Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zajęcia integracyjne dla klasy

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1655 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Zajęcia integracyjne przeprowadzone podczas "Drzwi Otwartych" w dniu 28 marca 2003r. w Szkole Podstawowej w Dragaczu

Cel: wspólna zabawa poprzez uczestnictwo w zajęciach integracyjnych.

Prowadząca: Danuta Garbulińska

TOK ZAJĘCIA

I - ZABAWY NA POZNANIE INTEGRACYJNE
1. Witam tych, którzy.
Dzieci siedzą na podłodze w kole, prowadząca wita tych, którzy np. zjedli rano śniadanie, mają dobry humor, dobrze się wyspali, są senni, chcą się dzisiaj bawić – jeżeli dzieci zgadzają się z prowadzącą –podnoszą ręce do góry i machają nimi.
2. Zabawa – „ Wędrujący uścisk dłoni”.
Dzieci siedzą na podłodze w kole – prowadząca informuje zebranych, iż witają się palce, dłonie, nosy, plecy, stopy.
II – WYCZUCIE CIAŁA
1. W siadzie skulnym rozkrocznym, uderzanie o kolana dłońmi, pięściami, rozcieranie kolan, spychanie ich do podłogi, podnoszenie.
2. W siadzie – jazda dookoła kolegi po dywanie.
3. Czołganie się na brzuchu po podłodze.
4. Turlanie dziecka z pomocą kolegi.
5. Relaks, głębokie oddechy – zabawa „kwiaty rosną – kwiaty usychają”.
III – ĆWICZENIA W PARACH
1.Skłony – w siadzie rozkrocznym twarzą do siebie, naprzemienne skłony i leżenie.
2. Worki – ciągnięcie partnera po podłodze za ręce i nogi – najpierw rodzice, później próbują dzieci.
3. Mostek – dzieci przechodzą przez mostek wykonany przez kolegów ( klęk podparty) – nad, pod, dookoła.
4. Paczka – dziecko zwija się w kłębek, a współćwiczące dziecko stara się „ rozwinąć paczkę” – ciągnie rodzica za ręce i nogi.
IV – ZABAWY TWÓRCZE
1. Rybak i złota rybka.
Dzieci dobierają się parami – dziecko z kl. O + dziecko, które przyszło z rodzicami. Rybak pantomimą pokazuje co chce dostać od złotej rybki, np. pokazuje, że jest głodny. Złota rybka musi odgadnąć, co chce dostać rybak . Zmiana ról.
2. Bal u Wodnika.
Dzieci z kl. O i dzieci z rodzicami siedzą na krzesełkach w kole, prowadząca siedzi w środku koła ( jest Wodnikiem) .Osoba siedząca w środku zaprasza do siebie na bal np. wszystkie dziewczynki, osoby w czerwonych bluzkach, itd. Kto zostanie wywołany zmienia miejsce, jeżeli Wodnik zaprosi wszystkich na bal – to wszystkie osoby wraz z Wodnikiem zmieniają miejsce. Kto nie zdąży zająć miejsca na obwodzie koła, siada w środku i jest Wodnikiem.
3. Jakim jestem zwierzątkiem
Losujemy losy - na których narysowane są różne zwierzątka np. kura, kot, krowa itd. Chodzimy po sali i głosem naśladujemy wylosowane zwierzątko – szukamy swojej pary. Jeżeli wszyscy odnajdą swoją parę, stają w kręgu i przedstawiają się jako zwierzątka.
V – ZABAWY Z GAZETAMI
1. Kapelusze.
Taniec z gazetą na głowie, na brzuchu, na ręku, między kolanami itp. Tak samo w parach ( jedna gazeta na parę ) . W tańcu trzymamy gazetę czołami, plecami, kolanami itp. Wszystkie polecenia wykonywane są w rytm melodii.
2. Siała baba mak.
Każde dziecko z kl. O i dzieci z rodzicami mają swoją gazetę. Rytmiczne nadrywanie brzegu gazety ( frędzle ) , odrywanie pasków w rytmie wyliczanki „ siała baba mak” ( jeden pasek ) , nie wiedziała jak ...( drugi pasek ) itp.
3. Kałuże.
Jedna gazeta dla każdego uczestnika. Gazety leżą na podłodze – to kałuże. Bieg, marsz, skoki przez kałuże, omijanie, slalom – dzieci i rodzice poruszają się w rytm melodii.
4. Komórki do wynajęcia.
Bieg , marsz po sali w rytm melodii. Cisza ( brak melodii ) – wracamy do komórki ( gazety ) , ta sama zabawa, tylko jedna gazeta na parę, zabawę powtarzamy kilka razy, za każdym razem składając gazetę na pół, aż do momentu kiedy każde dziecko z pary stoi na jednej nodze w swojej „komórce”.
5. Bawimy się kulami.
Zwijamy gazety w kulę ( oburącz lub raz prawą, raz lewą ręką ) . Swobodna zabawa kulami: kopanie, podrzucanie, chwytanie, celowanie do kosza, toczenie, przeskakiwanie, toczenie, rzucanie śnieżkami, jedzenie jabłka.
VI – ZABAWY Z PIOSENKĄ
1. Samolot.
Zabawa przy melodii. Dzieci z kl. O i dzieci z rodzicami stoją w kole - naśladują prowadzącą . Włączamy silnik samolotu ( pokazujemy kciukiem prawej i lewej ręki 2X w dół ), zakładamy pasy ( ręce na krzyż na biodrach, i na piersiach ) , patrzymy przez okienko , ( podnosimy ręce do góry , trzymamy dłonie skrzyżowane na głowie, tworząc okienko ) , startujemy (ręce w bok ) . W trakcie lotu wykonujemy elementy – beczka , śruba itp.
2. Misie dwa.
Zabawa przy melodii i słowach piosenki – dzieci dobierają się w pary ( dziecko + rodzic, dziecko z kl. O + nowy kolega)
Misie dwa 3X, misie szare, misie bure obydwa,
I kochają się te misie, przytulają sobie pysie,
Misie dwa 3X – zabawę powtarzamy 3X.
3. Nie gniewaj się.
Zabawa przy melodii. Dzieci dobierają się parami – w rytm melodii nawzajem gniewamy się na siebie ( machając rękoma, robiąc miny, odwracając się od siebie ) a później godzimy się ( dotykając łokciami, noskami, plecami, przytulamy się do siebie ) .
4.Pieczemy ciasto.
Zabawa przy melodii. Dzieci stoją w kole - naśladują prowadzącą . Trzymamy miskę w ręku i kręcimy w niej wałkiem. Wrzucamy jajka mówiąc i pokazując ( łaps, puk, chlup, siup ). Ugniatamy ciasto rękoma, ubijamy pianę, wrzucamy rodzynki, mieszamy, wałkujemy ciasto, wycieramy ręce o spodnie, wkładamy ciasto do piekarnika, podajemy je.
Na zakończenie zabawy siadamy do stołu i częstujemy się „upieczonym” ciastem.

Opracowanie: mgr Danuta Garbulińska, mgr Mariola Konopińska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie