Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak radzimy sobie z ułamkami zwykłymi?- diagnoza poznanych wiadomości

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3812 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

U wielu uczniów nie zrozumienie ułamków w czwartej klasie powoduje kłopoty w uczeniu sięmatematyki w klasach nastepnych. Co prawda w zyciu codziennym częściej spotykamy się z procentami i ułamkami dziesietnymi, ale i od ułamków zwykłych nie da się uciec. Samo pojęcie ułamka jako części nie sprawia zazwyczaj problemu. Jednak opanowanie zasad wykonywania działań na ułamkach to problem nawet dla wielu gimnazjalistów. Lekcje tą przeprowadziłam 8.12.2005r. Była to lekcja otwarta dla rodziców i nauczycieli, hospitowana przez Dyrektora Szkoły.

Scenariusz lekcji matematyki.
Szkoła Podstawowa nr 21
Im. Ks. St. Konarskiego
Ul. Sabinowska 7/9
42-200 Częstochowa.

Prowadząca: mgr Dorota Gąsiorek
Czas trwania:45 min.

Klasa: V b.


TEMAT: JAK RADZIMY SOBIE Z UŁAMKAMI ZWYKŁYMI? -diagnoza poznanych
wiadomości.


Cele lekcji:
dydaktyczny – zdiagnozowanie wiadomości uczniów na temat
ułamków zwykłych, w szczególności:

o Ułamek jako część całości.
Równość ułamków : rozszerzanie i skracanie ułamków.
o Porównywanie ułamków.
o Zamiana liczby mieszanej na ułamek niewłaściwy.
o Wyciąganie całości (zamiana ułamka niewłaściwego na liczbę mieszaną).
o Dodawanie i odejmowanie ułamków o tym samym mianowniku.
o Mnożenie ułamka przez liczbę naturalną. Obliczanie ułamka danej liczby.
o Rozwiązywanie zadań tekstowych dotyczących zastosowania ułamków zwykłych
w życiu codziennym.

wychowawczy:

o Wdrażanie logicznego myślenia i aktywności.
o Współpraca z innymi.
o Do zachowania kultury osobistej na lekcji.


METODY PRACY: przeprowadzenie diagnozy, gry dydaktyczne, rozmowa kierowana.

FORMY PRACY: indywidualna ucznia, z całą klasą.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: zestawy zadań, karty pracy ucznia, karteczki, pisaki, plansze
wizualne, zapałki (patyczki).




TOK LEKCJI

I. Czynności organizacyjno-porządkowe.
1) Przywitanie uczniów, Dyrekcji, rodziców.
2) Sprawdzenie listy obecności.
3) Zapisanie tematu lekcji.

II. Część główna:

TEMAT: JAK RADZIMY SOBIE Z UŁAMKAMI ZWYKŁYMI? –diagnoza poznanych
wiadomości.

1) Sprawdzenie podstawowej wiedzy dotyczącej ułamków zwykłych.

a) znajomość pojęć:

§ ułamek jako część całości,
§ ułamek właściwy,
§ ułamek niewłaściwy,
§ liczba mieszana,
§ porównywanie ułamków,
§ skracanie i rozszerzanie ułamków.

Nauczyciel prosi uczniów o podanie wyjaśnień wyżej wymienionych pojęć (uczniowie się zgłaszają i wybrani przez nauczyciela odpowiadają) oraz zapisywanie przykładów dotyczących tych pojęć na swojej karcie pracy. Następnie podnoszą swoje kartki w górę i pokazują je nauczycielowi, dyrekcji i rodzicom.

b) sprawdzenie wiedzy i umiejętności uczniów w praktyce:

· ułamek jako część całości:

Nauczyciel pokazuje plansze, a uczniowie podają na karcie odpowiedzi dotyczące części całości pokazanych na planszach. Następnie pokazują je nauczycielowi i zebranym gościom.

· rozszerzanie i skracanie ułamków:

Nauczyciel pokazuje przykłady na planszy a uczniowie samodzielnie podają odpowiedzi na karcie pracy i pokazują zebranym gościom.

Przykład: rozszerzanie ułamka: 47 = 12 ?= , skracanie: 12 15 = ?5

· porównywanie ułamków

Zasada pracy jak wyżej.

Przykłady: wstaw znak: . 3/5 45 2/3 25
Odp.:



· zamiana liczby mieszanej na ułamek niewłaściwy:

Zasada pracy jak wyżej.

Przykład: 3 i 34 = ?

· wyciąganie całości:

Zasada pracy jak wyżej.

Przykład: 16/3 =?3

· dodawanie, odejmowanie i mnożenie ułamków:

Gra konkursowa. Zwycięzcy otrzymują ocenę bardzo dobrą.

Wyznaczeni uczniowie losują kolejno przygotowane przez nauczyciela losy, na których jest wskazane działanie z ułamkiem i wszyscy wykonują te działania po kolei. Wylosowane działania nauczyciel zapisuje na tablicy. Na koniec uczniowie podają swoje wyniki, nauczyciel rozwiązuje z pomocą uczniów to samo zadanie na tablicy i uczniowie widzą czy wygrali czy nie.

Losowanie np.: 3 i 35 , wylosowano +1 i45 , uczniowie dodają na swojej karcie pracy te liczby i otrzymują 5 i25 , do tego wyniku dopisuje się kolejno wylosowane działanie i się je wykonuje, np.: razy2, 5 i 25 razy 2 = 10 i 45

· ułamki w życiu codziennym- zadania tekstowe:

Teksty zadań uczniowie mają podane wcześniej na ławkę i ponumerowane. Uczniowie widzą wcześniej tylko numer zadania bez treści.

Zadanie 1.
Babcia Stasia kupiła ćwierć kg cukierków, 12 kg jabłek oraz 34 kg ogórków. Ile razem ważyły te zakupy?

Uczniowie rozwiązują zadania na karcie pracy i później pokazują je nauczycielowi i zebranym gościom.
Odp.: 14 +12 +34 = 1 i 12 kg

Zadanie 2.
Rodzina Hipolita wypija dziennie 2 i 12 l mleka. Oblicz ile mleka wypija rodzina w ciągu tygodnia.
Forma odp. jak wyżej. Odp.: 2 i 1 razy 7 = 17 i 12 litra tygodniowo.


Zadanie 3.
Zapominalski dostał 2 batoniki „Snikersy”. Po objedzie zjadł 34 batonika, a potem jeszcze 34 .
Oblicz ile mu zostało?
Forma odp. jak wyżej. Odp.: 2- 34 -34= 12 batonika zostało.

2)
· Gra dydaktyczna- logiczne myślenie: ułamki i liczby rzymskie.

Zwycięzcy otrzymują ocenę celującą ( za jeden przykład z zad. 1 i zad.2, za rozwiązanie jednego przykładu – bdb).

Dzieci mają przygotowane wcześniej na stoliczku patyczki lub zapałki. Układają je w sposób wskazany przez nauczyciela:

I. Przesuń tylko jedną zapałkę tak, aby równość stała się prawdziwa. (W tym zadaniu 1 lub 2 przykłady, jeśli starczy czasu to wszystkie).

II VI = I II odp. II IV = I I I, III III = V IV odp III II = VI IV

II. Przesuń tylko jedną zapałkę tak, aby nierówność stała się prawdziwa.
V IX < V IX odp. V XI < V IX

3) Ocenianie uczniów.

Uczniowie mają na lekcji karty własnej oceny i wpisują uzyskane punkty .

Wiadomości teoretyczne- za każdą odpowiedź i przykład: 0,5p- razem-3,5p.

· Wiadomości praktyczne:
· Ułamek jako część całości –1p.
· Rozszerzanie i skracanie ułamków – za każdy przykład 1p: razem- 2p.
· Porównywanie ułamków- za każdy przykład 1p: razem – 2p.
· Zamiana liczby mieszanej na ułamek niewłaściwy –1p.
· Wyciąganie całości- 1p.
· Zadania tekstowe; każde za 2p: razem- 6p.

Max 16,5 punktów.
16,5 – 15,5 bdb, 15- 13 db, 12-9 dst, 8 –5 dop, 4- 0 ndst.



4) Zabawne liczby – czary czy matematyka? Ciekawostka matematyczna.
ZABAWNE LICZBY

32 37 42 47 52 57 1 11 21 31 41 51 2 11 22 31 42 51
33 38 43 48 53 58 3 13 23 33 43 53 3 14 23 34 43 54
34 39 44 49 54 59 5 15 25 35 45 55 6 15 26 35 46 55
35 40 45 50 55 60 7 17 27 37 47 57 7 18 27 38 47 58
36 41 46 51 56 9 19 29 39 49 59 10 19 30 39 50 59

16 21 26 31 52 57 4 13 22 31 44 53 8 13 26 31 44 57
17 22 27 48 53 58 5 14 23 36 45 54 9 14 27 40 45 58
18 23 28 49 54 59 6 15 28 37 46 55 10 15 28 41 46 59
19 24 29 50 55 60 7 20 29 38 47 60 11 24 29 42 47 60
20 25 30 51 56 12 21 30 39 52 12 25 30 43 56

Jeden uczeń wybiera jedna liczbę i nie mówi jaką. Nauczyciel odgaduje jaka to liczba pytając, czy ta liczba jest w danej kolumnie. ( jeśli jest w danej kolumnie to sumuje się liczby w lewym górmym rogu danej kolumny, w ten sposób odgadnięcie jest ciekawe dla ucznia bo nie wie na jakiej podstawie nauczyciel odgadł dana liczbę, więc mozna powiedziec , ze jast czrodziejem)

5) Zakończenie lekcji.

6. Pożegnanie zebranych rodziców, dyrekcji i uczniów.

Opracowała: mgr Dorota Gąsiorek
nauczyciel matematyki w szkole Podstawowej nr 21 w Cz-wie.




Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie