Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zabawa w misia - scenariusz zajęć

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 5516 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Wykorzystuję elementy treningu autogennego w pracy z dziećmi upośledzonymi w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz na zajęciach logopedycznych z dziećmi w wieku przedszkolnym i młodzym wieku szkolnym. Dzieci bardzo lubią tego typu zajęcia.


SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI SPECJALNEJ TROSKI

TEMAT:
Zabawa w misia.

CELE:
· relaksacja
· rozwój wyobraźni
· ćwiczenia koncentracji

ŚRODKI:
Misie, materace, obrazki konturowe, akwarele
METODY: Elementy treningu autogennego

1. Zabawy misiami ( naśladowanie czynności za nauczycielem - ubieranie, karmienie, usypianie), próba prezentacji przyniesionego z domu misia (imię misia, skąd go mam, kolor, wielkość itd.), układanie maskotek według wielkości

2. Ogólna rozmowa ( wywołanie nastroju i klimatu, tworzenie motywacji do ćwiczeń i zapowiedź zabawy

Zabawa uda się tylko temu, kto naprawdę potrafi zamienić się w misia, kto będzie misiem, będzie robił to, co on robi, będzie myśleć i czuć jak miś.

3. Bajeczka o misiu ( nauczyciel opowiada)

CZĘŚĆ WPROWADZAJĄCA


Mały miś pracował całą wiosnę, lato i jesień, musiał najeść się do syta na całą zimę, bo misie całą zimę śpią. Dlatego musiał też przygotować sobie legowisko na zimę. Wykopał dużą jamę i już chciał się tam położyć, lecz wykrył jego schronienie zły pies. Miś przeląkł się i zaczął uciekać. Pies gonił go, miś uciekał długo, bardzo się zmęczył, już nie miał siły uciekać. Wtem zobaczył norę pod drzewem. Schował się tam i zły pies go nie zobaczył. Teraz miś wiedział, że tam jest bezpieczne miejsce i może sobie zrobić schronienie na zimę. Zaczął znosić suche listki i mech, zrobił sobie z tego posłanie. Był już bardzo zmęczony. Położył się spokojnie, żeby zasnąć. Przyszła jego mama, która szukała go i w końcu znalazła. Miś przytulił się do mamusi i było mu dobrze.


Ważne jest, by w bajeczce zawsze dochodziło do jakiegoś napięcia dramatycznego, lekkiego lęku i zagrożenia, które potem zostaje rozładowane i wytworzona zostaje atmosfera spokoju i bezpieczeństwa.
Tekst bajeczki i instrukcji powinno się wypowiadać spokojnym, lekko ściszonym głosem. Instrukcja treningu musi być wypowiadana wolno, z przerwami, w rytmie oddechu.

ZASADNICZA CZĘŚĆ ZAWIERAJĄCA ELEMENTY TRENINGU AUTOGENNEGO
(Dzieci leżą wygodnie na materacach)


"Teraz miś wyciąga się na swoim posłaniu, układa rączki wzdłuż ciała, nóżki leżą prosto na ziemi. Miś zamyka oczka i jest mu przyjemnie, dobrze, spokojnie. Teraz miś czuje, że jego rączka, ta, która bierze jedzenie do buzi (dominująca), staje się ciężka jakby była z kamienia. Miś nie może jej podnieść"

Uwagi: Koncentracja na ręce dominującej powinna w zasadzie doprowadzić do generalizacji poczucia ciężkości we wszystkich kończynach. Jednakże dla ułatwienia tego procesu dobrze jest powtórzyć to samo z ręką drugą, a następnie kolejno z obiema nogami.

"Rączki i nóżki są tak ciężkie, że nie chce im się wcale poruszać. Misiowi jest dobrze, miś jest spokojny. Teraz miś czuje, że jego rączka, ta od jedzenia jest ciepła, cieplusieńka, jakby słonko ją ogrzewało, rączka jest ciepła i ciężka, teraz druga rączka robi się tak samo ciepła, jest jej coraz cieplej, jakby miś trzymał je w ciepłej wodzie. Wreszcie spostrzega, że jego nóżka, ta, którą najczęściej kopie piłkę, staje się także cieplutka. Ciepła i ciężka, o, jak przyjemnie! Obie nóżki są przyjemnie ciepłe i ciężkie. Są takie leniwe...Misiowi jest dobrze. Miś jest spokojny. Nie boi się niczego. Miś jest zadowolony. Teraz odpoczywa, potem będzie silny, pracowity. Będzie się ze wszystkiego cieszył"

WYBUDZENIE


Ćwiczące dzieci utrzymuje się w stanie odprężenia do 10 minut. Potem musi nastąpić przywołanie do normalnego stanu i pełnej aktywności.
Do tego służy instrukcja;
"Teraz przestajemy już być misiem, jesteśmy znowu dziećmi, wyciągamy rączki w górę, a teraz zginamy je, raz...dwa... trzy....Teraz głęboko oddychamy
raz...dwa...trzy...Teraz otwieramy oczka. O, jak dobrze się czujemy".


4.Wypełnianie obrazka konturowego misia barwą.

Dzieci same wybierają obrazki - jedne z nich przedstawiają smutne misie, inne wesołe, do malowania mogą wybrać ciemne lub jasne kolory. W ten sposób rozpoznajemy nastroje dzieci i efektywność relaksacji po zakończonych zajęciach.

LITERATURA

· Polender –Szczecin „Zastosowanie treningu autogennego do dzieci w wieku przedszkolnym i dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym."

· Day Jennifer „Twórcza wizualizacja dla dzieci”

Opracowała: Barbara Misterowicz
nauczyciel prowadzący zajęcia nauczania indywidualnego
w Publicznej Szkole Podstawowej w Jemielnicy

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie