Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Środowisko lokalne ucznia

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 11379 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 
     Aby móc odpowiedzieć jak wygląda środowisko lokalne ucznia najpierw należy odpowiedzieć na pytanie, czym ono jest, oraz jakie są kryteria i elementy jego istnienia.
     Środowiskiem lokalnym nazywamy zbiór ludzi zamieszkujących niewielkie terytorium oraz stworzoną przez nich kulturę, stosunki społeczne i otoczenie przyrodniczo-materialne. Składnikami środowiska lokalnego są wspólne instytucje, symbole i wartości. Cechami tego środowiska są poczucie odrębności i izolacji, jednolitości zawodowej i ekonomicznej, tożsamości etnicznej i kulturowej. Dominacja więzi osobowych nad rzeczowymi pozwala na powszechna identyfikację członków oraz sprawowanie osobowej i rygorystycznej kontroli. Istotą świadomości społecznej środowiska lokalnego jest poczucie jedności wspólnoty i aprobującego uczestnictwa. Zewnętrznym wyrazem jedności jest zdolność do zbiorowego działania w obronie, rozwiązywania i osiągania wspólnych celów i interesów publicznych.
     Środowisko lokalne oprócz zbiorowości społecznej zamieszkującej niewielki, względnie zamknięty obszar, oznacza również cały system instytucji służących organizacji życia zbiorowego oraz mechanizmy regulujące zachowania jednostkowe i stosunki międzyludzkie, a więc obyczajowość, normy moralne, autorytety i wzory zachowań.
     Aby daną zbiorowość identyfikować jako lokalną należy sprawdzić czy spełnia ona następujące kryteria:

  • postrzeganie swojego środowiska jako akceptowanego miejsca, sposobu życia zbiorowego
  • poczucie wzajemnej niezbędności, świadomość wspólnego interesu zbiorowości terytorialnych, świadomość pewnych powinności etycznych wobec otoczenia.
     Przeglądając wyżej wymienioną teorię bez namysłu i ponad wszelką wątpliwość mogę stwierdzić, że środowiskiem lokalnym jest miasto. Płock. Ma ono długą, wielowiekową tradycję, historię, wspólne instytucje. Tworzy je grupa około 128 300 ludzi zamieszkałych na 88 km2. Posiada symbole świadczące o odrębności: flagę, herb, hejnał, "klucze do bram miasta", granice. Mieszkańcy (każdy z nich identyfikowany) budują jednolitą społeczność lokalną opartą na współdziałaniu i identyfikują się z miastem choćby przez to, że nazywają się płocczanami. Wszyscy mają tak naprawdę w stosunku do tej małej ojczyzny określone cele: dbanie o nią, ochrona jej (jej mieszkańców) przed zagrożeniami, jakimi są patologie czy niebezpieczeństwa natury czysto technicznej, wspieranie realizacji inwestycji dla wspólnego dobra. Na te przykłady można wspomnieć o tzw. akcjach społecznych, których celem jest na przykład zbiórka pieniędzy na renowację nagrobków, budowę mostu czy uruchomienie Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Przytoczone powyżej tzw. "klucze do bram", czyli insygnia władzy mogą świadczyć o tym, że środowisko te jest w swoisty sposób wyizolowane. Posiada organ władzy- prezydenta, wyłonionego w demokratycznych wyborach, podobnie jak w państwie. Miasto samo nie mogłoby istnieć gdyby nie instytucje organizujące życie. W skład nich wchodzą przedszkola, szkoły, uczelnie, kościoły a także instytucje usługowe, socjalne, obiekty kulturowe i sportowe. Organizowane są festiwale, koncerty, zawody, wszystko to, aby zintegrować społeczeństwo. Autorytety dyktują kierunek, jakim należy podążać. Nie mogę przejść obojętnie nie wspominając, choć kilku: Tadeusz Mazowiecki, Hanna Gronkiewicz, Wacław Milke.
     Specjalnie na użytek mieszkańców stworzono Dom Kultury w którym można rozwijać swoje zainteresowania. Organizowane są koncerty Płockiej Orkiestry Symfonicznej, uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej, spektakle aktorów Teatru Dramatycznego. Społeczność lokalna jednoczy się na meczach klubu sportowego Wisła. Miasto nazywane jest stolicą polskiego wioślarstwa. Mieszkańcy mają także swoje problemy. Począwszy od wysokiego stopnia bezrobocia, bezdomności, przestępczości rosnącej w zastraszającym tempie, ale także korupcji i problemów z komunikacją.
     Jeszcze kilkanaście lat temu mówiło się o płocczanach- chemicy. Z racji że z każdej rodzony ktoś pracował w jednej firmie- PKN Orlen. Dziś mimo że tak nie jest to społeczeństwo funkcjonuje jako jeden organizm, w którym choć czasem zgrzyta, potrafi jednak swoimi siłami dążyć do celu.
Hanna Szczepańska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie