Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Sprawozdanie

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 55295 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Sprawozdanie jest napisane zgodnie z planem rocznym naszej placówki. Dotyczy grupy dzieci 6-letnich uczęszczajacych do przedszkola 5 godzin dziennie.

Sprawozdanie z realizacji programu pracy wychowawczo – dydaktycznej i opiekuńczej w grupie dzieci 6 – letnich za I półrocze 2004/2005.

Grupa moja liczy 20 dzieci 6 - letnich. Prawie wszystkie dzieci, za wyjątkiem trojga z nich, uczęszczają do przedszkola po raz pierwszy. Dlatego też realizację programu rozpoczęłam od zapoznania dzieci ze środowiskiem przedszkolnym. W ciągu pierwszego półrocza dzieci uczyły się współdziałania w grupie, przestrzegania praw i zasad współdziałania zbiorowego, zdrowia i aktywności ruchowej, estetyki i aktywności twórczej oraz mowy i logicznego myślenia.
W tym roku szkolnym nadal pracuję na" Programie Wychowania Przedszkolnego XXI Wieku ABC...", w którym wprowadzono poziomy o wzrastającym stopniu trudności. Pozwala mi to dostosować treści do różnic indywidualnych i potrzeb wynikających z warunków środowiskowych dzieci oraz ułatwia mi to planowanie i organizację pracy wychowawczo – dydaktycznej. Stworzenie poziomów pozwala mi także na swobodne poruszanie się w ich obrębie, daje mi możliwość wyboru materiału i dostosowania go do możliwości grupy z jaką pracuję. W tym roku szkolnym wdrażany jest także program profilaktyczny przeciw próchnicy „Biały ząbek”, przygotowujący dzieci w wieku przedszkolnym do promocji zdrowia jamy ustnej.
Wiele uwagi w ciągu pierwszego półrocza poświęciłam na wyrabianie u dzieci samodzielności, kształtowanie umiejętności współżycia w grupie, rozwijanie postawy współgospodarza placówki, a przede wszystkim rozwijałam u nich zainteresowania pięknem przyrody, wpajałam im elementarne zasady ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa w przedszkolu i poza nim.
Dzieci uczyły się również swobody wypowiedzi, poznały wiele opowiadań, wierszy, inscenizacji. Uczyły się piosenek, tańców, zapoznały się z instrumentami perkusyjnymi. Doskonaliły sprawności manualne w czasie zajęć plastycznych i technicznych oraz sprawności ruchowe podczas zajęć gimnastycznych, spacerów i zabaw na świeżym powietrzu.
W pierwszym półroczu dzieci zapoznały się z graficznym wyglądem dwunastu liter drukowanych i pisanych. Dokonują analizy i syntezy wzrokowo – słuchowej wyrazów. Układają z alfabetu ruchomego proste wyrazy i zdania.
Z zakresu pojęć matematycznych dzieci poznały cyfry od 0 do 6 oraz zapoznały się ze znakami matematycznymi, takimi jak: równości, mniejszości i większości oraz znakiem dodać. Potrafią również posługiwać się poznanymi znakami i cyframi rozwiązując działania matematyczne. Dzieci zapoznały się z podstawowymi figurami geometrycznymi, doskonaliły określenia położenia przedmiotów, wielkości przedmiotów oraz ich ciężaru.
W pierwszym półroczu dzieci miały okazję spotkać się z pielęgniarką szkolną, która zapoznała je z prawidłowym sposobem szczotkowania zębów oraz przeprowadziła pogadankę na temat konieczności dbania o swoje zęby.
W tym półroczu brały również udział w konkursie plastycznym na temat „Dzień Zdrowia Dziecka” organizowanym przez Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej. W listopadzie odbyło się pasowanie na przedszkolaka dla nowo przyjętych do przedszkola dzieci.
W ciągu pierwszego półrocza większość dzieci przyswoiła sobie założone cele i treści programowe. W grupie znajdują się jednak i takie, które wymagają pracy indywidualnej i zajęć wyrównawczych. Praca z tymi dziećmi dotyczy między innymi rozwijania gotowości do pisania i czytania, rozwijania narządów mowy (dzieci z wadami wymowy), wzbogacania słownika czynnego i biernego.
W grupie znajdują się również dzieci, które szczególnie wyróżniają się spośród innych. Z tymi dziećmi również prowadzę pracę indywidualną.
W ciągu półrocza zorganizowałam dwa zebrania ogólne dla rodziców. Pierwsze we wrześniu, które dotyczyło zagadnień ogólnych, wprowadzających rodziców w życie przedszkolne. Drugie odbyło się w listopadzie i dotyczyło zorganizowania w przedszkolu choinki noworocznej oraz informujące ich o postępach dzieci w ciągu pierwszych trzech miesięcy pobytu w przedszkolu.
W grudniu odbyło się zajęcie otwarte, którego tematem było rozumienie konieczności spożywania owoców, warzyw i nabiału na podstawie wiersza S. Karaszewskiego pt. „Dla każdego coś dobrego”. Poza tym prowadziłam także indywidualne rozmowy w czasie przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola.
Organizowane były także pokazy i występy dla zaproszonych gości, np. z okazji Dnia Babci i Dziadka, gdzie dzieci wykonały samodzielnie upominki dla swoich babć i dziadków. Rodzice uczestniczyli również w zorganizowanych uroczystościach z okazji Mikołajek oraz Choinki Noworocznej, gdzie wykazali się pomocą w organizacji tych uroczystości, np.: pieczeniu ciast dla swoich pociech oraz zrobieniu paczek indywidualnych.
W ciągu półrocza wspólnie z koleżankami wymieniałyśmy się doświadczeniami i konspektami zajęć na temat kształtowania nawyków higienicznych jamy ustnej oraz brałyśmy udział w zajęciu koleżeńskim z zakresu edukacji regionalnej. Gromadziłyśmy fachową literaturę dotyczącą Unii Europejskiej i Polski a także naszego miasta i regionu. Założyłyśmy segregator ciekawych scenariuszy dotyczących pierwszego i drugiego zadania rocznego planu pracy. Wspólnie z dziećmi założyłyśmy albumy dotyczące różnych regionów naszego kraju i krajów Unii Europejskiej.
W swojej pracy wykorzystałam wiele pomocy i plakatów reklamujących zdrowy styl życia, które były mi niezbędne do prowadzenia zajęć z dziećmi.
Założenia rocznego planu pracy na pierwsze półrocze zostały przeze mnie zrealizowane. W drugim półroczu zaplanowane są dwie wycieczki do Muzeum Regionalnego w Prusinowicach oraz Rezerwatu Przyrody „Jamno”. Poza tym odbędzie się konkurs plastyczny na temat „Moja najbliższa okolica”, a także wernisaż z aukcją prac konkursowych na w/w temat. Pod koniec roku szkolnego zaplanowana jest prezentacja multimedialna na temat krajów Unii Europejskiej.
Co do drugiego zadania rocznego planu pracy nadal będę wpajać dzieciom zasady dbania o higienę jamy ustnej. W związku z tym zaplanowany jest konkurs plastyczny na temat „Zdrowy ząbek mam, bo o niego dbam” dla dzieci przedszkolnych z gminnych placówek oświatowych.


Wnioski do dalszej pracy.
1. Zapoznanie dzieci z wartościami odżywczymi niektórych pokarmów jako naturalnych źródeł witamin poprzez opowiadania, wiersze, inscenizacje, piosenki.
2. Zainteresowanie dzieci niektórymi krajami Unii Europejskiej poprzez zdjęcia, albumy, filmy, prezentacje itp.



mgr Bogusława Wójcik


Literatura:
E. Bełczewska, M. Herde, E. Kwiatkowska, J. Wasilewska, A. Łada-Grodzicka - "ABC... Program wychowania przedszkolnego XXI wieku", WSiP, Warszawa 2000

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie