Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Co dorosłych cieszy, a z czego się smucą

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2362 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Jest to scenariusz zajęć dla rodziców obrazujący im wypracowane w grupie kontrakty, dotyczace zachowania. Celem zajęcia bylo rowniez ujednolicenie dzialan domu rodzinnego i przedszkola dotyczace systemu nagrod i kar.

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW PROWADZONYCH W GRUPIE DZIECI 6-LETNICH
TEMAT: “Co dorosłych smuci, a z czego się cieszą”
PROWADZĄCY: mgr Anna Paligaca
CELE:
  • Rozwijanie umiejętności zgodnego współżycia oraz przestrzegania określonych zasad funkcjonowania w domu i w przedszkolu;
  • Tworzenie dobrego klimatu w grupie.
    CELE OPERACYJNE:
    DZIECKO:
    • wypowiada się na temat historyjki obrazkowej, budując zdania złożone;
    • zna swoje możliwości twórcze;
    • wie, że nieodpowiednie zachowanie może smucić dorosłych, a dobre cieszyć;
    • zna kontrakt grupowy, dotyczący norm dobrego współżycia i przestrzega go;
    • przedstawia wartości za pośrednictwem ekspresji plastycznej;
    • dokonuje oceny negatywnego zachowania;
    • odczuwa więź emocjonalną z grupą.
SPOSOBY REALIZACJI:
  • praca z historyjką obrazkową,
  • rozmowa kierowana,
  • praca metodami aktywnymi (drama, burza mózgów, dywanik pomysłów);
  • zabawy przy muzyce ze śpiewem.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
  • historyjka obrazkowa (4 obrazki), kartony z podpisami (przykładowe tytuły historyjki);
  • rekwizyty do scenek dramowych;
  • karteczki ze schematycznymi rysunkami, “kuferek szczęścia”;
  • lizaki z minkami;
  • płyty CD z muzyką.
PRZEBIEG:
  1. Powitanie piosenką pt. “Wesoło nam”.
  2. Historyjka obrazkowa (4 obrazki). Pokazanie dzieciom części historyjki.
    • Pytania: Dlaczego dziecko płacze? Co mogło się wydarzyć? Jak zakończy się historyjka?
    • Uzupełnienie obrazków.
    • Nadanie tytułu.
    • Wymyślanie przez dzieci innego zakończenia.
    • Typowanie propozycji rozwiązania problemu z wykorzystaniem metody “burza mózgów”. Problem: Jak powinno postąpić dziecko?
  3. Zabawa ruchowa – pląs “Woogie – boogie”.
  4. Scenki dramowe, których tematem do odegrania są sytuacje złego i dobrego zachowania:
    • stosunek wobec kolegów – wyśmiewanie
    • przestrzeganie zasad bezpieczeństwa – popychanie
    • kultura osobista – używanie “magicznych słów”
    • czystość i porządek – sprzątanie zabawek
      Po każdej odegranej scence dzieci, stanowiące w tej chwili widownię, pokazują lizak: buźkę uśmiechniętą na znak akceptacji i zadowolenia albo buźkę smutną na znak dezaprobaty, niezadowolenia.
  5. Rozmowa kierowana – odwołanie się do Kodeksu przedszkolaka, tablicy “Tacy jesteśmy”, “Wszyscy tak samo ważni”. Pytania:
    • Jakie ustaliliśmy zasady zachowania w przedszkolu i co nam o nich przypomina?
    • Kto je ustalił?
    • Czy podobne zasady obowiązują w waszym domu?
    • Jakie są nagrody i kary w przedszkolu?
    • Jakie spotykają was nagrody i kary w domu? Kto je ustalił?
    • Jaka nagroda sprawia wam największą przyjemność?
    • Jakich kar nie lubicie?
    • Co sprawia, że poprawiasz swoje zachowanie?
  6. “Co ofiaruję grupie?” – dywanik pomysłów.
         Dzieci losują z “Kuferka szczęścia” po 2 karteczki i próbują zinterpretować symbolikę rysunku w kontekście pytania: Co mogę dać grupie? Przykładowe rysunki: słońce(radość, dobry humor), usta(wypowiedzi), ucho(słuchanie innych), dłoń(praca, pomoc), itp. Po udzieleniu odpowiedzi wg własnego pomysłu (można zapisać skojarzenia obok rysunku), dzieci mocują karteczkę na tablicy. Powstaje “dywanik pomysłów”, na bazie którego można ukształtować zbiór zasad “bycia razem”.
  7. Śpiew piosenki “ABC sześciolatka”.
Podsumowanie. Wybór przez dzieci minki, która określa ich nastrój po wspólnej zabawie, próby uzasadniania wyboru. Anna Paligaca

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie