Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Regulamin egzaminów gimnazjalnych

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 12871 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Przedstawiam Państwu propozycję załącznika do statutu gimnazjum

Regulamin egzaminów.


Propozycja załącznika do statutu gimnazjum.

PODSTAWA PRAWNA

1. Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty. / tekst jednolity: Dz. U. z 1996r. nr 67, poz. 329, nr 106, poz. 496 z 1997r. nr 28, poz. 153 i nr 141, poz. 943 z 1998r. nr 117, poz. 759 i nr 162, poz. 1126 z 2000r. nr 12 poz. 136, nr 19, poz. 239 i nr 48, poz. 550.
2. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 września 2004r. w sprawie zasad oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów, Dz. U. z 2004r. nr 193 ,poz. 2046.


PROCEDURY PRZEPROWADZANIA EGZAMINÓW WEWNĘTRZNYCH


Uczeń ma prawo do egzaminu poprawkowego, sprawdzającego i klasyfikacyjnego.


EGZAMIN POPRAWKOWY


1. Egzamin poprawkowy wyznacza się w przypadku rocznej oceny niedostatecznej z zastrzeżeniem że:
- uczeń ma prawo do egzaminu poprawkowego z jednego przedmiotu, a w wyjątkowych przypadkach z dwóch przedmiotów, jeżeli Rada Pedagogiczna wyrazi zgodę,
- egzaminu poprawkowego nie mogą zdawać uczniowie klas III / kończący edukację /.
2. Egzamin poprawkowy wyznacza dyrektor szkoły na pisemny wniosek rodziców, prawnych opiekunów lub wychowawcy klasy, który musi być złożony przed posiedzeniem Rady Pedagogicznej zatwierdzającej wyniki rocznej klasyfikacji i promocji.
3. Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły nie później niż w ostatnim tygodniu ferii letnich.
4. terminie egzaminu poprawkowego dyrektor szkoły pisemnie powiadamia wnioskodawców, załączając druk zaświadczenia na wypadek niemożności stawienia się ucznia na egzamin.
5. Do przeprowadzenia egzaminu poprawkowego dyrektor szkoły powołuje trzyosobową komisję egzaminacyjną w składzie:
- przewodniczący - dyrektor szkoły lub inny nauczyciel pełniący w szkole funkcję kierowniczą, który dba o przebieg egzaminu i przekazuje decyzje o wyniku egzaminu,
- -egzaminator - nauczyciel uczący ucznia danego przedmiotu, który przygotowuje zestawy pytań, egzaminuje ucznia i ustala ocenę końcową nauczyciel uczący ucznia może być zwolniony z pracy w komisji egzaminacyjnej na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach, w tym przypadku powołuje się nauczyciela tego samego przedmiotu,
- protokolant - nauczyciel tego samego lub pokrewnego przedmiotu, który sporządza protokół z przebiegu egzaminu.
6. Egzamin składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej. W przypadku przedmiotów: plastyka, muzyka , technika, informatyka i wychowanie fizyczne egzamin ma formę zadań praktycznych Z ważnych przyczyn dopuszcza się możliwość zachowania egzaminu tylko w formie ustnej. .
7. Nauczyciel – egzaminator przygotowuje zestawy pytań zgodnie z wymaganiami na ocenę dopuszczającą, w ilości trzy komplety, zawierające zadania otwarte i zamknięte plus schematy punktowania do każdej części pisemnej i ustnej egzaminu / 40% przewidzianych punków przyznaje się za część ustną, a 60% za część pisemną egzaminu /.
8. Przy ustalaniu zestawu pytań nauczyciel – egzaminator zobowiązany jest respektować orzeczenie poradni dotyczącego dostosowania wymagań edukacyjnych do możliwości ucznia.
9. Przygotowane zestawy pytań i schematy punktowania nauczyciel – egzaminator przedstawia do zatwierdzenia dyrektorowi szkoły na tydzień przed wyznaczonym terminem egzaminu.
10. Osiągnięcie przez ucznia 80% punktów przewidzianych w obydwu częściach egzaminu zalicza egzamin.
11. Przy ocenie egzaminu, niezależnie od przedmiotu, uczeń może uzyskać 2 punkty za poprawność językową i ortograficzną.
12. W części ustnej egzaminu pytania są jednakowo punktowane.
13. Czas trwania egzaminu:
- część pisemna trwa 40 minut
- część ustna trwa 20 minut
- przerwa między obydwoma częściami egzaminu trwa 10 minut.
14. Pomoce potrzebne do przebiegu egzaminu przygotowuje egzaminator.
15. Ogłoszenie wyniku egzaminu następuje w tym samym dniu.
16. Ocena ustalona w wyniku egzaminu jest ostateczna.
17. Po ustaleniu przez dyrektora szkoły terminu egzaminu / klasyfikacyjnego, poprawkowego, sprawdzającego / nauczyciel przedmiotu / egzaminator / zobowiązany jest w terminie 7 dni zapoznać ucznia z procedurą i wymaganiami egzaminu oraz z zakresem materiału objętego egzaminem.
18. Uczniowi przysługuje drugi termin egzaminu poprawkowego w przypadku ważnych i udokumentowanych przyczyn losowych /zaświadczenie lekarskie/. Nowy termin egzaminu wyznacza dyrektor szkoły / nie później, niż do końca września /.
19. Uczniowi przysługuję odwołanie od oceny niedostatecznej ustalonej w wyniku egzaminu poprawkowego jeśli zostały naruszone procedury / odwołanie musi zostać zgłoszone w terminie 5 dni od dnia egzaminu/.
20. Jeżeli uczeń nie uzyska pozytywnego wyniku egzaminu poprawkowego powtarza klasę, z zastrzeżeniem, że uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia Rada Pedagogiczna może jeden raz w ciągu całego cyklu edukacyjnego promować ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych zajęć.


EGZAMIN KLASYFIKACYJNY



1. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego przedmiotu, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak podstaw do ustalenia oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.
2. Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.
3. Na pisemny wniosek ucznia, rodziców, prawnego opiekuna lub wychowawcy klasy ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności Rada Pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny.
4. Uczeń powinien we wniosku określić na jaką ocenę zamierza zaliczyć materiał programowy.
5. Uczeń może zdawać tylko dwa egzaminy klasyfikacyjne w jednym dniu.
6. Procedura egzaminu klasyfikacyjnego/ terminy, warunki egzaminu/ tak jak przy egzaminie poprawkowym.
7. Egzaminator przygotowuje kryteria wymagań egzaminacyjnych na poszczególne oceny:
- na ocenę celującą – 100% wykonanych zadań,
- na ocenę bardzo dobrą – od 99% do 89% wykonanych zadań,
- na oceń dobrą - od 88% do 73% wykonanych zadań,
- na ocenę dostateczną – od 72% do 50% wykonanych zadań,
- na ocenę dopuszczającą – od 49% do 35% wykonanych zadań.
8. Od końcoworocznej oceny egzaminu klasyfikacyjnego, w terminie pięciu dni, przysługuje uczniowi odwołanie do dyrektora szkoły jeśli:
- zostały naruszone procedury egzaminu,
- w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego uczeń uzyskał ocenę niedostateczną może ubiegać się o przeprowadzenie egzaminu poprawkowego / zgonie z procedurą /.
9. Dyrektor na pisemny wniosek stosuje procedurę egzaminu poprawkowego.
10. W czasie egzaminu klasyfikacyjnego mogą być obecni w charakterze obserwatorów – rodzice, prawni opiekunowie ucznia.
11. Ocena z egzaminu jest ostateczna z wyjątkiem rocznej oceny niedostatecznej, która może być zniesiona w wyniku egzaminu poprawkowego.

EGZAMIN SPRAWDZAJĄCY UMIEJĘTNOŚCI I WIADOMOŚCI

1. W przypadku stwierdzenie, że roczna / semestralna / ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję, która w przypadku rocznej / semestralnej / oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, w formie pisemnej i ustnej, oraz ustala roczną / semestralną / ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych. Termin sprawdzianu uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami / prawnymi opiekunami /.
2. Egzamin sprawdzający wyznacza dyrektor szkoły na pisemny wniosek ucznia, rodziców lub prawnych opiekunów. We wniosku należy zamieścić informację dotyczącą zmiany oceny / podwyższenia oceny z jakiej na jaką /. Dalsza procedura egzaminu sprawdzającego / terminy, wyniki / tak, jak przy egzaminie sprawdzającym.
3. Nie spełnienie kryteriów na żądaną przez ucznia ocenę powoduje utrzymanie dotychczasowej oceny.
4. Ocena z egzaminu jest ostateczna z wyjątkiem niedostatecznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, która może być zniesiona w wyniku egzaminu poprawkowego.

SPRAWDZIAN UMIEJĘTNOŚCI I WIADOMOŚCI

1. W przypadku stwierdzenia, że ocena roczna / semestralna / z zajęć edukacyjnych została ustalona niezgodnie z przepisami prawa trybu ustalania tej oceny uczeń lub jego rodzice / opiekun prawny / mogą wystąpić z wnioskiem do dyrektora szkoły o przeprowadzenie sprawdzianu wiadomości i umiejętności z danych zajęć edukacyjnych.
2. Po rozpatrzeniu wniosku przez dyrektora szkoły i stwierdzeniu, że ocena roczna / semestralna / została ustalona z naruszeniem przepisów praw dotyczących trybu ustalania tej oceny dyrektor szkoły powołuje komisję w składzie:
- przewodniczący – dyrektor szkoły / wicedyrektor ,
- nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne,
- dwóch nauczycieli z danej szkoły lub innej tego samego typu prowadzących takie same zajęcia edukacyjne,
Procedura przeprowadzania sprawdzianu umiejętności i wiadomości jak przy egzaminie klasyfikacyjnym.
3. Ustalona przez komisję ocena nie może być niższa od oceny wcześniej ustalonej.
Ocena ustalona przez komisję jest ostateczną z wyjątkiem oceny niedostatecznej / rocznej lub semestralnej /, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.
4. W przypadku stwierdzenia, że ocena roczna klasyfikacyjna z zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny uczeń lub jego rodzice lub opiekunowie prawni mogą złożyć zastrzeżenia do dyrektora szkoły.
5. W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny dyrektor szkoły powołuje komisję.
6. W skład komisji wchodzą:
- dyrektor szkoły lub wicedyrektor – przewodniczący komisji,
- wychowawca klasy,
- wskazany przez dyrektora nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danej klasie,
- pedagog szkoły,
- psycholog szkoły,
- przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego,
- Przedstawiciel Rady Rodziców.
Ocenę ustala się na drodze głosowania zwykłą większością głosów, w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego. Z głosowania sporządza się protokół.
Ocena ustalona w wyniku głosowania jest ostateczna.

Wnioski o przeprowadzenie egzaminu sprawdzającego lub o ustalenie oceny z zachowania można składać w terminie 7 dni po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

WZÓR WNIOSKU - EGZAMIN POPRAWKOWY I KLASYFIKACYJNY

.................. ..................
Imię i nazwisko Miejscowość, data
..................
adres
..................

Dyrektor szkoły
...........................................
...........................................


Wniosek
o przeprowadzenie egzaminu poprawkowego,
klasyfikacyjnego*.


Proszę o wyznaczenie terminu egzaminu poprawkowego, klasyfikacyjnego, dla mojego syna, córki, wychowanka*.........................
ucznia klasy........ z przedmiotu.......................................




.................................
podpis rodzica, opiekuna, wychowawcy


* niepotrzebne skreślić.

WZÓR POŚWIADCZENIA



............................. ....................
......................... miejscowość, data
pieczątka wystawcy zaświadczenia



Poświadczenie



Poświadcza się, że uczeń .............................................
w dniu...................... nie mógł stawić się na egzamin poprawkowy, klasyfikacyjny, sprawdzającego umiejętności i wiadomości* odbywający się w szkole z powodu ................................................................................ ................................................................................ ............................................................................



............................
Podpis osoby upoważnionej

*niepotrzebne skreślić

WZÓR WNIOSKU O PRZEPROWADZENIE SPRAWDZIANU WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI


....................... ...........................
Imię i nazwisko Miejscowość, data
.......................
Adres
.......................


DYREKTOR SZKOŁY
...................................
...................................

Wniosek o przeprowadzenie sprawdzianu wiadomości i umiejętności


W związku z wystawieniem niezgodnie z przepisami prawa oraz trybu ustalania tej oceny z przedmiotu....................
proszę o wyrażenie zgody na przeprowadzenie sprawdzianu wiadomości i umiejętności dla syna, córki, wychowanka*......................................... ucznia kl.............. .
Wnoszę o zmianę oceny z ..................... na ............................. .


..............................
Podpis rodzica, opiekuna
* niepotrzebne skreślić

PROTOKÓŁ EGZAMINU KLASYFIKACYJNEGO / POPRAWKOWEGO SPRAWDZAJĄCEGO WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI



Komisja egzaminacyjna w składzie:
Przewodniczacy.............................................................
Egzaminator................................................................
Protokolant.................................................................

Przeprowadziła w dniu........................ egzamin klasyfikacyjny, poprawkowy, sprawdzający* ucznia.........................................................
W przedmiocie.................................... w zakresie materiału.........
Semestru roku szkolnego....................... .
W części pisemnej wyznaczono następujący temat / zadania /:

W części ustnej polecono wykonanie następujących zadań / ćwiczeń /:

W wyniku oceny poszczególnych tematów / zadań / komisja egzaminacyjna ustaliła łączną ocenę z egzaminu na....................................................... .


Do protokołu dołącza się :
1. Pisemne odpowiedzi ucznia / podpisane przez ucznia /.
2. Wykaz ocen za poszczególne zadania ustne / podpisane przez ucznia /.




Podpisy członków komisji

Nauczyciel – egzaminator Przewodniczący



Protokolant


· niepotrzebne skreślić

Opracowały:
Teresa Siatkowska
Renata Wołk

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie