Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Sportowe wakacje nad wodą

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1407 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Wakacyjny pobyt nad wodą jest idealną okazją do rozwijania zainteresowań sportowych dzieci i młodzieży. Tradycyjnie co roku większość Polaków, dorośli, rodzice z dziećmi, młodzież wybiera się nad morze, czy jeziora celem spędzenia tam wakacji. Ich celem jest wypoczynek. Niestety wypoczynek ten bardzo często przybiera formę wylegiwania się na plaży, opalania się, przerywanego od czasu do czasu kąpielą.

SPORTOWE WAKACJE NAD WODĄ





Wakacyjny pobyt nad wodą jest idealną okazją do rozwijania zainteresowań sportowych dzieci i młodzieży.

Tradycyjnie co roku większość Polaków, dorośli, rodzice z dziećmi, młodzież wybiera się nad morze, czy jeziora celem spędzenia tam wakacji. Ich celem jest wypoczynek. Niestety wypoczynek ten bardzo często przybiera formę wylegiwania się na plaży, opalania się, przerywanego od czasu do czasu kąpielą.

Jedynie dzieci, które przejawiają większą aktywność ruchową, częściej korzystają z kąpieli, a także budują różne budowle z piasku. Taki sposób spędzania wakacji jest ze zdrowotnego punktu widzenia – niewskazany.

Spędzanie wolnego czasu nad wodą powinno być oparte na aktywnych formach wypoczynku. Te natomiast w dużej mierze winny być różnorodne i atrakcyjne. Nie powinno w nich zabraknąć zajęć sportowych.

Kąpieliska nasze organizują co prawda naukę pływania, wypożyczają sprzęt pływający: kajaki, rowery wodne, żaglówki, deski z żaglem, skutery oraz narty wodne, jednakże współczesne tendencje w organizacji czasu wolnego nad wodą idą w kierunku zagospodarowania plaży zgodnie z założeniem, że wakacyjny pobyt nad wodą jest również doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań sportowych nie tylko w zakresie sportów wodnych, ale także innych form aktywności ruchowej: gier i zabaw, gimnastyki, lekkoatletyki itp.

Podejmowane działania kierowane są głównie do dzieci i młodzieży, bo u nich można kształtować zainteresowania aktywnością ruchową. Czy zostaną one jednak rozbudowane i w jakim zakresie, zależy w dużej mierze od oferty organizatorów sportu na plaży, którzy potrafią, bądź nie, wykorzystać warunki stworzone przez naturalne środowisko.

Opracowanie niniejsze ma na celu przedstawienie kilku przykładów wykorzystania różnych dyscyplin sportu, a także szerzej rozumianej aktywności ruchowej, mogących przyczynić się do „usportowienia plaży”.





Gimnastyka na plaży



Z dużym zainteresowaniem mogłyby się spotkać ćwiczenia gimnastyczne na plaży, np. ćwiczenia na batucie. Plaża jest doskonałym miejscem, gdzie można rozstawić nawet kilka takich przyrządów.

Dużą atrakcją mogą być też ćwiczenia równoważne na torach przeszkód czy też ćwiczenia siłowe, takie jak wspinanie się po linach. Najprostszą i zarazem najbardziej popularną formą ćwiczeń mogą stać się skoki wykonywane na sprężystym podłożu dużych dmuchanych budowli, przyciągających swoimi wymyślnymi kształtami i kolorystyką.





Gry i zabawy ruchowe

Piaszczyste podłoże i otwarta przestrzeń na plaży sprzyjają uprawianiu gier i zabaw ruchowych z wykorzystaniem różnorodnych przyborów: piłek, obręczy, bramek, płotków itp. Możliwe jest również instalowanie torów przeszkód, zawierających np. elementy wspinaczki, chodzenia po równoważni, skoków przez przeszkody czy atrakcyjnych huśtawek bądź zjeżdżalni. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby do zabawy wpleść elementy rywalizacji. Można zatem organizować wyścigi z przeszkodami, konkursy skoku w dal i wzwyż, biegi przez płotki. Pokonywanie torów przeszkód, biegi zręcznościowo-szybkościowe itp.







Pływanie



Nauka pływania to zajęcia sportowe najczęściej organizowane na naszych plażach. Ratownicy i instruktorzy prowadzą lekcje zwykle na specjalnie oznaczonych fragmentach strzeżonej plaży. Przy złej pogodzie, gdy temperatura spada zbyt nisko, zajęcia są z reguły odwoływane. Ą można tego uniknąć, gdy się ma minipływalnie urządzone na lądzie w pobliżu plaży. O ich zbudowania wystarczy prosta konstrukcja z materiału wodoszczelnego o wymiarach 10 m x 5 m x 1 m przykryta przezroczystą folią umieszczoną na składanym rusztowaniu, wykonanym z metalowych rurek. Brodzik trzeba napełnić ciepłą słodką wodą i dbać o odpowiednie wietrzenie.



Taka pływalnia, która może być wykorzystywania w każdych warunkach pogodowych, daje możliwość dzieciom w wieku 3-5 lat, możliwość wczesnego i bezpiecznego oswojenia się z wodą. Zapewne wielu rodziców pośle je do tak zorganizowanej letniej szkółki nauki pływania. W ciągu dwóch tygodni można nauczyć dzieci podstawy umiejętności pływackich.



Sporty wodne



Dla takich dyscyplin jak: żeglarstwo, windsurfing, sporty motorowodne, wioślarstwo czy kajakarstwo lato stanowi pełnię sezonu. W Polsce większość propozycji uprawiania tych sportów ogranicza się niestety, do odpłatnego wypożyczenia sprzętu. W stosunkowo niewielkim zakresie prowadzone są zajęcia programowe z nauki podstaw tychże dyscyplin pod nadzorem wykwalifikowanej kadry instruktorów, a przecież letnie szkółki żeglowania, windsurfingu, jazdy na nartach czy skuterach wodnych mogłyby znacząco wpłynąć na zaktywizowanie plażowiczów wypoczywających nad wodą.



Ich uruchomienie byłoby możliwe przy odpowiednim zagospodarowaniu plaży i przylegającego do niej akwenu w sposób gwarantujący bezpieczeństwo. A także spokój osobom wypoczywającym.

Dla administratorów plaż, którzy decydują o lokalizacji, a także o oznakowaniu obiektów wzorem takiego rozwiązania może być jedna z plaż belgijskich. Każdy sport „plażowy” ma tam swoje miejsce i nikt nikomu nie przeszkadza.



Przytoczone wyżej przykłady miały na celu wskazanie możliwości przygotowania urozmaiconej i wartościowej oferty wykorzystania plaży jako miejsca kontaktu ze sportem. Rozwój zainteresowań sportowych osób spędzających wakacje nad wodą zależy zarówno od atrakcyjności proponowanych form aktywności ruchowej, jak też od fachowości organizatorów (menedżerów wypoczynku) i instruktorów sportowych. Pełne pole do popisu mają tutaj absolwenci akademii wychowania fizycznego, w pełni przygotowani do metodycznego ich prowadzenia.

Należy im stworzyć tylko odpowiednie warunki organizacyjne i finansowe. Zadanie to spoczywa w dużym stopniu na samorządach lokalnych, które są właścicielami i dysponentami terenu i obiektów plażowych. Ich rola nie powinna sprowadzać się do wyznaczania miejsca na kąpielisko czy dzierżawy terenów dla wypożyczalni sprzętu. Plaże też są wizytówką gminy czy miasta. Atrakcyjna oferta wypoczynku na plaży to źródło dochodów od turystów. Nade wszystko jednak „sportowa plaża” może pomóc w propagowaniu zdrowego stylu spędzania wolnego czasu i równocześnie przyciągnąć wielu chętnych do uprawniania sportu.

Ewa Ligman

Objaśnienia do rysunku:



1 A/1 B - zezwolenie/zakaz - ruch statków o napędzie mechanicznym

2 A/2 B - zezwolenie/zakaz - ruch statków żaglowych

3 A/3 B ­­- zezwolenie/zakaz - pływanie na desce z żaglem

4 A/4 B - zezwolenie/zakaz - ruch statków sportowych i turystycznych oraz małych statków

5 A - zezwolenie na ruch statków o napędzie wiosłowym

5 B - zakaz ruchu statków, które nie są statkami o napędzie mechanicznym i żaglowym

6 A/6 B - zezwolenie/zakaz kąpieli

7 A - zezwolenie na ruch małych statków sportowych i turystycznych z dużą prędkością

7 B - koniec strefy, w której małe statki sportowe i turystyczne mogą rozwijać duże prędkości

8 A/8 B- zezwolenie/zakaz – uprawianie narciarstwa wodnego.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie