze człowieka, czynią go wrażliwszym. Dostarczając doznań estetycznych, pozwalają jednocześnie na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Relaksują i odprężają ucznia po wysiłku związanego z nauką szkolną.
Poziom rozwoju życia kulturalnego uczniów, zależny jest w dużej mierze od poziomu kulturalnego nauczycieli, a więc i bibliotekarzy. Jeśli sami wychowujący znają i dostrzegają potrzebę takiego oddziaływania na swych wychowanków, to i efekty pracy zapewne będą owocne.

opracowała mgr Jolanta Przezak

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie