Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zabawy z wiatrem

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 16878 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Co to jest wiatr? - Zabawy z wiatrem. Konspekt zajęć dla dzieci 6 letnich.

KONSPEKT

TEMAT: Co to jets wiatr? - Zabawy z wiatrem

cele ogólne:
  • poznawanie zjawiska wiatru i jego charakterystycznych właściwości,
  • wyrabianie umiejętności poprawnego formułowania wypowiedzi,
  • utrwalanie poznanych liter,
cele operacyjne : dziecko:
  • zna przedmioty, urządzenia które porusza wiatr,
  • zna sytuacje, w których wazne jest działanie wiatru,
  • wie, kiedy wiatr jest porzyteczny, a kiedy szkodliwy,
  • potrafi czytać proste wyrazy,
  • wie, jak uzywać swojego oddechu, aby np. nadmuchać balon,
  • potrafi uzupełnić w wyrazach brakujące litery,
Pomoce: latawiec, balony dla kazdego dziecka, paski bibuły, piórka, ilustracje drzew, ilustracje rzeczy poruszanych przez wiatr, wachlarzyk, suszarka do włosów, wentylator, wiersz T. Kubiaka pt. "Dzieci i latawiec",dego dziecka (balon, litnia, zaglówka, wiatrak, auto, pociąg, rower, samolot), kartki z bloku, klej,

PRZEBIEG ZAJĘCIA
  1. Powitanie
  2. Pory roku
    • układanie ilustracji,
    • rozmowa na temat jesieni,
  3. Co jest w balonikach? - zabawa badawcza.
    Napisy do globalnego czytania:
    • wiatr, balon,
  4. Zabawa badawcza - rózne źródła wiatru:
    • oddech,
    • suszarka do włosów,
    • wachlarzyk,
    • wentylator,
  5. Zabawa ruchowa - "Jesienny wiatr",
  6. Słuchanie treści wiersza , rozmowa o puszczaniu latawców, oglądanie latawca,
  7. Dlaczego potrzebny jets wiatr? - rozmowa przy ilustracjach,
  8. Wiatr i piórka - ćwiczenie oddechowe,
  9. Psotny wiatr - zabawa dydaktyczna,
  10. Wietrzyk psotnik - zabawa dydaktyczno-ruchowa,
  11. Zabawa dydaktyczna przy stolikach - Co porusza wiatr?
SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG ZAJĘCIA :
  1. Powitanie – witamy się czołami, kolanami, łokciami, itp.
  2. Pory roku – układanie ilustracji drzew, uzasadnianie wyboru.
    • rozmowa przy ilustracjach : jaka jest obecna pora roku, miesiąc ?
    • dlaczego liście opadły ? kto im pomógł spaść ?
  3. Co jest w balonikach ? – dzieci otrzymują balony i opisują ich wygląd ( pusty, nie nadmuchany ). Następnie każde z nich nadmuchuje swój balonik. Co teraz jest w balonach ( powietrze ). Wypuszczanie powietrza z balonów na zawieszone na sznurkach paski bibuły. Co się działo z paskami ? Dlaczego się poruszały ? Umieszczenie napisów do globalnego czytania – WIATR , BALON – wyodrębnianie Głoski w nagłosie i wygłosie wyrazu, podział na sylaby, głoski.
  4. Różne źródła wiatru. Dzieci podzielone na cztery grupy :
    • I grupa dmucha ustami w paski bibułki,
    • II grupa stara się wprawić w ruch paski za pomocą wachlarzyka,
    • III grupa kieruje na paski strumień powietrza z suszarki do włosów,
    • IV grupa obsługuje elektryczny wentylator,
    Zagadnienia do omówienia ;
    • jak wywołałyście wiatr ?
    • co to jest wiatr ? ( ruch powietrza ).
  5. Zabawa ruchowa - Jesienny wiatr – reagowanie na mocne ,słabsze i ustające ruszanie bibułkami . Na zaprzestanie ruszania bibułką dzieci – listki przykucają.
  6. Słuchanie wiersza pt. „Dzieci i latawiec „ . Rozmowa o puszczaniu latawców, oglądanie latawca, swobodne wypowiedzi dzieci.
  7. Dlaczego potrzebny jest wiatr – rozmowa przy ilustracjach. Zachęcanie dzieci do wypowiedzi. Odsłanianie ilustracji przedstawiających sytuacje, w których wykorzystuje się siłę wiatru. Pozytywne i negatywne skutki wiatru – wiatr dobry, wiatr szkodliwy.
  8. Wiatr i piórka - ćwiczenie oddechowe. Dzieci dmuchają w piórka i starają się jak najdłużej utrzymać je w powietrzu.
  9. Psotny wiatr – zabawa dydaktyczna. Uzupełnianie brakujących liter – zwianych z tablicy przez wiatr – w wyrazach. Utrwalenie poznanych liter.
  10. Wietrzyk psotnik – zabawa dydaktyczno – ruchowa. Na sali umieszczone sylwety dwóch drzew – kasztanowca i dębu, pod nimi koszyki na liście i owoce. Dzieci zbierają rozrzucone na dywanie sylwety liści i owoców z tych drzew, dopasować do odpowiedniego pojemnika. Przeliczanie liści, owoców. Nazywanie ich, wyodrębnianie głoski w nagłosie i wygłosie, podział na sylaby.
  11. Zabawa dydaktyczna przy stolikach. Co porusza wiatr. Dzieci otrzymują kartkę z bloku i kopertę z obrazkami. Zadaniem dzieci jest wybranie obrazków przedstawiających rzeczy poruszane przez wiatr i oddzielenie ich od tych, które poruszają się przy pomocy innych źródeł energii. Naklejanie grup obrazków na kartkę z bloku.
Opracowała: Jolanta Piasecka

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie