Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Witaminy i mikroelementy

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2445 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 Zauważyłam, że uczniowie kupują mniej słodyczy, chipsów- udając się do stoisk ze zdrową żywnością.Angażując innych nauczycieli do przygotowania imprez szkolnych o charakterze prozdrowotnym, postanowiłam opracować krótki artykuł dotyczący witamin i mikroelementów, który być może choć niewielkiej grupie przypomni w jakim pożywieniu można szukać witamin i pierwiastków śladowych.

WITAMINY I MIKROELEMENTY

Witaminy to złożone związki chemiczne, bardzo potrzebne organizmowi, który jednak nie jest w stanie ich sam wyprodukować. MIKROELEMENTY, albo pierwiastki śladowe , są to pierwiastki chemiczne, bez których życie byłoby niemożliwe, zatem stale trzeba uzupełniać ich niedobór spowodowany poceniem się, wydalaniem moczu czy krwawieniem.
Gdyby ktoś zachował dietę składającą się z właściwych ilości tłuszczów, węglowodanów białek i wody, ale całkowicie pozbawioną witamin i mikroelementów, musiałby umrzeć, być może w ciągu kilku miesięcy. Witaminy odgrywają bardzo ważną rolę w prawidłowym przebiegu reakcji chemicznych w ustroju.
Mikroelementy takie jak sód są niezbędne do pracy komórek nerwowych.
Organizm potrzebuje ponad 15 pierwiastków do wykonywania takich zadań, jak produkcja czerwonych krwinek, krzepnięcie krwi czy rośnięcie zębów i kości.
Słowo witamina zostało po raz pierwszy użyte w 1912 roku przez polskiego uczonego Kazimierza Funka, w opisie niektórych składników pożywienia niezbędnych dla organizmu.
Rozróżniamy dwie grupy witamin. Pierwsza grupa to witaminy A, D,E,K, które są rozpuszczalne w tłuszczach, w związku z czym występują najczęściej w pokarmach zawierających tłuszcz, jaja, masło, mleko. Zazwyczaj organizm odkłada sobie zapasy tych witamin- przede wszystkim w wątrobie.
Druga grupa, witamina B-complex i witamina C, są rozpuszczalne w wodzie. Ich nadmiar zostaje wydalony z moczem, choć organizm zostawia sobie niewielkie rezerwy.
Zapotrzebowanie organizmu na poszczególne witaminy jest niewiarygodnie małe. Na przykład mężczyzna potrzebuje jedynie 0,0005g witaminy A dziennie. Dzienne zapotrzebowanie na wiele mikroelementów jest jeszcze mniejsze, ale trzy z nich- wapń, żelazo i jod zwykle nie są spożywane w dostatecznych ilościach. Taki niedobór witaminy lub pierwiastka śladowego może prowadzić do poważnych chorób. Leczenie polegające na podaniu tabletek zawierających witaminy lub pierwiastki śladowe sprawi, że objawy ustąpią, a powikłania zostaną. Na przykład brak witaminy D prowadzi do krzywicy, która może powodować nieodwracalne uszkodzenia. Pewne związki chemiczne znajdujące się w skórze zmieniają się w witaminę D pod wpływem promieni słonecznych. Zbyt duża dawka witamin nie jest obojętna dla zdrowia. Dotyczy to zwłaszcza tych witamin, które organizm odkłada w większych ilościach. Na przykład nadmierne spożywanie witaminy A może prowadzić do zgonu. Najpierw pojawia się bolesna opuchlizna, wysypka i wypadanie włosów, potem powiększa się wątroba i śledziona. Przedawkowanie pierwiastków śladowych występuje raczej rzadko, ponieważ organizm pozbywa się zbędnych ilości. Jednakże nadmiar soli - połączenia pierwiastków sodu i chloru – może być niebezpieczny dla osób z nadciśnieniem, ponieważ stanowi zbyt duże obciążenie dla serca.
W dzisiejszych czasach ludzie spożywają głównie pokarmy przetworzone magazynowane przez dłuższy czas. Podczas procesów produkcji i konserwacji artykułów spożywczych wiele witamin zostaje usuniętych z pożywienia. Producenci żywności starają się uzupełnić te straty dodając do produktów sztuczne witaminy i pierwiastki śladowe. Są one syntetyzowane w laboratoriach lub wyodrębniane z naturalnych źródeł pożywienia. W gospodarstwie domowym również może dojść do zniszczenia składników odżywczych podczas zbyt długiego gotowania lub nieodpowiedniego przygotowania potraw. Straty witamin C i E, rozpuszczalnych w wodzie i niszczonych przez długie gotowanie, mogą dochodzić do 90%.
Zakładając, że spożywamy sporo warzyw i owoców, odpowiednią ilość białka i wystawiamy skórę na słońce (co uzupełnia zapasy witaminy D), nie powinniśmy obawiać się niedoboru witamin.


PIERWIASTEK ŚLADOWY
Wapń Mleko, żółtko jaj, skorupiaki, zielone liście warzyw Składniki kości i zębów, odgrywają ważną rolę w krzepnięciu krwi, syntezie hormonów i kurczeniu się mięśni

Fosfor Nabiał, mięso, ryby drób i orzechy Zapewnia prawidłową budowę kości i zębów. Odgrywa ważną rolę w kurczeniu się mięśni i funkcjonowanie komórek nerwowych.

Żelazo Mięso, wątroba, skorupiaki, żółtko jaj, rośliny strączkowe, orzechy i zboża Ważny składnik hemoglobiny (transportującej tlen do komórek) i koenzymów współpracujących przy tworzeniu ATP.

Jod Sól jodowa, owoce morza i tran z dorsza Bardzo potrzebna gruczołowi tarczycy, hormonu regulującego tempo procesów metabolicznych.

Miedź Jaja, mąka z pełnego przemiału fasola buraki, wątroba, ryby, szpinak i szparagi Wraz z żelazem bierze udział w syntezie hemoglobiny. Składnik enzymu potrzebnego do produkcji pigmentu melaniny (nadający skórze kolor)

Sód Powszechnie występuje w wielu pokarmach. Sól kuchenna to chlorek sodu. Ma bardzo duży wpływ na procesy osmotyczne.

Potas Występuje w większości pokarmów. Uczestniczy w przekazywaniu impulsów nerwowych i kurczeniu się mięśni. Potrzebny w procesach wzrostu

Chlor Występuje w większości pokarmów , także w soli kuchennej Ważny dla utrzymaniu równowagi kwasowości krwi, równowagi wodnej i produkcji kwasu solnego w żołądku.

Magnez Występuje w większości pokarmów Potrzebny do normalnego funkcjonowania komórek mięśniowych i nerwowych . Bierze udział w tworzeniu kości.

Siarka Wołowina, jagnina, wątroba, ryby, drób, jaja, ser, fasola Składnik wielu hormonów i witamin, a zatem współuczestniczy w regulowaniu wielu funkcji organizmu

Cynk Szeroko rozpowszechniony w pokarmach Potrzebny do normalnego wzrostu i produkcji insuliny.

Mangan W ilościach śladowych w roślinach zielonych Potrzebny do procesów wzrostu, reprodukcji i laktacji

Kobalt W ilościach śladowych w roślinach zielonych Potrzebny do produkcji czerwonych krwinek


Zestawienie ważniejszych pierwiastków śladowych (mikroelementów).Swoją nazwę zawdzięczają temu, że występują w organizmie w niewielkich (śladowych ) ilościach.


OPRACOWAŁY:
mgr B. Sokołowska
mgr M. Kozar

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie