Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Skąd się bierze deszcz ?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 10549 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Obserwacja zjawisk zachodzących w atmosferze za pomocą doświadczeń. Nabywanie przeświadczenia o ważnym znaczeniu deszczu dla roślinności i zdrowia ludzi.

SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO
W GRUPIE DZIECI 6-LETNICH
 
Opracowała: mgr Brygida Ociepka Publiczne Przedszkole w Jemielnicy.
Temat bloku: Witaj wiosno.
Temat dnia: Skąd się bierze deszcz ?
Tematyka programowa:
- obserwacja zjawisk zachodzących w atmosferze za pomocą doświadczeń,
- nabywanie przeświadczenia o ważnym znaczeniu deszczu dla roślinności i zdrowia ludzi.
Cele ogólne:
 -   wyjaśnienie znaczenia deszczu dla roślin i ludzi,
-    kształcenie uważnego słuchania,
-    ćwiczenie wyobraźni i logicznego myślenia,
-    wzbogacanie wiedzy na temat zjawisk zachodzących
-    w przyrodzie.
Cele szczegółowe:
-   zapoznanie ze zjawiskiem powstawania deszczu,
-    uświadomienie ważności deszczu w życiu codziennym,
-    przestrzeganie przed kontaktem z gorącą wodą,
-    dziecko wie jak powstaje deszcz,
-    dziecko zna znaczenie słowa meteorolog ,
-    dziecko wie jak zachowuje się woda i inna ciecz w naczyniu,
-    dziecko potrafi określić pogodę.
Metody: słowna, oglądowa, ruchowa, aktywizująco-twórcza, działalność dzieci.
Formy: grupowa, indywidualna, zespołowa.
Środki dydaktyczne: czajnik z gorącą wodą, szklanki, przykrycie, obrazki, napisy do globalnego czytania, kaseta, parasole, kalendarz pogody,
 
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Słuchanie piosenki , ,Pada deszczyk pada" — nawiązanie do tematyki zajęcia.
2. ruchowa organizacyjno-porządkowa - „Parasolki"
·        Przy dźwięku muzyki dzieci tańczą, cieszą się słońcem
·        Przy dźwiękach deszczu dzieci chowają się pod parasolkami.
3. Pytanie- skąd bierze się deszcz ? - z chmury
·        Jak powstają chmury ?
·        Jak myślicie czy woda potrafi unosić się do góry ?
·        Kiedy my widzimy, że woda unosi się do góry ?
·        Woda w przyrodzie też paruje, ale co się dzieje z tą parą ?
4. Pokaz ze szklanką i gorącą wodą oraz talerzykiem.
5. Obserwacja pary wodnej, osadzanie, skraplanie się jej na talerzyku.
6. Wyjaśnienie powstania chmury — para z rzek, jezior, morza, kałuż (na podstawie obrazka).
7. Rozmowa na temat przeprowadzonego doświadczenia. Przestrzeganie przed zabawami z gorącą wodą.
8 .Zabawa ruchowa:
·        przeskakiwanie przez kałuże (małe obręcze) przy piosence o deszczu.
9. Zabawa ruchowa: „Chmura" — dzieci to kropelki robią koło coraz większe, aż koło pęka, a kropelki wirują na ziemię.
„Chmurko nasza mała rośnij będziesz duża całe
Chmurka rosła rosła jak już deszczu dużo miała
To w kropelkach na ziemię spadała."
10. Czytanie globalne napisów: pada, kropelka, palto, parasol.
11. Rozmowa na temat rodzajów deszczu.
Jakie dzieci znają rodzaje deszczu ?
·        Słuchanie nagrania deszczu - różnego rodzaju ulewa, burza, mżawka, kapuśniaczek.
12. Pytanie: Skąd ludzie wiedzą, że np.: jutro będzie deszcz? Jak się nazywają ci którzy badają zjawiska w powietrzu, atmosferze
·        Wyjaśnienie słowa meteorolog: ludzie badający pogodę.
13. Pokaz kalendarza pogody
·        zaznaczenie pogody wczorajszej i dzisiejszej ,
·         przypomnienie sobie dni tygodnia.
·        Zapowiedź zaznaczania pogody przez cały tydzień w celu obserwacji wiosennej pogody.
14. Obserwacja zachowania się wody w butelce, szklance pod różnym kątem nachylenia.
15. Rysowanie poziomu wody w różnych naczyniach.(na przygotowanych wcześniej kartkach)
16. Oglądanie prac dzieci – ewaluacja – rozmowy na temat powstawania chmur.
17. marsz przy muzyce.
 
Wyrazy do globalnego czytania:
 
PARASOL
PADA
KROPLA
PALTO

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie