Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Ustalenie zużycia środków trwałych – metody amortyzacji

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2431 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 Scenariusz lekcji rachunkowości handlowej

Przedmiot: Rachunkowość handlowa
Klasa: Technikum Handlowe

Temat: Ustalenie zużycia środków trwałych – metody amortyzacji.
Czas trwania zajęć: 45 minut
Dział programowy: Aktywa trwałe

Cele ogólne:
I. Poznawcze: Poznanie metod obliczania zużycia środków trwałych
II. Kształcące: Umiejętne wiązanie nauki z działaniem
III. Wychowawcze: Wyrabianie postawy skrupulatności w zakresie powierzanych zadań

Cele szczegółowe:
WIADOMOŚCI:
Kategoria A – zapamiętywanie wiadomości
Uczeń:
- zdefiniuje pojęcie amortyzacji i umorzenia
- wymieni rodzaje amortyzacji, w tym stosowane w Polsce

Kategoria B – rozumienie wiadomości
Uczeń:
- wyjaśni różnice znaczeniowe terminów: amortyzacja, umorzenie

UMIEJĘTNOŚCI:
Kategoria C – stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń:
- zastosuje wzór na obliczenie kwoty odpisu amortyzacyjnego (wykorzystanie metody liniowej)
- obliczy wartość netto środków trwałych na początek i koniec roku

Metody nauczania:
a) podająca: pogadanka wstępna, mini wykład, objaśnienie
b) problemowa: dyskusja,
c) praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe

Środki pracy: podręcznik przedmiotowy, tablica, kreda,

Formy pracy: indywidualna

Faza wstępna

* Sprawy organizacyjne
* Powtórzenie wiadomości (odpytanie 2 uczniów z ostatnich 3 jednostek lekcyjnych)
* Podanie tematu lekcji

Faza realizacji:
* Pogadanka wstępna
Nauczyciel przypomina pojęcie środków trwałych. Prosi uczniów o wymienienie przykładów środków trwałych. Ochotnicy podają przykłady środków trwałych.

* Mini wykład

Nauczyciel dokonuje charakterystyki następujących zagadnień:
- zdefiniowanie pojęć: amortyzacja i umorzenie
- określenie różnic między amortyzacją i umorzeniem
- objaśnienie wzorów służących obliczeniu kwoty odpisu amortyzacyjnego (przy amortyzacji równomiernej)
- streszczenie charakterystyki amortyzacji nierównomiernej

* Podanie notatki do zeszytu
Nauczyciel podaje uczniom notatkę. Uczniowie notują w zeszytach przedmiotowych.

* Ćwiczenia
Nauczyciel oblicza kwotę odpisu (miesięcznego) amortyzacji przy tablicy, tłumaczy sposób obliczenia zadania.

Faza końcowa:

* Podsumowanie
Nauczyciel i uczniowie podsumowują tematykę lekcji. Nauczyciel dokonuje odniesień do praktyki gospodarczej i nowelizacji ustawodawstwa.

* Zadanie domowe, objaśnienie
Nauczyciel zlecił uczniom przyswojenie i utrwalenie treści poznanych na zajęciach.

Bibliografia:
Frymark I., Rachunkowość handlowa, część I, WSiP, Warszawa 2000
Ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r z poźn. zm.

Opracowanie: mgr Justyna Jakóbczyk
nauczyciel przedmiotów ekonomicznych w Zespole Szkół Ponagimnazjalnych w Świeciu

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie