Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Redagowanie różnych form wypowiedzi pisemnych

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 24654 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Scenariusz jest przykładem lekcji powtórzeniowej, pozwala utrwalić wiadomości i umiejętności redagowania krótkich i dłuższych form wypowiedzi pisemnych. Przygotowany został na hospitację diagnozującą.

    Scenariusz lekcji języka polskiego w kl. III
    ( lekcja dwugodzinna )

T: Redagowanie różnych form wypowiedzi pisemnych.
I Cele edukacyjne: Uczeń potrafi:
    - wskazać cechy wybranych form wypowiedzi pisemnych,
    - rozpoznać rodzaj wypowiedzi pisemnej,
    - dostrzec i poprawić błędy,
    - zredagować tekst użytkowy zgodnie z poleceniem,
    - przygotować plan rozprawki; napisać wstęp i podsumowanie rozważań.

II Metody:
    - praca w małych grupach
    - praca z tekstem

III Pomoce dydaktyczne:
    - zestawy ćwiczeń zawierające teksty różnych form wypowiedzi

IV Przebieg lekcji pierwszej:
1. Wprowadzenie:
    · nawiązanie do tematu, przedstawienie celów lekcji i podanie tematu zajęć.

2. Rozwinięcie:
    · przypomnienie rodzajów tekstów użytkowych oraz okoliczności stosowania zaproszeń, ogłoszeń i zawiadomień,
    · praca w małych grupach wokół zaproszenia, ogłoszenia i zawiadomienia
    – zestaw ćwiczeń nr 1 – wskazywanie cech w/w form wypowiedzi
    – zestaw ćwiczeń nr 2 – rozpoznawanie form wypowiedzi i poprawianie błędów
    – zestaw ćwiczeń nr 3 – redagowanie zaproszeń, zawiadomień i ogłoszeń wg poleceń
    – prezentacja prać grup, ocena, poprawa ewentualnych błędów.

3. Podsumowanie:
    · zapis do zeszytu ćw. 3
V Przebieg lekcji drugiej:
1. Wprowadzenie:
    · rozpoznawanie form wypowiedzi pisemnych na przykładach ( uczniowie otrzymują kserokopie np. rozprawki, charakterystyki, opisu, opowiadania),
    · przypomnienie rodzajów dłuższych form wypowiedzi oraz okoliczności ich stosowania,
    · wybór właściwych form wypowiedzi do tematów ( ćw. 2 ),
    · przypomnienie budowy rozprawki.

2. Rozwinięcie:
    · praca w małych grupach wg polecenia ćw. 3 : redagowanie planu rozprawki ( a następnie wstępu i podsumowania rozważań ) na wskazany temat,
    · prezentacja prac grup, analiza, ocena.

3. Podsumowanie:
    · zapis do zeszytu planu rozprawki,
    · zadanie i wyjaśnienie pracy domowej: napisz rozprawkę na podstawie powyższego planu.

Ćwiczenia do pierwszej lekcji:
Ćw. 1
Wskaż cechy właściwe dla zaproszenie, ogłoszenia, zawiadomienia.
1. Może być w formie ustnej lub pisemnej.
2. Jest formą użytkową.
3. Istotny jest wkład graficzny, estetyka, stosowny blankiet.
4. Forma użytkowa o charakterze informacyjnym.
5. Umieszcza się je w prasie.
6. Może być urzędowe, listowne, ustne, przez radio ...
7. Uwzględnia strategie reklamowe.
8. Dostosowanie stylu do adresata.
9. Zawiera szczegółowe informacje dotyczące adresata, nadawcy, miejsca, dokładnego czasu, celu.
10. Ma konwencjonalną budowę ( stałe, utarte zwroty ).
11. Celem jest publiczne przekazanie komuś informacji o czymś.
12. Spójność, zwięzłość, rzeczowość, logiczne uporządkowanie, czytelność.
13. Układ graficzny w celu wyeksponowania ważnych treści.
14. Musi być data i podpis ( lub numer telefonu, adres ).
15. Poprawność ortograficzna, interpunkcyjna, językowa.
Ćw. 2
Rozpoznaj poniższe formy wypowiedzi. Popraw błędy.
1. Pragniemy serdecznie zaprosić na uroczystą Mszę Św. o godzinie 12.00 z okazji naszej 10. rocznicy ślubu.
Maria i Jan Daniłowie

2. Oddam ślicznego szczeniaka jamnika. Tylko osobom, które naprawdę kochają psy i są w stanie je dobrze traktować tel. (076) 32 34 98

3. Dyrekcja Miejskiego Centrum Sztuki i Kultury w Jaworznie zaprasza serdecznie mieszkańców miasta na otwarcie wystawy pt. „Historia mody”. Wydarzenie to będzie miało miejsce 25 czerwca 2005 r. o godz. 18.00 w Miejskim Centrum Sztuki i Kultury w Jaworznie przy ulicy Modnej 15. Serdecznie zapraszamy
Janina Kot
Dyrektor MCSiK w Jaworznie

4. Na podstawie decyzji tutejszego urzędu zawiadamiam, że państwo- Adam i Ewa Rajscy zobowiązani są do opuszczenia w trybie natychmiastowym zajmowanego lokalu przy ul. Chmurnej 7. Decyzja jest ostateczna i stronom nie przysługuje prawo odwołania.
Pan Bóg

5. Zamienię mieszkanie w centrum Wrocławia na domek z garażem i ogrodem tel. (071) 345 78 68

6. Mam zaszczyt zaprosić Pana Prezydenta na wernisaż wystawy „Pejzaże niepamięci”, który odbędzie się w Miejskim Centrum Kultury „Zorza” 12 października 1987 roku o godzinie 18

7. Jako przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego ZPS przy ul. Smoczej 6 mam zaszczyt zaprosić państwa na otwarcie wystawy pt. „Historia mody” poświęconej rozwoju na przełomie wieków zagadnienie jakim jest moda. Otwarcie odbędzie się 12.05.2005 r. o godzinie 17.00
Katarzyna Ptasińska

8. Kupię antyki. Wysokie ceny

Ćw.3
Napisz zaproszenie
1. dla dyrektora szkoły na szkolną debatę o Unii Europejskie
2. dla nauczycieli na bal z okazji ukończenia szkoły
3. dla cioci i wujka na urodzinowe przyjęcie
Napisz ogłoszenie
1. o odwołanie dyskoteki szkolnej, podaj przyczynę
2. o chęci kupna mieszkania
3. studenta o korepetycjach
4. matki poszukującej opiekunki do dzieci
5. nauczyciela o odwołaniu zajęć lekcyjnych
Napisz zawiadomienie
1.zarządu administracji mieszkaniowej o montażu domofonów
2. dyrektora o przedłużeniu wakacji
3. zakładu energetycznego o wymianie liczników pomiaru energii
4. stacji sanitarno-epidemiologicznej o wyłożeniu w lesie szczepionek przeciw wściekliźnie dla lisów
Ćwiczenia do drugiej lekcji:
Ćw. 2
Dobierz odpowiednią formę wypowiedzi do tematu:
1. Roland jako rycerz średniowieczny.
2. Widok z mojego okna.
3. Co wydarzyło się w starej baszcie?
4. Spotkałem ciekawego człowieka.
5. Czy cierpienie ma sens?
6. Byłem uczestnikiem konkursu recytatorskiego.
7. Antygona i Ismena – bohaterki tragedii Sofoklesa.
8. Najpiękniejszy eksponat ceramicznej wystawy poplenerowej.
9. Czy muzyka łagodzi obyczaje?
10. Ulubiony bohater literacki lub filmowy.
11. Jestem wzorowym ( ą ) synem ( córką ).
12. Tadeusz i Jacek Soplica – podobni czy zupełnie inni?
13. We współczesnym świecie nie ma miejsca dla idealistów – rozwiń tę myśl lub jej zaprzecz.
Ćw. 3
Zredaguj plan rozprawki, a następnie napisz wstęp i podsumowanie rozważań do tematu:
1. Czy zgodzisz się z twierdzeniem, że pieniądze szczęścia nie dają?
2. Czy postęp cywilizacyjny zmienia świat na lepsze?
3. Komputer – wróg czy przyjaciel?
4. Czy warto czytać książki?
5. Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że przyjaźń w życiu człowieka jest wartością bezcenną?
    Karta samooceny

Imię i nazwisko ucznia:.................................................................................
klasa:...................................................................................
Postaw „X” we właściwej rubryce:
Umiejętności Sprawnie i szybko sprawnie słabo
- znam cechy zaproszenia, ogłoszenia, zawiadomienia
- rozpoznaję różne formy wypowiedzi pisemnej (np. zaproszenie, ogłoszenie, zawiadomienie, charakterystyka, opis ...)
- dostrzegam i umiem poprawić błędy
- redaguję zaproszenie, ogłoszenie, zawiadomienie
- redaguję plan rozprawki, wstęp, podsumowanie rozważań
    Karta obserwacji ucznia
Umiejętności Uczeń potrafi: wszyscy większość mniejszość
- wskazać cechy zaproszenia, zawiadomienia, ogłoszenia
- rozpoznać rodzaj wypowiedzi pisemnej (zaproszenie, zawiadomienie, ogłoszenie, charakterystyka, opis ...)
- dostrzec i poprawić błędy
- zredagować krótką formę wypowiedzi pisemnej (zaproszenie, zawiadomienie, ogłoszenie)
- zredagować plan rozprawki, wstęp i podsumowanie rozważań
    KARTA HOSPITACJI

Imię i nazwisko nauczyciela:
Termin hospitacji:
Przedmiot – klasa: język polski – klasa III
Temat: Redagowanie różnych form wypowiedzi pisemnych.
Zagadnienia hospitacyjne:
    · redagowanie tekstu użytkowego,
    · redagowanie dłuższej formy wypowiedzi.

Oczekiwania hospitacyjne: uczeń potrafi:
    · wskazać cechy wybranych form wypowiedzi pisemnych,
    · rozpoznać rodzaj wypowiedzi pisemnej,
    · dostrzec i poprawić błędy,
    · zredagować tekst użytkowy,
    · przygotować plan rozprawki; napisać wstęp i podsumowanie rozważań,
    · pracować w grupie.

Wskaźniki badań umiejętności:
    · zestawy ćwiczeń,
    · obserwacja pracy uczniów w grupie,
    · obserwacja wypowiedzi i zachowań uczniów.

mgr Joanna Makowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie