Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Szkolenie rady pedagogicznej w ramach WDN

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2483 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Scenariusz szkoleniowej rady pedagogicznej - Organizacja wewnętrznego mierzenia jakosci pracy szkoły.

Temat: „Organizacja procesu mierzenia jakości pracy szkoły”

Cel główny:
- doskonalenie organizacji wewnętrznego mierzenia jakości pracy naszej szkoły.

Cele szczegółowe:
- członkowie rady są świadomi celowości istnienia w szkole systemu zarządzania jakością;
- czują się świadomymi członkami zespołu do spraw mierzenia jakości pracy szkoły;
- wiedzą jak sprawnie organizować wewnętrzne mierzenie jakości;
- znają procedury stosowane w diagnozowaniu wybranych obszarów;
- znają zasady konstruowania raportu.

Przebieg szkolenia:
1.Powitanie członków rady Pedagogicznej i przedstawienie celów szkolenia.

2.Wprowadzenie do tematu.(Tu posłużyłam się poradnikiem Marek Durda, Jadwiga Maciejewska „Jak badać i podnosić jakość pracy szkoły?” ; rozdz.3. Podnoszenie jakości pracy szkoły).

3.Omówienie procedury organizacji prac badawczych w szkole(na podst. plakatu zał.1).

4.Zapoznanie z zadaniami zespołu do spraw mierzenia jakości:
Opracowanie narzędzi służących do przeprowadzenia badań (propozycje narzędzi powinny być konsultowane z dyrektorem/zastępcą szkoły).
Przeprowadzenie badań zgodnie z planem.
Analiza wyników badań.
Opracowanie raportu.
Przedstawienie raportu organom szkoły.
Wyłonienie priorytetów i dokonanie modyfikacji w odpowiednich dokumentach szkoły.
Zaplanowanie kolejnych prac badawczych (na następny rok szkolny).

5.Omówienie najczęściej stosowanych technik i narzędzi badawczych w mierzeniu jakości pracy szkoły.
a)Techniki badawcze (pozwalają uzyskać informacje opinie, fakty): wywiad, ankietowanie, testowanie, badanie, analiza dokumentów, obserwacja.
b)Narzędzia badawcze ( wykorzystywane w konkretnej technice badawczej) : kwestionariusz wywiadu, kwestionariusz ankiety, arkusz obserwacji, testy umiejętności podstawowych( takich jak pisanie, czytanie, liczenie), arkusz analizy dokumentów (dyplomy, dzienniki lekcyjne, protokoły z posiedzeń RP, opinie).

6.Zapoznanie z zasadami poprawnego konstruowania narzędzi badawczych (na podstawie plakatu zał.2)
7.Zwrócenie uwagi na właściwą organizację pracy zespołu zadaniowego:
- wybór lidera ,
- podział zadań w ramach zespołu zadaniowego,
- ustalenie sposobu doboru grup badawczych,
- wyłonienie grup badawczych (liczące 50 osób).

8.Sposoby prezentowania wyników badań:

Dane z wywiadów
•zestawienia ilościowe;
•cytaty
Wyniki ankiet
-tabele
-zestawienia ilościowe
-wykresy
-diagramy
-cytaty

Wyniki obserwacji
-opisy: zdarzeń, osób, miejsc, działań
-zestawienia ilościowe
-cytaty

Streszczenia i wypisy z dokumentów
•streszczenia dokumentów
•omówienia dokumentów
•fragmenty dokumentów
•zdjęcia

9.Przedstawienie ogólnego układu treści raportu
-wstęp: ogólne informacje o szkole, cel, opis badania ( mierzenia), jego zakres, stosowane metody gromadzenia informacji,
-prezentacja wyników raportu,
-określenie mocnych i słabych stron szkoły,
-wnioski i zalecenia,
-załączniki(notatki, arkusze zbiorcze, stosowane narzędzia badawcze-kwestionariusze ankiet, wywiadów, arkusze obserwacji, testy).

10.Omówienie cech dobrego raportu:
forma zwięzła, możliwie krótka,
przejrzystość struktury,
język zrozumiały dla wszystkich odbiorców,
dokładne informacje źródłowe,
przekazywanie a nie ocenianie faktów,
krótkie zdania z zachowaniem płynności stylistycznej,
czytelność zamieszczanych wykresów.

11.Dyskusja.
12.Wypełnienie kart ewaluacyjnych.

Opracowała: lider WDN Marta Glazer, S.P. Samborzec

Literatura:
1.Durda, Marek, Maciejewska Jadwiga: „Jak badać i podnosić jakość pracy szkoły”, wyd. eMPi², Poznań 2005;
2.Materiały szkoleniowe „System zapewniania jakości” – Grant Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, jesień 2005.

Załącznik 1.
Procedura organizacji prac badawczych w szkole.

Utworzenie zespołu do spraw mierzenia

Opracowanie planu mierzenia jakości pracy szkoły na dany rok szkolny

Przygotowanie narzędzi badawczych

Prowadzenie badań zgodnie z planem

Analiza i opracowanie wyników badan

Opracowanie raportu

Przedstawienie wyników badań organom szkoły

Wyłonienie priorytetów do planu rozwoju szkoły

Planowanie prac badawczych na kolejny rok szkolny

Załącznik 2.
Zasady poprawnego budowania narzędzi badawczych:

1.Nie opieramy się na jednym źródle informacji (mają być co najmniej dwa).
2.Formułując pytania musimy mieć na uwadze zasadność stawienia pytania, czyli po co chcę uzyskać odpowiedź .
3.Pytania stawiamy od trudniejszych do łatwiejszych. Pierwsze pytanie powinno być proste, by nie zniechęcić respondenta.
4.Piszemy językiem zrozumiałym, konkretnym (unikamy wyszukanych sformułowań).
5.Kwestionariusz nie powinien być zbyt obszerny i zawierać zbędnych pytań. Powinien być czytelny, przejrzysty, ułatwiać a nie utrudniać uzupełnianie.
6.Pytania muszą być trafne (odnosić się do problemu badawczego).

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie