Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Policjant mój przyjaciel - Opis pantomimicznych scenek

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2872 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Pragniemy podzielić się swoimi osiągnięciem, jakim było min.zajęcie I miejsca w międzyszkolnym konkursie ,, Policjant mój przyjaciel", którego celem było, przedstawienie dzieciom zagrożeń z jakimi mogą się spotkać w życiu codziennym i ukazanie sposobów reagowania na nie.
Konkurs adresowany był do uczniów klas młodszych szkoły podstawowej. Wykorzystując dramę przygotowłyśmy scenki pantomimiczne. Dzieci doskonale wcieliły się w poszczególne role i z wielkim zaangażowaniem podeszły do działania.


Cele pantomimicznych scenek dramowych przygotowanych na międzyszkolny konkurs pt :,,Policjant mój przyjaciel”
1.Stwarzanie sytuacji sprzyjających rozpoznawaniu i rozumieniu zagrożeń z jakimi może zetknąć się dziecko w obecnym świecie i roli policjanta w społeczeństwie,
2.Kształcenie określonych zachowań społecznych.. Budzenie wrażliwości na zagrożenia z jakimi może zetknąć się dziecko .
3.Tworzenie pozytywnych relacji nacechowaniem życzliwością podczas
rywalizacji międzyszkolnej. Współdziałanie w grupie.
4.Poznanie siebie, przełamywanie onieśmielenia związanego z występem publicznym. Doskonalenie mimiki, ekspresji, operowania ciałem.
5.Uczenie umiejętności wyrażania stanów psychicznych . Uzewnętrznianie własnych uczuć i emocji oraz nauka panowania nad nimi.
6.Umiejętne odczytywanie i rozumienie mowy gestów jako pozawerbelnych form komunikacji , pozwalających głębiej zrozumieć przeżycia i zachowania innych ludzi.
7.Rozwijanie myślenia i wyobraźni. Pobudzanie do aktywności i odkrywania rzeczy nowych. Ćwiczenia w koncentracji i spontaniczności.


Opis pantomimicznych scenek dramowych ,przygotowanych z uczniami kl. III a na międzyszkolny konkurspt : Policjant mój przyjaciel”,zorganizowany przez Policję w Sopocie.

SCENAKA I [ w tle odgłosy miasta ]
Osoby : policjant , n-l , troje dzieci , dziecko trzymające plansze , uczeń sygnalizujący za pomocą trójkąta rozpoczęcie i zakończenie scenki.
Przybory : plansze przedstawiające miasto , strój policjanta , kaseta z nagraniem odgłosów miasta, magnetofon, trójkąt .

WYCIECZKA PO MIEŚCIE - Dzieci w oczekiwaniu na n-la przed szkołą bawią się w klasy , skaczą przez skakankę . Jedno spośród nich żuje gumę i wykazuje swym zachowaniem niezdyscyplinowanie. Na pojawienie się n-la zbiórka uczniów przed szkołą. W celu wyjścia na wycieczkę po mieście. Podczas zwiedzania jeden z uczniów zagapił się i ginie . Po pewnym czasie n-l licząc dzieci spostrzega brak jednego z nich . Wszczyna alarm , woła policjanta , który odnajduje zaginionego ucznia. Następują podziękowania , którym towarzyszy wielka radość.


SCENKA II [ w tle odgłosy jeżdżących samochodów ]
Osoby: policjant , uczeń , troje dzieci udających jeżdżące samochody , uczeń sygnalizujący za pomocą trójkąta rozpoczęcie i zakończenie scenki , uczeń trzymający plansze.
Przybory : trzy pokrywki od garnków , gwizdek , tornister , pasy na jezdni , plansze przedstawiające miasto, kaseta z nagraniem jeżdżących samochodów, strój policjanta, trójkąt, magnetofon.

PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH – Uczeń idący do szkoły usiłuje przejść na drugą stronę jezdni na przejściu dla pieszych . Niestety nadmierny ruch samochodów nie pozwala mu na to . Zdesperowany prosi o pomoc patrolującego ten teren policjanta , który gwiżdżąc zatrzymuje ruch i umożliwia mu bezpieczne przejście przez jezdnię. Szczęśliwy dziękuje policjantowi machając mu ręką na pożegnanie.

SCENKA III [ w tle odgłosy lasu ].
Osoby : policjant , staruszka , sportowiec , złodziej, dwoje dzieci trzymających plansze , uczeń sygnalizujący za pomocą trójkąta rozpoczęcie i zakończenie scenki.
Przybory : torebka , chustka , laska , czapka kominiarka , strój sportowca i policjanta, plansze przedstawiające park, ,trójkąt, kaseta z odgłosem lasu, magnetofon.

PARK – Staruszka idzie przez park , widzi sportowca ćwiczącego . Mija go i nagle zostaje napadnięta przez złodzieja, który kradnie jej torebkę . Wszczyna alarm. Na ratunek przybiega jej sportowiec, który woła policjanta . Ten na skutek szybkiej interwencji odnajduje sprawcę, ukrytego za drzewem ,który oddaje staruszce torebkę. Wszyscy dziękują policjantowi za skuteczną akcję.

SCENKA IV
Osoby : policjant , sąsiedzi, tata , syn, dziecko trzymające plansze przedstawiającą ścianę, uczeń sygnalizujący za pomocą trójkąta rozpoczęcie i zakończenie scenki.
Przybory : strój policjanta, tornister, zeszyt ze złą oceną, plansza przedstawiająca ścianę ,trójkąt, kaseta z nagraniem odgłosów tłuczonego szkła i dzwonka do drzwi, magnetofon.

DOM – Ojciec w oczekiwaniu na przyjście syna ze szkoły czyta gazetę i popija kawę. Kiedy syn przychodzi i pokazuje złą ocenę w zeszycie ten wybucha gwałtownym gniewem , tłucząc szklankę i krzycząc na syna. Słysząc odgłosy awantury sąsiedzi wzywają policjanta na interwencję . Ten przychodzi do domu i doprowadza do zakończenia konfliktu.

SCENKA V [ w tle odgłosy burzy]
Osoby : policjant, złodziej, obserwatorzy, dwoje uczniów trzymających planszę przedstawiającą samochód, miasto i noc, uczeń sygnalizujący za pomocą trójkąta rozpoczęcie i zakończenie scenki.
Przybory : strój policjanta, kominiarka, dokumenty i kluczyki do samochodu, plansze : samochód, noc ,okno, miasto, szlafrok, trójkąt, kaseta, magnetofon.

PARKING– W deszczową noc złodziej obserwuje zaparkowany samochód i próbuje go ukraść. Właściciel auta spostrzegł przez okno tę sytuację . Oburzony dzwoni po policjanta . Ten zjawia się błyskawicznie udaremniając kradzież. Na parking przybiegają właściciele auta pokazują dokumenty aby potwierdzić własność auta. Na skutek interwencji policjanta wszystko się szczęśliwie kończy.

SCENKA VI [ w tle odgłosy dworca kolejowego].
Osoby :policjant, pasażerowie dźwigający bagaże, złodziej, uczeń sygnalizujący za pomocą tójkąta rozpoczęcie i zakończenie scenki.
Przybory: torebka, strój policjanta, trójkąt, kaseta, magnetofon.

DWORZEC KOLEJOWY – Pasażerowie na dworcu udają się na peron. W oczekiwaniu na pociąg dochodzi do kradzieży bagażu. Patrolujący dworzec policjant odszukuje złodzieja
i oddaje właścicielowi bagaż. Właściciel bagażu dziękuje policjantowi za sprawne działanie.

UWAGI KOŃCOWE :
Na zakończenie scenek wszyscy aktorzy ustawiają się wokół policjanta wyrażając za pomocą gestów swoją wdzięczność dla jego skutecznych działań tworząc ,, żywy pomnik”.
Po każdej ze scenek dzieci zamierają w bezruchu. Dopiero sygnał trójkąta daje początek kolejnej scence .

Nasze refleksje dotyczące pracy nad przygotowaniem scenek dramowych
pt:,, Policjant mój przyjaciel”.
Ucieszyliśmy się, że zostaliśmy zgłoszeni na konkurs przez panią dyrektor. Czuliśmy się wyróżnieni . Tym bardziej chcieliśmy udowodnić,
iż zasługujemy na to wyróżnienie.
Na początku naszej wspólnej pracy mieliśmy pewne kłopoty dotyczące braku śmiałości w okazywaniu uczuć przez dzieci pozawerbalnymi środkami komunikacji. Dopiero szereg wstępnych ćwiczeń pozwoliło na otwarcie się dzieci i przełamanie pewnych barier wynikających czasem z modelu wychowania przejętego przez rodzinę w której ono wzrasta . W trakcie ćwiczeń dzieciom było coraz łatwiej. W końcu polubiły odgrywanie scenek dramowych i przełamały onieśmielenie związane z występem publicznym. Umiejętnie odczytywały i rozumiały mowę gestów. W trakcie wchodzenia w poszczególne role dzieci zdobywały wiedzę o sobie, własnych możliwościach i o świecie. Ucząc się okazywania i nazywania swoich uczuć jak również rozpoznawania ich u innych, wykazywały ogromną pomysłowość. Same wykonały dekoracje, pomagały w opracowaniu poszczególnych scenek. Pomysłowo wyrażały siebie poprzez ruch ciała, np.: na zakończenie została przedstawione przy pomocy ,,pomnika” podziękowanie policjantowi za jego skuteczną pomoc. Myślę , że obecnie dzieci doskonale potrafią rozpoznać i zrozumieć zagrożenia z jakimi mogą się zetknąć . Wiedzą też , iż w policjancie mają przyjaciela , na którego mogą zawsze liczyć.
Zajęcie przez nas zaszczytnego I miejsca utwierdziło nas w opinii,
że warto włożyć wiele starań i wysiłku , aby świetnie się bawić i jednocześnie odnieść sukces.

Autorki pomysłu – mgr Małgorzata Majchrzak
mgr Małgorzata Śliżewska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie