Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Z doświadczeń Łęknickiego klubu europejskiego

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1333 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 


W pierwszym roku naszej pracy nawiązaliśmy do chluby przeszłości naszej szkoły. Od 1994 roku współpracujemy z młodzieżą z Bad Muskau, Balve, Heerde i Bolkowa. Uczestniczymy w międzynarodowym projekcie edukacyjnym niemieckiej Fundacji im. Roberta Boscha.
     W 1997 roku pojawiła się pierwsza proeuropejska inicjatywa utworzenia drugiej grupy pracującej jako koło zainteresowań pozalekcyjnych. Powołany do życia Szkolny Klub przyjął motto „Nasz Klub jest naszą małą ojczyzną”. Przyjął on nazwę „Łęknicki Klub Europejski”.
     Nasza długoletnia współpraca z partnerami obejmowała realizację 5 projektów: 1995 r. - Stosunek do sąsiadów (budowanie wspólnych mostów);
1996 r. - Nadgraniczna współpraca w Euroregionie Rhein-Maas-Aachen;
1997 r. - Rozrachunek z holokaustem i narodowym socjalizmem (Gross Rosen – Bolków);
1999 r. - Bezrobocie wśród młodzieży – Heerde;
2000 r. - Agresja wśród młodzieży – Bad Muskau – Berlin;
2001 r. - Bolków –
      Klubowicze uświadomili sobie, jak ważnym zagadnieniem jest integracja międzynarodowa oraz fakt, że jesteśmy Europejczykami i w nadchodzącym XXI wieku ważnym zagadnieniem jest przystąpienie Polski do Unii Europejskiej.
Każde nasze przedsięwzięcie ma na celu przygotowanie młodego człowieka do dalszego życia w zintegrowanej Europie. Jesteśmy świadomi, że właśnie dzisiejsza młodzież w przyszłości decydować będzie o losach kraju i Europy.
     W pierwszym roku działalności przez różne formy pracy (konkursy, prace badawcze, zbieranie dokumentacji) stworzyliśmy własny plan pracy. Najważniejsze było ustalenie celów działalności Klubu oraz stworzenie na tej podstwie projektu w celu rozwinięcia naszej działalności. Postanowiliśmy być otwarci dla wszystkich.
     Wierni zasadzie, że podróże kształcą, w czasie wspólnych spotkań układaliśmy plany ciekawych wycieczek. W ten sposób poznawaliśmy ciekawe miejsca, a przede wszystkim uczyliśmy się o kulturze krajów europejskich. W ramach współpracy i wymiany międzynarodowej razem z SP nr 5 w Żaganiu zorganizowaliśmy wiosną 1999 roku wyjazd do Strasburga. Uczestnicy wyprawy zwiedzili siedzibę Rady Europy, Parlamentu Europejskiego i Trybunału Praw Człowieka. Obserwacjami i wrażeniami z wycieczki uczniowie mogli się podzielić na zorganizowanej wystawie przedstawiającej pamiątki z wycieczki. Należy tutaj zaznaczyć, że wzbudziło to wielkie zainteresowanie i zachęciło innych uczniów.
      W czerwcu zorganizowaliśmy otwarte spotkanie, które podsumowało roczną działalność Klubu. Ważnym elementem tego spotkania było przedstawienie naszych wrażeń z udziału w I Wojewódzkim Zlocie Klubów Europejskich w Łagowie. Tam po raz pierwszy nasz Klub zaistniał poza budynkiem naszej szkoły. Przedstawiliśmy nasze wspólne osiągnięcia.
      W drugim roku działalności poszerzyliśmy nasze plany pracy o różne formy działalności w strefie szkolnej i lokalnej. Przyjęliśmy nowych członków i podzieliliśmy plan pracy na dwie grupy. Grupa starszych klubowiczów zajęła się zdobywaniem uznania na forum szkoły i środowiska lokalnego. Uczestniczyliśmy w konferencji zorganizowanej przez Lubuski Komitet Europejski w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. T. Kotarbińskiego w Zielonej Górze na temat „Rola i znaczenie informacji europejskiej w budowaniu pozytywnego wizerunku procesów integracyjnych na polsko – niemieckim pograniczu”. Rozpoczęliśmy projekt edukacyjny wymiany międzyklubowej. W tym celu poszerzyliśmy współpracę z Klubami z Gimnazjum i SP w Brodach, Tuplicach, Gimnazjum nr 1 i 4 w Żarach, SP w Małomicach. Nasz projekt dotyczył przygotowań całorocznych, których efektem końcowym miały być POTYCZKI EUROPEJSKIE w ramach Tygodnia Europejskiego. Program imprezy, która odbyła się 8 maja 2000 r. dotyczył: konkursów „Wspólna przestrzeń – wspólne dziedzictwo”, wiedzy o UE, gier i zabaw na wesoło obejmujących konkurs z rekwizytami prezentującymi państwa UE, konkurs muzyczny, np. pytania do publiczności, kalmbury.
     Podsumowaniem imprezy było wręczenie nagród i dyplomów, a następnie przemarsz ulicami miasta do Parku Mużakowskiego i przypieczętowanie imprezy ogniskiem. Zamierzeniem tego przedsięwzięcia było rozwijanie współpracy między okolicznymi Klubami Europejskimi oraz przybliżenie wiedzy o krajach członkowskich UE. W spotkaniu uczestniczyła również młodzież z Bad Mukau.
     Zakończeniem Tygodnia Europejskiego był nasz wyjazd do Warszawy. Był to udział w VII Spotkaniach Europejskich na Paradzie Schumana. Uzyskaliśmy fundusze na wyjazd od Samorządu Gminy. Celem wyjazdu było poparcie idei zjednoczonej Europy oraz udział w seminariach tematycznych, promocja Parku Mużakowskiego i miasta Łęknica. W imprezie brali udział członkowie Klubu, nauczyciele i dyrekcja SP i Gimnazjum, przedstawiciele samorządu Łęknicy, OKSiR i „Gazety Łęknickiej” (łącznie 47 osób).
     Niewątpliwie wszyscy uczestnicy tego spotkania, zwłaszcza młodzież, przekonali się, jak ważna jest idea integracji europejskiej oraz promocja regionu i miasta. Poprostu zostaliśmy zauważeni.
     Podsumowaniem następnego roku naszej działalności był udział w II Wojewódzkim Zlocie Klubów Europejskich w Brodach, gdzie spotklali się członkowie 18 szkolnych klubów europejskich, którzy pokazali okazałe plany swojej pracy. Po zlocie postanowiliśmy za rok zorganizować Zlot Klubów Europejskich w naszym mieście. W czasie wakacji złożyliśmy projekt do Euroregionu Nysa na II POTYCZKI EUROPEJSKIE. Pierwsze spotkanie robocze w nowym roku szkolnym 2000/2001 przyniosło nam wiele nowych pomysłów. Informacja o uzyskaniu z funduszu PHARE 1000 Euro na II POTYCZKI dała nam wiele radości. Ułożyliśmy następny trzyletni plan pracy.
     Największą naszą radością była przeprowadzka do nowej siedziby oraz wspólne wykonywanie jej dekoracji. Nasze poprzednie doświadczenia pozwoliły nam dopisać nowe cele do planu pracy oraz poszerzyć wiadomości na temat UE i jej członków.
Nasze cele główne to:
  • rozwijanie europejskiego ducha wśród członków Klubu i rozprzestrzenianie go na najbliższe otoczenie,
  • aktywne uczestniczenie w życiu szkoły,
  • poszerzanie swojej wiedzy,
  • zbieranie i aktualizowanie dokumentów i informacji na temat współpracy europejskiej,
  • współpraca z organizacjami i instytucjami europejskimi w kraju u za granicą,
  • przyjemne spędzanie wolnego czasu.
W roku szkolnym 2000/2001 zrealizowaliśmy następujące punkty planu:
  • braliśmy udział w Euro-Quizie na szczeblu wojewódzkim,
  • braliśmy udział w debacie „Czy powinniśmy poznać naszych sąsiadów” (SP nr 5 Żagań)
  • zorganizowaliśmy PUNKT INFORMACJI EUROPEJSKIEJ dla młodzieży Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łęknicy oraz mieszkańców miasta,
  • zorganizowaliśmy III Wojewódzki Zlot Klubów Europejskich w dniach 1-3 czerwca 2001r. W tych dniach budynek szkolny zamienił się w wielkie forum dyskusyjne na temat Unii Europejskiej i polskiego w niej członkostwa. Zlot odbył się pod hasłem „ Co chcemy wnieść w XXI wiek, co zostawiamy za sobą”
    Projekt „EUROPA NASZ DOM” był dofinansowany ze środków pomocowych Unii Europejskiej, Program Phare CBC w ramach małych projektów Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr”. Organizatorami była Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Łęknicy, Gmina Łęknica, Lubuski Komitet Europejski, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr, Regionalne Centrum Informacji Europejskiej.
     Celem zlotu było wyrażenie poparcia młodzieży dla idei wstąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej. Program obejmował zajęcia dla dorosłych ( opiekunowie szkolnych klubów europejskich i zaproszeni goście);
  • wykład Waldemara Sługockiego „O sposobie prowadzenia negocjacji Polski z UE
  • panel „Co chcemy wnieść w XXI wiek, co zostawiamy za sobą” do którego zaproszeni zostali : senator Zbyszko Piwoński, poseł Czesław Fiedorowicz dyrektor ODN Krzysztof Wąż, dyrektor Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej Maciej Nowicki, doradca metodyczny WOM w Gorzowie Wlkp. Radosław Wróblewski. Moderatorem dyskusji była Barbara Benyskiewicz – konsultant ODN.
  • udział w warsztatach „Sokrates – pisanie projektów”
  • prezentacja gry dydaktycznej „Europa” oraz wykład dr K.Suhla ( Centrum Informacji Europejskiej w Berlinie) o historii integracji w Europie
  • prezentacja M. Nowickiego „Informacja europejska w woj.lubuskim
  • spotkanie metodyczne dotyczące prowadzenia negocjacji prowadzone przez W.Chmielewskiego
  • warsztaty „Moja gmina” prowadzone przez J. Królikowskiego w czasie których wypracowano wspólny obszar interesów dla szkół, samorządów i instytucji lokalnych stanowiących punkt wyjścia do wspólnego planowania działań europejskich w gminie
  • prace nad przygotowaniem publikacji „ O szkolnych klubach europejskich wskazówki praktyczne”
Członkowie klubów pracowali w grupach:
  1. grupa historyczna – pracowała nad zapoznaniem się z historia i kulturą Łużyc,
  2. grupa patronacka - pracowała nad wyborem imienia patrona ulicy w Łęknicy,
  3. grupa komputerowa – pracowała nad przygotowaniem strony internetowej oraz prezentacji multimedialnej,
  4. grupa negocjatorów – prowadziła negocjacje nad wstąpieniem Polski do UE,
  5. grupa promocji i informacji o UE – informowała mieszkańców Łęknicy o UE,
  6. grupa kronikarska pracowała nad kroniką zlotu.
W drugim dniu zlotu odbyła się parada ulicami miasta , spotkanie na moście granicznym i ognisko w Parku Mużakowskim. Zlot zakończono prezentacją wypracowanych projektów, wystawa prac plastycznych i prezentacją dorobku poszczególnych klubów. Dyskusje prowadzone przez członków Klubów Europejskich w czasie zlotu dowodziły, że poziom wiedzy młodych Polaków na temat Unii Europejskiej jest wyższy niż starszego pokolenia. Zlot pozwolił nam wprowadzić na następny już czwarty rok pracy nowe punkty do planu pracy.
     W tym roku szkolnym wprowadzamy nowe formy, oddziaływujące na coraz to szersze kręgi środowiska nauczycielskiego i uczniowskiego. Kierować się będziemy następującymi zasadami:
  • powszechność – każdy uczeń ma prawo dostępu do wiedzy na określonym poziomie
  • otwartość – na środowisko lokalne oraz nowe metody transmisji wiedzy i umiejętności , a także ich interdyscyplinarność oraz funkcjonalizacja.
Opracował:
Opiekun Łęknickiego Klubu Europejskiego
mgr Bożena Szczechowiak

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie