Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz apelu papieskiego

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1959 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Czekając na beatyfikację Jana Pawła II organizujemy raz w miesiącu apele papieskie. Grupa Miłosierdzego Bozego poprowadziła apel, podczas którego przyblizone zostały: postać s. Faustyny, przekazane przez nią światu orędzie o Bozym Miłosierdziu oraz związki Jana Pawła II z kultem Miłosierdzia.

ŚWIĘCI JANA PAWŁA II 
SIOSTRA FAUSTYNA KOWALSKA – APOSTOŁKA BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

Apel został poprowadzony w kościele parafialnym przez dzieci z Koła Miłosierdzia Bozego. Przy ołtarzu mozna postawić obraz św. s. Faustyny.

1. Mało kto na świecie miał przywilej tak częstej rozmowy z Jezusem Chrystusem, co skromna, prosta zakonnica rodem z Głogowca. I mało kto zapisał aż tyle Jego słów co ona. Czy można się zatem dziwić, że  Faustyna została świętą, skoro  otrzymywała pouczenia i wskazówki od samego Pana? Jednak i ona doświadczyła  „ciemności duszy”, i wiele wycierpiała, zanim wzniosła się na wyżyny świętości.

2. Modlitwa była obecna w jej życiu od najmłodszych lat. W domu rodzina modliła się codziennie rano i wieczorem, odmawiano różaniec, w niedzielę  odprawiano Nieszpory. Gdy przyszła święta miała 7 lat, po raz pierwszy usłyszała w duszy głos Boży. Ponownie Chrystus zwrócił się do niej, gdy miała 19 lat.

3. Młoda, ładna Helena brała udział w zabawie tanecznej. W pewnej chwili przed jej oczyma ukazała się postać Chrystusa, umęczonego, pokrytego ranami. Usłyszała słowa „Dokąd cię cierpiał będę i dokąd mnie zwodzisz będziesz?” W tej chwili przestała słyszeć muzykę, zniknęło sprzed jej oczu całe towarzystwo. Był tylko Jezus i ona. Opuściła zabawę i pobiegła do katedry. Padła krzyżem przed Najświętszym Sakramentem. Była udręczona od dłuższego czasu, bo rodzice stanowczo przeciwstawiali się jej wstąpieniu do klasztoru. Prosiła Jezusa o wskazówkę, co ma dalej czynić i usłyszała głos: „Jedź natychmiast do Warszawy, tam wstąpisz do klasztoru”. Wyruszyła do stolicy. Tam weszła do pierwszej świątyni, jaką napotkała. Msza mijała jedna za drugą, a ona cały czas modliła się o to, aby Bóg wskazał jej dalszą drogę. Wtedy usłyszała słowa: „Idź do tego kapłana i powiedz mu wszystko, a on ci powie, co masz czynić dalej”.

3. Wskazany kapłan skierował dziewczynę do pewnej pobożnej kobiety, u której miała przebywać aż do wstąpienia do klasztoru. Helena była służącą i jednocześnie szukała zakonu. Jednak od każdej furty, do której kołatała, zaraz ją odprawiano, bo nie miała posagu. Dopiero gdy zapukała do furty Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, matka przełożona przyjęła ją łaskawiej. Zaleciła jej, aby przez rok wypróbowała swoje powołanie i zarobiła na skromną wyprawę. Helena po roku znowu przyszła na Żytnią. 1 sierpnia 1925 roku zamknęła się za nią brama klasztoru. „Czułam się niezmiernie szczęśliwa; zdawało mi się, że wstąpiłam w życie rajskie” – napisała później.
º  Nagranie CD – Z Dzienniczka s. Faustyny – ścieżka 3 (fragment „… jeśli Pan przyjął to i ja przyjmę” – ok. 1,30’)

 

4. 30 kwietnia 1926 roku  dostąpiła obłóczyn: otrzymała habit i imiona zakonne Maria Faustyna. Pod koniec nowicjatu Faustyna zaczęła przeżywać coś, co nazwała „ściemnianiem duszy”. Ogarnął ją lęk, nie znajdowała żadnej pociechy w modlitwie. Chciała umrzeć, bo wydawało jej się, że wszystko co czyni, jest niepotrzebne Bogu. Pod koniec nowicjatu, w Wielki Piątek, Jezus porywa serce Faustyny w „sam żar miłości”. Pół roku później , podczas modlitwy  w głębi duszy Faustyna słyszy słowa Jezusa: „Tyś radością moją, tyś rozkoszą serca mojego”. Odtąd nie ma już wątpliwości, że Bóg ją kocha i jej nie opuszcza.
º Nagranie CD – Z Dzienniczka s. Faustyny – ścieżka 7 (2,45’ „… z krwi i wody, która dla nich wytrysnęła)

5. Miłosierny Jezus objawił się Faustynie po raz pierwszy 22 lutego 1931 roku w Płocku. Zobaczyła Go w takiej postaci, w jakiej został uwieczniony na słynnym w całym świecie obrazie. Pan polecił wówczas namalować swój obraz takim, jakim się jej ukazał z napisem: Jezu, ufam Tobie. Na widok gotowego dzieła siostra rozpłakała się, tak bardzo jej wizja różniła się od wizerunku Jezusa na płótnie. Podczas modlitwy poskarżyła się: „Kto Cię wymaluje tak pięknym, jakim jesteś?”. Wtedy usłyszała: „Nie w piękności farby ani pędzla polega wielkość tego obrazu, ale na łasce Mojej”.
º Nagranie CD – Z Dzienniczka s. Faustyny  ścieżka 8 (5,33’)
 
6. Z okazji wystawienia obrazu w Ostrej Bramie, ks. Sopoćko – wileński spowiednik mistyczki - wygłosił kazanie o Miłosierdziu Bożym. „Radość wielka zalała moją duszę” – zanotowała Faustyna w dzienniczku. Usłyszała wtedy słowa: „Tyś świadkiem miłosierdzia Mego, na wieki stać będziesz przed tronem Moim jako żywy świadek miłosierdzia Mego”.
º Nagranie CD – Z Dzienniczka s. Faustyny – ścieżka 11 (5,46’)

7. Faustyna zawsze była wątłego zdrowia. 12 sierpnia 1934 r. tak zasłabła, że ks. Sopoćko udzielił jej sakramentu chorych. Kilkakrotnie leczyła się w szpitalu, jednak gruźlica nie ustępowała. 24 sierpnia 1938 roku stan jej zdrowia bardzo się pogorszył. 5 października przyjęła wiatyk. O godzinie 22.45, jak relacjonowała obecna przy jej łóżku siostra, wzniosła oczy ku niebu i jakby w ekstazie przeszła do wieczności.
º Nagranie CD – „Dla Ciebie zstąpiłem z nieba” – ścieżka15 (1,12’)

8. Po śmierci siostry Faustyny spontanicznie rozwija się kult Bożego Miłosierdzia. Jednak Kongregacja Świętego Oficjum 6 marca 1959 r. zakazuje szerzenia tego kultu w formie podanej przez s. Faustynę. Z kościołów usuwane są obrazy z Jezusem Miłosiernym, a księża nie mogą głosić kazań o takiej formie kultu Miłosierdzia Bożego.

9. Mimo to 21 października 1965 roku arcybiskup Karol Wojtyła rozpoczyna w archidiecezji krakowskiej proces informacyjny w sprawie beatyfikacji siostry Faustyny. Po zakończeniu przygotowań na szczeblu diecezjalnym, w 1968 r. Kongregacja do spraw Świętych otwiera proces beatyfikacyjny. 30 kwietnia 1978 r. Stolica Apostolska uchyla zakaz Świętego Oficjum i przywraca nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w postaci proponowanej  przez s. Faustynę.

10. Z  kultem Bożego Miłosierdzia Jan Paweł II zetknął się już w czasie okupacji, kiedy chodząc do pracy w Borku Falęckim, nawiedzał codziennie kościółek w Łagiewnikach. Niezwykły dar Opatrzności sprawił, że ów młodzieniec w drewniakach – jak sam o sobie powiedział, gdy w 2002 r. wyświęcał nowe sanktuarium w Łagiewnikach – jako biskup rozpoczął proces beatyfikacyjny s. Faustyny Kowalskiej, a jako papież 18 kwietnia 1993 r. ogłosił ją błogosławioną, zaś 30 kwietnia 2000 r. – wyniósł na ołtarze jako świętą.
º Nagranie CD – „Dla Ciebie zstąpiłem z nieba”- ścieżka16 (2,04’)

11. 7 sierpnia 2002 r. Ojciec Święty Jan Paweł II dokonując w Łagiewnikach konsekracji nowej świątyni poświęconej miłosierdziu Bożemu mówił:
º Nagranie CD – „Przesłanie nadziei. Pielgrzymka Jana Pawła II – Kraków 2002” – ścieżka 6 (fragment „…na każdy dzień i na dzień ostateczny” – 3’)
V Koronka do Miłosierdzia Bożego
Modlitwa o beatyfikację Jana Pawła II
Bibliografia
Santo Subito. Pamiątka beatyfikacji Jana Pawła II. Kolekcja albumów, nr 3, Warszawa 2005.
Stanisław Witkowski, W promieniach miłosierdzia. Rozważania, Kraków 2004.
Płyta CD: Dla ciebie zstąpiłem z nieba. Fragmenty „Dzienniczka” św. s. Faustyny z muzyką Chopina, Beethovena, Griega, Franca.
Album CD: Przesłanie nadziei, Pielgrzymka Jana Pawła II, Kraków 2000, CD 1, nr 6.

Jolanta Matusiak
parafia św. Krzyza w Płocku

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie