Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Tydzień to 7 dni

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 18810 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

W Przedszkolu w Trzcainie odbyło się zajęcie dla nauczycieli z Zespołu Samokształceniowego Szkoły Podstawowej w Trzcanie.
Zajęcie to jest przykładem integracji Przedszkola ze Szkołą.


Scenariusz zajęć zintegrowanych dla dzieci 5-6 letnich
prowadzonych przez J. Mazurkiewicz


Temat: Tydzień to 7 dni-posługiwanie się nazwami dni tygodnia z zachowaniem właściwej kolejności.


Cel główny: stwarzanie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela.

Cele operacyjne:
         - dz. potrafi określić bieżący dzień
         - wskazać nazwę dnia za tydzień
         - rozumie rytm powtarzania dni w każdym tygodniu
         - umie wskazać liczby: 1,2,3,4,5,6,7
         - stosuje liczebniki główne i porządkowe
         - potrafi rozwiązać zagadkę
         - umie bawić się przy muzyce
         - potrafi dokończyć zdanie
         - potrafi wycinać

Metody: słowne, praktycznego działania, relaksacyjno-koncentrujace, twórczego myślenia, Dennisona.
Formy: zbiorowa, indywidualna
Pomoce: kalendarze ścienne , stojące, kieszonkowe, ilustracje, sylwety symbolizujące dni tygodnia, cyfry od 1-7, kartki papieru, nożyczki, flamastry,
pacynki.

Przebieg:
Powitanie-Kiedy się z sobą witają bobry, to mówią do siebie dzień dobry.
1. Oglądanie kalendarzy różnego typu (ścienne, zrywane, kieszonkowe,
stojące biurowe).
- wypowiadanie się dzieci do czego potrzebne są kalendarze,
- odszukiwanie w kalendarzu aktualnego miesiąca i dnia , określenie daty,
utrwalenie nazw miesięcy.
2. Opowiadanie nt. Co robi Ula w kolejnych dniach tygodnia? na podstawie obrazków.
- nazywanie dni tyg. przeliczanie liczebnikami głównymi i porządkowymi.
3. Słuchanie wiersza ,,Jak mówią dni tygodnia” z jednoczesnym wskazywaniem sylwet dni tygodnia.

4. Rozwiazywanie zagadki
              Kto z was prędko mi powie
              jak jednym słowem nazwać 7 dni?
5. Przeliczanie sylwet symbolizujących dni tygodnia od lewej do prawej
i odwrotnie.
6. Rozmowa nt. kolejnych dni tygodnia.
- jaki dzień tydzień rozpoczyna?
- jak nazywa się 2 dzień tygodnia,4,6,7?
7. Zabawa,,Chowany z dniami tygodnia”
Dz. się odwracają na chwilę, a nauczyciel zakrywa kartka jedną sylwet.
Gdy się odwrócą N. pyta: Jaki dzień tygodnia się schował?
8. Zabawa ,,Dni tygodnia tańczą”
Dz. cwałują w kole i na melodię krakowiaka wyśpiewują słowa:
Przecież jest karnawał
kręćmy się wesoło
wszystkie dni tygodnia
niech się bawią w koło.
Gdy się zatrzymają, N. wchodzi środka koła i klaszcze w dłonie
określoną ilość razy np.1klaśnięcie wchodzą do środka dzieci poniedziałki,
2 klaśnięcia wchodzą dzieci wtorki itp.
(N. wcześniej wyznaczył, które dzieci będą poniedziałkiem ,wtorkiem itp.)
9. Zabawa ,,Dokończ zdanie”(metoda twórczego myślenia)
W poniedziałek pójdę do………
We wtorek mama kupi…………
Tato zabierze mnie w środę do…….itp.
Przypięcie napisu –tydzień to 7 dni.
10. Utrwalenie cyfry 7 w zabawie ruchowo-naśladowczej ,,Magiczna liczba 7”
11. Rysowany wierszyk-dzieci siedzą w kole i rysują to, o czym mówi N.
W poniedziałek słonko
we wtorek deszcz leje
w środę bardzo zimno
w czwartek wicher wieje
w piątek znów deszcz pada
w sobotę słonko świeci
w niedzielę cieplutko-radują się dzieci.
12. Ćwiczenie energetyzujące ,,Kapturek myśliciela Dennisona”, ,,Leniwe ósemki”.
13. Zabawy prowokacyjne ,,Co by było gdyby we wtorek spadł różowy śnieg?”
14. W świecie wyobraźni –metoda relaksacyjno-koncentrująca, aktywizowanie
sfery wyobraźni i fantazji.
15. Wykonanie sylwet symbolizujących dni tygodnia-omówienie kolejności
czynności.
Praca dzieci przy stolikach.
16. Ocena wykonanych prac.
17. Pożegnanie: Kiedy się bóbr z bobrem rozstaje to do widzenia mówią nawzajem.
        

Opracowała: Jolanta Mazurkiewicz

Przedszkole w Trzcianie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie