Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Konstruowanie systemu wartości u dzieci w klasach 1 – 3 z upośledzeniem

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1625 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Program pt. "Konstruowanie systemu wartości u dzieci w klasach 1 – 3 z upośledzeniem umysłowym na podstawie wybranych pozycji z twórczości dla dzieci oraz współpracy z rodzicami " Moniki Krawieckiej i Justyny Miszczak powstał w oparciu o program pani Agnieszki Kwietniewskiej, nauczycielki w Przedszkolu Publicznym w Przechlewie.


Program pani Kwietniewskiej został opracowany dla dzieci w wieku przedszkolnym, więc wydawał mi się bardzo atrakcyjny również dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym. Po uzyskaniu zgody pani Agnieszki, postanowiłam przystosować otrzymane materiały dla uczniów Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Zaproponowałam współpracę pani Justynie Miszczak, nauczycielce muzyki w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Człuchowie, bowiem wydawało mi się, że wplecenie elementów muzycznych w program uatrakcyjni go. W trakcie wielu spotkań i rozważań na temat otrzymanych materiałów, pierwotny program pani Kwietniewskiej został zmodyfikowany i uatrakcyjniony z punktu widzenia oligofrenopedagoga w jego pracy. Cele, które zamierzałyśmy osiągnąć nie zmieniły się w stosunku do pierwotnego programu. Znacznej modyfikacji uległ sposób przedstawienia materiału dla specyficznych możliwości dzieci upośledzonych znacznie oraz sama organizacja programu. Przygotowanie dzieci do właściwego zajęcia poprzedzało obejrzenie filmu animowanego o tematyce poruszanej podczas zajęcia. Filmy zostały dopasowane do możliwości umysłowych uczniów i oglądane w czasie wolnym dzieci np. w świetlicy lub w internacie. Rozwiązanie takie pomogło uniknąć oglądania kosztem zajęć lekcyjnych. W realizacji programu wykorzystano także słuchowiska muzyczne i zaproponowane przez panią Kwietniewską krótsze opowiadania literackie. Ze względu na możliwości psycho – motoryczne dzieci z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia poprzedzone filmem animowanym. Każde zajęcia kończyły się pracą plastyczną wykonywaną w grupie lub indywidualnie przez dzieci. W trakcie trwania zajęć częste były przerywniki muzyczno – ruchowe. Do zmodyfikowanego programu zostały dołączone referaty pt. „ O nagrodach i karach w wychowaniu ” napisanych na podstawie materiałów broszurowych Fundacji Dzieci Niczyje i książek E. Puchały i J. Sakowskiej pt. „ Szkoła dla rodziców i wychowawców ” cz. I i cz. II oraz referat pani A. Kwietniewskiej dotyczący zagrożeń cywilizacyjnych.
Oba referaty zostały przedstawione rodzicom dzieci biorących udział w programie pt. „ Konstruowanie systemu wartości u dzieci w klasach 1 – 3 z upośledzeniem znacznym na podstawie wybranych pozycji z twórczości dla dzieci oraz współpracy z rodzicami ”.

Monika Krawiecka

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie