Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz zimowiska - Zdrowe odżywianie

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 5464 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 


Cele ogólne:
1. Dbanie o własne zdrowie – zdrowe odżywianie się.


Cele szczegółowe:
uczestnicy:
- propagują zdrowe odżywianie się ze szczególnym uwzględnieniem spożywanie warzyw i owoców.
- nazywają i rozróżniają produkty jadalne, niejadalne i szkodliwe dla zdrowia.
- posiadają podstawową wiedzę na temat zasad tworzenia całodziennego jadłospisu.
- wspólnie wykonują sałatkę owocową.
- dbają o estetykę stołu i kulturalne zachowanie się podczas jedzenia.


Formy pracy: indywidualne, grupowa, zespołowa.


Metody: ćwiczenia praktyczne, aktywizujące, giełda pomysłów.


Środki dydaktyczne: naturalne okazy owoców, karty pracy z produktami spożywczymi, kartoniki z napisami tak i nie dla każdego dziecka, ilustracje, kartki z bloku, kredki, flamastry, 2 pudełka tekturowe z rysunkami:
· usta rozchylone z podpisem „ Bezpieczne”
· usta zaciśnięte z podpisem „ Niebezpieczne”










Przebieg zajęć

1. Rozróżnianie owoców przy pomocy zmysłów.
Ř „ Znamy owoce”
· Nauczyciel demonstruje naturalne okazy owoców krajowych i południowych. Dzieci określają ich kształt, barwę, smak i zapach podczas degustacji.

Ř „ Zgaduj- zgadula”
· Rozpoznawanie owoców po dotyku.
· Rozpoznawanie owoców po zapachu.
· Rozpoznawanie owoców po smaku.
· Rozwiązywanie zagadek słownych.

2. Produkty jadalne, niejadalne i szkodliwe dla zdrowia.
· Wybrane dziecko staje na środku, wybiera ilustrację i objaśnia co na niej widzi. Następnie zwraca się do dzieci siedzących i pyta czy można to zjeść.
Dzieci odpowiadają na pytanie przez podniesienie kartki z napisem tak lub nie. Wówczas dziecko wsuwa obrazek do odpowiedniego pudełka z „ustami”. Pod koniec wyjmujemy rysunki z 2 pudełek i przeglądamy je z dziećmi.

3. Reklama zdrowego produktu – konkurs plastyczny.
· Wysłuchanie wiersza S. Karaszewskiego pt. „ Dla każdego coś zdrowego”


Dla każdego coś zdrowego

Jeśli chcesz się żywić zdrowo,
jadaj zawsze kolorowo!

Jedz owoce i jarzyny,
to najlepsze witaminy!

Jedz razowce z grubym ziarnem,
zdrowe jest pieczywo czarne!

Na kanapkę, prócz wędliny,
połóż listek zieleniny!
I kapusta, i sałata,
w witaminy jest bogata!



Oprócz klusek i kotleta
niech się z jarzyn składa dieta!

Jedz surówki i sałatki,
będziesz za to piękny, gładki!


Gotowane lub duszone
zawsze zdrowsze niż smażone!

Mleko, jogurt, ser, maślanka –
to jest twoja wyliczanka!

Chude mięso, drób i ryba
to najlepsze białko chyba!

Sok warzywny, owocowy,
kolorowy jest i zdrowy!

Kto je tłusto i obficie,
ten sam sobie skraca życie!

Bób, fasola, groszek, soja –
to trawa będzie twoja!

Sosy lepsze są niż tłuszcze,
niech się w tłuszczu nic nie pluszcze!

Zostaw smalec, dolej olej ,
niech na olej będzie kolej!

Dobra także jest oliwa,
bo dla zdrowia sprawiedliwa!


· Rozmowa na temat treści wysłuchanego wiersza.
· Indywidualne projektowanie reklamy zdrowego produktu.
· Ocena i wystawa prac.


4. Spotkanie z pielęgniarką, pogadanka na temat:
- dbania o swoje zdrowie,
- roli właściwego odżywiania się
5. Tworzenie jadłospisu ulubionych potraw z uwzględnieniem jego walorów zdrowotnych.
· Podział dzieci na pięć grup. Każda grupa otrzymuje karty pracy z rysunkami różnych produktów spożywczych. Zadaniem grup jest sporządzenie jadłospisu na jeden z ulubionych posiłków: I śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja. Wybrane produkty dzieci wycinają i naklejają na odpowiednio zatytułowaną kartę papieru ( mogą dorysować produkty, które nie zostały ujęte w karcie pracy ). Po wykonaniu ćwiczenia przedstawiciel grupy. Prezentuje jadłospis na dany posiłek.
· Powieszenie jadłospisu w sali.

6. Higiena przyrządzania i spożywania posiłku - sałatka wieloowocowa.
· Umycie rąk i owoców.
· Indywidualne krojenie owoców.
· Połączenie składników.
· Dodanie bakalii, cukru waniliowego, jogurtu owocowego.
· Uporządkowanie miejsc pracy.
· Degustacja sałatki.

7. Zabawy na sankach.
· Wyjście na pobliską górkę.
· Jazda na sankach.


Opracowała: mgr Maria Oniszczuk
nauczycielka wychowania przedszkolnego
Szkoła Podstawowa nr 3 we Włodawie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie