Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Trudno jest być rodzicem

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1280 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

Dom rodzinny jest miejscem, w którym dziecko uczy się podstawowych rzeczy i kształtuje swoją osobowość. O tym, jakie będzie w przyszłości, zadecydują istniejące tam warunki rozwoju.
Rodzina, niezależnie od swoich możliwości materialnych i standardu życia zaspokaja potrzeby emocjonalne dziecka, stwarza mu poczucie bezpieczeństwa i przynależności do kogoś. Szczęśliwe dzieciństwo – to miłość i akceptacja przez najbliższych. Od chwili swego urodzenia dziecko staje się członkiem rodziny, bierze udział we wszystkim, co się dzieje. Dorośli często błędnie sądzą, że małe dziecko nie jest w stanie pojąć wielu spraw i sytuacji z życia domowego. Być może czegoś nie rozumie, ale za to dobrze zna język emocji, bardzo silnie odczuwa wszelkie, nawet nie ujawnione wprost, konflikty między dorosłymi i zmiany w życiu domowym.
Gdy dziecko zaczyna mieć w szkole trudności w nauce, w kontaktach z rówieśnikami, czy wreszcie stwarza tzw. „kłopoty wychowawcze” to najczęściej źródeł należy szukać w domu.
Rodzice mają na ogół świadomość tego, że ich zachowanie wpływa na dziecko, które obserwując i naśladując, uczy się od nich tego co dobre, ale i tego, z czym chcieliby walczyć. Wiedzą także, że jego cechy wrodzone, tak naprawdę są tylko predyspozycjami i od otoczenia zależy, jakie się rozwiną, a jakie zanikną.
I mimo całej tej świadomości i dobrej woli rodzice często mówią, że mają straszne kłopoty z dzieckiem, bo np. „u nas w domu nikt nie kłamie, a ono co drugie słowo mówi nieprawdę!”, albo „nigdy nie uczyliśmy go donosicielstwa, a w szkole pani mówi, że ono ciągle skarży na kolegów!” itp.
Dlaczego trudno jest być rodzicem? Po pierwsze odpowiedzialność za życie dziecka jaką rodzice biorą na siebie z chwilą jego urodzenia mogą dzielić tylko między siebie – matkę i ojca. Muszą sami radzić sobie z wątpliwościami, niepewnością i lękiem. Chcą dobrze wychować swoje dziecko i dlatego często zadają sobie pytania: „ czy ja to dobrze robię? Czy nie popełniam jakichś błędów wychowawczych?”
Zdarza się, że obarczają siebie lub dziecko odpowiedzialnością za kłopoty, które sprawia: „To moja wina, że tak bije inne dzieci, widocznie za rzadko karzę (ewentualnie „ za dużo karzę”). To, że moje dziecko jest takie agresywne wypływa z jego charakteru, zawsze był taki zły”. Tymczasem zamiast mówić o winie, warto zastanowić się nad przyczynami zachowań dziecka i wspólnie z nim próbować coś zmienić w relacjach rodzinnych.
Niestety, prawdą jest, że rodzice są na ogół bardzo zajęci. W czasie, gdy dziecko jest w szkole, zwykle pracują zawodowo, a popołudnia zajmują im zakupy, robienie obiadu, sprzątanie, naprawy czy inne obowiązki domowe oraz spodziewane lub niespodziewane wizyty. Jak tu wygospodarować czas dla dzieci i mieć do nich cierpliwość? A dziecko potrzebuje choć trochę ich czasu wyłącznie dla siebie.
Moja propozycja jest taka. Przeznaczenie pół godziny wyłącznie dla dzieci. Niech w tym czasie mają one pewność, że nic i nikt Wam nie przeszkodzi. Niech to nie będzie czas między wstawieniem kartofli, a ich odcedzaniem czy przerwa pomiędzy pierwszą połową meczu a drugą. Ważne, aby przez te pół godziny nie robić nic – być z dziećmi tak jak one tego chcą.
Jeżeli „dacie” mu ten czas, to będzie on procentował w większym zaufaniu dziecka do Was. Nauczy się ono spokojnie czekać na obiecane pół godziny, przestanie marudzić: „ no, pobaw się ze mną”. Dla Was będzie to okazja do przyjrzenia się swojemu dziecku, do lepszego jego poznania, do rozumienia co go gnębi, a czym się cieszy. A kto wie, może z czasem będą to i dla Was najmilsze minuty w ciągu dnia.


Mgr Lidia Krawczyk

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie