Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz konkursu

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1728 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Przedstawiam scenariusz całodziennych zajęć w klasie III. Jest to dzień poświęcony konkursowi „Z książką za pan brat”, w trakcie którego uczniowie mogą wykazać się swoimi wiadomościami dotyczącymi przeczytanych lektur oraz sprawną pracą z tekstem.

Klasa III

Temat dzienny: Z książką za pan brat – konkurs.
Cel ogólny: Rozwijanie zainteresowań czytelniczych.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- zna zasady higieny czytania,
- zna zasady pracy biblioteki,
- zachęca innych do czytania książek,
- wykazuje się znajomością lektur,
- układa zdanie z rozsypanki wyrazowej,
- przestrzega reguł konkursu,
- przygotowuje pomoce do zajęć.
Metody:
● podająca
● praktyczna
● problemowa

Czas: 180 minut
Formy pracy:
● zbiorowa
● grupowa
● indywidualna

Środki dydaktyczne: rozsypanka wyrazowa, karton i pisaki, kartoniki z pytaniami konkursowymi, materiały do wykonania tabliczek, nagrody i dyplomy.

Przebieg zajęć:

I Część wstępna

1. Wprowadzenie
● Dzieci odczytują co drugą sylabę:

OR JE GA MY NI KON ZU KURS


● Zapisują hasło: „Organizujemy konkurs”

2.Poznanie regulaminu konkursu.
● Odczytanie przez dobrze czytające dziecko regulaminu konkursu zawieszonego na
tablicy:
- W konkursie biorą udział wszyscy uczniowie,
- Konkurs zostanie przeprowadzony w grupach,
- Przed każdą konkurencją będzie podany sposób jej oceniania,
- Odpowiedzi ocenia komisja składająca się z przedstawicieli rodziców dzieci.


3. Analiza regulaminu.
● Nauczyciel dzieli dzieci na grupy.
● Każda grupa wyłania kapitana.

II Część główna

4. Przygotowanie sali do konkursu.
● Dzieci ustawiają stoliki dla grup i komisji.

5. Przygotowanie rekwizytów potrzebnych do konkursu:
● grupa I – przygotowanie kwiatków – punkcików
● grupa II – wykonanie tabliczek dla komisji z punktami 0 do 5,
● grupa III – wykonanie tabliczek dla drużyn z literami P oraz F,
● grupa IV – przygotowanie wizytówek drużyn.

6. Przeprowadzenie konkursu.

● I konkurencja: „Sprawdź co wiesz ...”

- Drużyna losuje pytanie od nr 1 do 15.
- Prowadzący odczytuje je.
- Zawodnicy uzgadniają odpowiedź, którą głośno podaje kapitan.
- Każda drużyna odpowiada na 3 pytania.

Punktacja:
2 punkty – odpowiedź pełna
1 punkt – odpowiedź niepełna
0 punktów – brak odpowiedzi

● Zestaw pytań:

1. Wymień 3 tytuły wierszy J. Tuwima.
2. Wymień 3 bohaterów książki „Dzieci z Bullerbyn”
3. Wymień 3 tytuły filmów zrealizowanych na podstawie książki.
4. Jaki ptak jest główną postacią książki „Zaczarowana zagroda?”
5. Podaj tytuł książki, której głównym bohaterem jest bocian.
6. Dzięki jakiej książce poznajemy życie Eskimosów na Grenlandii ?
7. Jak nazywa się książka, w której szukaliśmy informacji o pisarzach, kompozytorach ?
8. W jakiej książce sprawdzisz poprawność pisowni ?
9. Pod „jaką literą” poszukasz w encyklopedii wiadomości o Mikołaju Koperniku ?
10. Dziewczynka, która miała cal wysokości to ...
11. Kto jest autorem baśni „Brzydkie kaczątko” ?
12. O co „prosi” książka czytelnika ?
13. jak nazywa się miejsce, w którym można wypożyczyć książkę ?
14. Jak napiszemy wyraz książka ?
15. Jak nazywa się miejsce, w którym kupujemy książki ?

● II konkurencja : „Kto pierwszy, ten lepszy”

- Drużyny układają hasło z rozsypanki wyrazowej: „ Dom bez książek jest jak
ciało bez ducha”.

Punktacja:
pierwszy czas – 4 punkty
drugi czas – 3 punkty
trzeci czas – 2 punkty
czwarty czas – 0 punkt

Prawidłowe wykonanie – 2 punkty
Brak rozwiązania – 0 punktów

● III konkurencja: „Prawda czy fałsz ?”

- Prowadzący czyta zdanie.
- Drużyny mają po 15 sekund na zastanowienie i na sygnał pokazują tabliczkę P albo F.
- Za każdą poprawną odpowiedź drużyna otrzymuje 1 punkt.


1. Jestem przyjacielem książki, dlatego na każdej stronie piszę swoje imię (F)
2. Najlepszą pozycją do czytania jest leżenie (F)
3. Na stronie tytułowej znajdziemy imię i nazwisko autora (P)
4. Podstawowe informacje o książce znajdziemy na karcie katalogowej (P)

● IV konkurencja: „ Bank pomysłów”

- Drużyny w ciągu 1 minuty mają za zadanie napisać pomysły na temat: „Jak zachęcić dzieci do czytania książek ?”
- Prezentowanie pomysłów drużyn.
- Komisja ocenia prace według własnego uznania od 1 do 5 punktów.

7. Podanie wyników konkursu, wręczenie nagród i dyplomów dla uczestników.

III Podsumowanie

● Uczniowie naklejają karteczki ze znakiem „+” oceniające dzisiejsze zajęcia pod odpowiednim określeniem:

ŁATWE TRUDNE

...................................................


Agnieszka Paszkiel
SP nr 7
Szczecinek


Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie