Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zabawy integracyjne

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1647 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

     Pracuję w Przedszkolu Integracyjnym w Warszawie na stanowisku nauczycielki wychowania przedszkolnego. Posiadam wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi.
     Z zabawami integracyjnymi spotkałam się po raz pierwszy na warsztatach prowadzonych przez KLANZĘ w sąsiednim przedszkolu. Zainteresowanie tą formą doskonalenia warsztatu pracy nauczycieli było ogromne. Pamiętam jak gromadziłam pomoce potrzebne do pracy w warsztatach. Były to pudełka tekturowe, gazety, patyki, farby, torby foliowe, kartony. Nie sposób ich wszystkich wymienić. Z zaciekawieniem wsłuchiwałam się w część teoretyczną dotyczącą sposobu prowadzenia zabaw integracyjnych. Jednak część praktyczna okazała się jeszcze bardziej interesująca. Prowadzący demonstrowali sposoby powitania w okręgu, np.: uczestnik spotkania wchodził do kółka, wymieniał swoje imię i dodawał ruch ciałem. Poznałam wiele zabaw integracyjnych powiązanych z ruchem ciała, np.: "Krasnoludek", "Pingwinek", "Sałatka owocowa".
      Podobały mi się również pląsy i tańce integracyjne. Do tego rodzaju ćwiczeń pomocne były kasety magnetofonowe z podkładem muzycznym. Nie sposób wymienić wszystkich zabaw integracyjnych, które poznałam na warsztatach.
      Zabawy integracyjne wykorzystuję w codziennej pracy dydaktycznej z dziećmi. Do ich prowadzenia wcześniej przygotowuję pomoce, np.: wycięte owoce z kartonu służące mi do zabawy pod tytułem "Sałatka owocowa" lub też, np.: narysowaną zastawę stołową i wycięty fartuszek z torby foliowej do zabawy "Jesteśmy w restauracji". W tego rodzaju zabawach pomocna jest też chusta animacyjna i piłka. Wspólnie z dziećmi układam piłkę na chuście i ruchami falistymi chusty doprowadzam piłkę do ruchu. Wspólnie z dziećmi przesuwamy piłkę, podrzucamy ją itp. Możemy też zwijać chustę w naleśnik.
Zabaw integracyjnych jest mnóstwo.

Co wnoszą one w rozwój emocjonalny i społeczny dziecka?
     Przede wszystkim dają możliwość zabawy wszystkim dzieciom w grupie. Dzieci nieśmiałe mogą aktywnie włączać się do zabaw. Dzieci nadpobudliwe mogą pozbyć się negatywnych emocji podczas zabawy. Ważne jest aby zabawy te prowadzone były systematycznie w ciągu każdego dnia.
      Zabawy integracyjne rozwijają tożsamość własnej osoby oraz kształtują pozytywną samoocenę. Integrują całą grupę. Poprzez tego typu zabawy dzieci stają się pewne i świadome siebie w kontaktach z innymi. Akceptują rówieśników w grupie, potrafią współżyć z innymi.

Elżbieta Jarząbek

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie