Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Konkurs wiedzy o życiu i twórczości K. K. Baczyńskiego

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3759 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 
     Konkurs przeznaczony jest dla uczniów gimnazjum. Uczniowie dobierają 5-osobowe grupy, konsultują między sobą odpowiedzi na poszczególne pytania, następnie zapisują je na kartkach i odczytują lub pokazują.Za każde kolejne pytanie można uzyskać 3 punkty.

  1. Co możemy powiedzieć o dzieciństwie Baczyńskiego? (separacja rodziców, co K.K. przeżył bardzo mocno, stał się nerwowy, chory. Później stał się wysportowanym młodzieńcem z dużym poczuciem humoru)
  2. Jak nazywał się przyjaciel z przedszkola i gimnazjum Batorego? (Bogusław Karczewski)
  3. Jaka choroba była jego nieustanną dolegliwością? (astma)
  4. Jakim uczniem był Baczyński?
    1. dobrym
    2. bardzo dobrym
    3. bardzo słabym
    4. miernym (określenie K.Wyki; B. miał kłopoty z j.polskim)
  5. Co się stało 27 lipca 1939 r.? (śmierć Stanisława Baczyńskiego)
  6. Jakie plany miał K.K. gdy rozpoczynała się wojna? (studia –ASP; miał także szansę na studia we Francji)
  7. Podaj datę ślubu K.K. Baczyńskiego i Barbary Drapczyńskiej (3 czerwca 1942 r.)
  8. Jak ocenił ceremonię ślubu Jarosław Iwaszkiewicz? (przypominała mu raczej I Komunię Św.)
  9. W jaką działalność konspiracyjną zaangażował się K.K.Baczyński po przeprowadzce pani Stefanii Baczyńskiej do Anina? (konspiracyjną działalność harcerskich Grup Szturmowych)
  10. Co odpowiadał K.K. na słowa tego typu jak np. Jadwigi Kleiner: „Znasz Baczyńskiego, powiedz mu, żeby pisał wiersze, a nie bawił się w wojnę. Wojna nie jest dla takich jak on.”? (uważał, że to jest obowiązek każdego młodego Polaka)
  11. Jak zginął poeta? (4 sierpnia 1944 r., w kilka dni po zgłoszeniu się do oddziału otrzymał rozkaz wejścia na wieżę ratuszową i obserwacji Niemców. Tam zginął od kuli hitlerowców. Sanitariuszki odniosły jego ciało do ratusza. Pogrzeb odbył się tego samego dnia wieczorem: „Trawnik z metalowym płotkiem po prawej stronie dziedzińca, wykopany grób, salwa honorowa... Jeszcze nie oszczędzano amunicji, jeszcze były drewniane trumny...” (s.134). Ekshumacji dokonano w 1947 roku.
  12. Co stało się z żoną poety? (Została ranna w powstaniu 26 sierpnia, zmarła 1 września.)
  13. Wytłumacz charakterystyczny sposób zatytułowania wiersza „Elegia o...(chłopcu polskim)” (wielokropek w tytule sugeruje, iż każdy może być bohaterem wiersza; w to miejsce można wstawić dowolne imię i nazwisko; może się także odnosić do faktu, iż w czasie wojny ginęło wielu anonimowych młodych ludzi)
  14. Jakich kolorów używał najczęściej Baczyński w swoich wierszach? Wyjaśnij dlaczego. (czernie, szarości, czerwienie... – rzeczywistość wojenna, symbole śmierci, krwi, niepewności, zagrożenia)
  15. Jaki wydźwięk, optymistyczny czy pesymistyczny ma wiersz „[Tych miłości...]”? Uzasadnij. (przesłanie nadziei i wiary, że najważniejsze wartości zwyciężą)
  16. Wymień przynajmniej jeden tytuł wiersza, który poeta zadedykował Basi. (Biała magia, Erotyk, Z wiatrem, Noc, Źródło...)
  17. Prośba o uleczenie, o oczyszczenie ze skażenia wojną – ten opis najbardziej pasuje do wiersza... – podaj tytuł. (Niebo złote ci otworzę...)
  18. „Odejdą wszyscy ukochani (...) krzyże niosąc (...). zostanę sam. Ja sam i ciemność” – to fragment wiersza pod tytułem... (Deszcze)
  19. Skontrastowanie obrazów beztroskiej młodości i twardego, wojennego życia poeta zastosował w wierszu... (Z głową na karabinie)
  20. „Bo przecież trzeba znów miłować” – to fragment wiersza o incipicie... ([Gdy broń dymiącą z dłoni wyjmę]).
s. Lucyna Zerebiec

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie