Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Przygotowywanie dziecka przedszkolnego do uczestnictwa w ruchu drogowym

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1420 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Zgodnie z kodeksem drogowym siedmioletnie dziecko staje się pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, może samodzielnie poruszać się po drogach. Istnieje zatem uzasadniona konieczność właściwego przygotowania małych dzieci do bezpiecznego zachowania się na drodze.


Marzena Siejak

Zgodnie z kodeksem drogowym siedmioletnie dziecko staje się pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, może samodzielnie poruszać się po drogach. Istnieje zatem uzasadniona konieczność właściwego przygotowania małych dzieci do bezpiecznego zachowania się na drodze.
Współczesna rzeczywistość komunikacyjno – drogowa stwarza w coraz szerszym zakresie zagrożenia bezpieczeństwa dzieci. Wciąż wzrasta liczba wypadków drogowych, w których poszkodowanymi są dzieci.
Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem liczby ofiar śmiertelnych wśród dzieci, które uczestniczą w wypadkach drogowych. Co roku prawie 250 dzieci ginie na polskich drogach.
Obowiązek przygotowania dziecka do uczestnictwa w ruchu drogowym spoczywa na rodzicach i nauczycielach przedszkoli. Oni to właśnie muszą przekazać dzieciom wiedzę, mającą uchronić je w przyszłości przed niebezpieczeństwami. Najważniejsze jest, aby dziecko dowiedziało się, jakie mu grożą niebezpieczeństwa, umiało je rozpoznawać i unikać. Aby było zdolne do samokontroli, odpowiednio zachowywało się na drodze i stosowało właściwa technikę przechodzenia przez jezdnię.
Wiek przedszkolny jest najbardziej właściwy do wyrabiania u dzieci umiejętności i nawyków koniecznych w późniejszym życiu, a osiągniecie znaczących efektów w kształtowaniu postaw dzieci wobec problemów bezpieczeństwa wymaga działań systematycznych i długofalowych.
Świadoma tego jak ważna jest elementarna znajomość zasad ruchu drogowego wśród dzieci prowadzę w przedszkolu edukację w tym kierunku. Przygotowuję moich wychowanków do przyszłego samodzielnego poruszania się po drogach organizując spacery, które są okazją do nabywania umiejętności i nawyków prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Uczę przestrzegania ustalonych zakazów, rozpoznawania i nazywania znaków drogowych oraz dostrzegania i rozwiązywania drogowych sytuacji problemowych w zabawach i w praktyce.
Organizuję także spotkania z policjantem:
- wrzesień – „Bezpieczna droga do przedszkola”
- styczeń – luty – „Bezpieczeństwo zabaw zimowych”
- maj- czerwiec – „Bezpieczne wakacje”
O tym , iż podejmowane działania przynoszą pozytywny efekt świadczy zarówno to, że dzieci w praktyce (na drodze) potrafią zastosować zdobyte wiadomości oraz fakt, iż niemal każdego dnia wykorzystują je podczas zabaw w ruch uliczny na przedszkolnym dywanie mając do dyspozycji odpowiednie klocki i zabawki.
Jeżeli o zasadach ruchu drogowego będziemy mówić przez cały rok szkolny, to we wrześniu absolwent przedszkola bezpiecznie będzie kroczył do szkoły.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie