Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Nauczyciel - ogrodnik

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3037 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Tekst ukazujący rolę nauczyciela w procesie wychowania młodych ludzi poprzez analogię, porównanie go do ogrodnika pracującego w ogrodzie.


Gospodarstwo „Bajkowy ogród” słynęło w całej okolicy z pięknych różanych krzewów.

Można tam było zobaczyć róże wszelkich odmian i kolorów. Na podporach pięły się eleganckie i pachnące róże czepne. Wzrok przyciągały czarujące róże krzaczaste o wonnych i pełnych kwiatach. Harmonijne kompozycje z białymi smagliczkami tworzyły pełne i bujnie kwitnące róże okrywowe. Zachwycały żółtawobrzoskwiniowe róże rabatowe o herbacianym zapachu.

O ogród i róże dbał stary ogrodnik Jan.

Szczególnie upodobał sobie delikatne, pachnące kwiaty róży krzewiastej odmiany „Iceberg” Biały kolor „Iceberg” dawał się łatwo łączyć w kompozycje z kwiatami o różnych kolorach. Ogrodnik sadził je pojedynczo, w małych grupach lub w postaci żywopłotu. Jeden z krzewów posadził bezpośrednio pod oknami swego domku.

Mimo troski jaką Jan otaczał krzew, róża nie wydawała tak pięknych kwiatów jak inne.

Jan starał się dociec przyczyny. Uprawiał róże od wielu lat i wiedział jakie warunki należy im zapewnić.

Przy wyborze sadzonek zwrócił uwagę, aby krzew miał silne rozgałęzione pędy wyrastające z miejsca szczepienia. Wcześniej przygotował podłoże tak, aby było głębokie i luźne, gdyż wiedział, że róże nie tolerują podmokłych gleb. W przygotowanym wykopie ziemię wymieszał z dużą ilością kompostu i nawozu dla róż. Przed posadzeniem nadłamane i zbyt długie korzenie skrócił. Wszystkie pędy naziemne przyciął na taka samą wysokość.

Zadbał, aby miejsce szczepienia znalazło się na szerokość trzech palców pod ziemią. Następnie zasypał dołki. Wokół rośliny uformował nieckę i obficie podlał. Na porę sadzenia wybrał jesień więc wkrótce po posadzeniu różę okopcował, aby uchronić ją przed przemarznięciem. Dodatkowo usypany z kompostu kopczyk okrył gałęziami.

Wiosną odkrył „Iceberg” i dokładnie sprawdził, czy pędy nie przemarzły.

Gdy oględziny wypadły pomyślnie zasilił ją nawozem. Pilnował, aby róża cały czas miała dostateczną ilość wilgoci, a gdy deszcz nie padał zbyt długo podlewał ją wodą trzymaną
w specjalnym zbiorniku, aby nie była zbyt zimna. Przed otwarciem pąków kwiatowych Jan ponownie zasilił różę nawozem. Usuwał pojawiające się w pobliżu niej chwasty, aby nie zabierały słońca i wody. Usuwał też przekwitłe kwiatostany, tnąc je nad najbliższym w pełni wykształconym liściem.

Niestety w drugi roku po posadzeniu, w końcu lata, gdy dni były chłodniejsze i bardziej wilgotne na liściach róży pojawiły się ciemne, postrzępione plamy. Liście zaczęły szybko żółknąć i opadać. Oznaczało to, że róża została zaatakowana przez chorobę grzybową i należało zastosować fungicyd, a porażone liście usunąć. Jan postępował zgodnie z wszystkimi zaleceniami producentów środków ochrony roślin, ale niestety róży nie udało się uratować.

Krystyna Prętka

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie