Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Kształtowanie aktywności ruchowej w grach i zabawach z przyborami nietypowymi

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 15969 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Lekcja została przeprowadzona w klasie V dziewcząt. Do gier i zabaw ruchowych wykorzystano przybory nietypowe (gazety, kartony, plastikowe butelki). Włączono treści ekologiczne dotyczące ochrony środowiska i segregacji odpadów.

KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ Z WYCHOWANIA  FIZYCZNEGO

Opracowanie : Aldona Wojewoda

TEMAT: KSZTAŁTOWANIE AKTYWNOŚCI RUCHOWEJ W GRACH I ZABAWACH Z PRZYBORAMI NIETYPOWYMI.
Klasa: V dziewczęta
Czas trwania: 45 minut
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

CELE SZCZEGÓŁOWE:
UMIEJĘTNOŚCI:
  • nauka ćwiczeń kształtujących z przyborem nietypowym,
  • nauka zabawy rzutnej „Ratuj przyrodę”,
  • doskonalenie celności rzutów
MOTORYCZNOŚĆ:
  • kształtowanie cech motorycznych z akcentem na : szybkość, zręczność, koordynację ruchową
WIADOMOŚCI:
  • wykorzystanie przyborów nietypowych na lekcjach wychowania fizycznego w szkole oraz w czasie zajęć pozalekcyjnych,
  • bezpieczne zachowanie w czasie zajęć ruchowych,
  • Dlaczego zbieramy makulaturę i jak segregujemy odpady?
AKCENT WYCHOWAWCZY:
  • współpraca i współdziałanie w zespołach,
  • przestrzeganie przepisów gier i zabaw,
  • kształtowanie poczucia odpowiedzialności za środowisko
METODY REALIZACJI ZADAŃ:
  • naśladowcza-ścisła,
  • zabawowa-klasyczna,
  • bezpośredniej celowości ruchu
FORMY ORGANIZACYJNE:
  • podziału uczniów: grupy
  • porządkowe: szereg, rząd, koło
  • prowadzenia zajęć: frontalna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: gazety, kule papierowe, pudełka małe, kolorowe kartony, butelki plastikowe, chusty, sznurek


TOK LEKCJI
ZADANIA
UWAGI
I CZĘŚĆ WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe
Zabawa ożywiająca
Ćwiczenia kształtujące RR, NN, T
1.Zbiórka.
2.Raport, powitanie.
3.Sprawdzenie gotowości do zajęć.
4.Podanie zadania lekcji.
5.Pogadanka na temat ochrony środowiska, segregacji odpadów. „Berek lisi ogon”
Uczennice za spodenki z tyłu mają włożone chusty. Na sygnał biegają po sali i zabierają chusty koleżankom. Wygrywa osoba, która zbierze najwięcej „lisich ogonków”. Ćwiczenia z małymi pudełkami:
  • przekładanie pudełka przed sobą i za plecami na wysokości barków, ramiona proste,
  • przekładanie pudełka z ręki do ręki za plecami-„agrafka”,
  • podrzucanie pudełka i chwyt oburącz, następnie jednorącz prawą i lewą ręką,
  • pudełko z tyłu za plecami-podrzucenie pudełka do góry i chwyt oburącz przed sobą
  • pudełko na głowie, ramiona w przód przysiady,
  • pudełko na prawej stopie-wyrzucenie pudełka w górę i chwyt lewą ręką i odwrotnie
  • pudełko na głowie -skłony głowy w przód i w tył z próbą złapania pudełka przed sobą i za plecami,
  • pudełko na podłodze –postawa w rozkroku –skłony tułowia w przód z dotknięciem dłońmi do pudełka i w tył,
  • pudełko na podłodze z tyłu –postawa w rozkroku –skłony w tył ze skrętem tułowia w bok i dotknięciem pudełka raz prawą raz lewą ręką,
  • w siadzie- chwyt pudełka stopami- podrzucanie pudełka do góry i chwyt oburącz,
  • w siadzie prostym- skłon w przód z położeniem pudełka za stopami ,następnie siad rozkroczny i zebranie pudełka,
  • w leżeniu przodem przekładanie pudełka przed sobą i za plecami-ramiona proste,
  • w siadzie prostym- pudełko między stopami –leżenie przewrotnie z przełożeniem pudełka za głowę w dłonie,
  • w leżeniu tyłem nogi ugięte- przekładanie pudełka pod uniesionymi biodrami,
  • pudełko na podłodze- przeskoki nad pudełkiem obunóż i jednonóż w przód i w tył .
Ustawienie w szeregu.
Trzy kartony w kolorze żółtym, niebieskim i zielonym-uczennice dobierają kartki z napisami: „Plastik”, „Papier” „Szkło” i przyklejają na odpowiedni karton
Zabawę można powtórzyć
Marsz po obwodzie koła pobranie pudełek
Ustawienie w kole
II CZĘŚĆ GŁÓWNA
Zabawa bieżna
Zabawa na czworakach
Zabawa rzutna
(zręcznościowa) Zabawa bieżna
Zabawa rzutna
Zabawa skoczna
„Wyścig z gazetami”
Pierwsi z rzędów zakładają gazetę na klatkę piersiową i szeroko rozstawione ramiona. Na sygnał biegną do wyznaczonego miejsca i obiegają stojącą butelkę. Następnie
wracają i przekazują gazetę następnej osobie. Wygrywa zespół, który pierwszy wykona zadanie. „Wyścig z turlaniem butelki”
Pierwsi z rzędów przyjmują pozycję w podporze przodem. Na sygnał na czworakach rękoma turlają butelkę do wyznaczonego miejsca, wracają biegiem i kładą butelkę przed następną osobą. Wygrywa zespół, który pierwszy wykona zadanie. „Ratuj przyrodę”
Dwie osoby (ratownicy przyrody) z każdego zespołu trzymają szeroko rozłożoną chustę. Pozostali uczestnicy kulami papierowymi próbują trafić do „śmietnika” (chusty). Każdy wykonuje 3 rzuty. Wygrywa zespół, który wykona więcej celnych rzutów. „Sadzenie ziemniaków”
Na sygnał pierwsi z rzędów biegną niosąc trzy butelkami i ustawiają je odpowiednio (zgodnie z kolorem) w kolejno ułożonych kołach. Dobiegają do wyznaczonego miejsca (obiegają karton), a wracając zbierają rozłożone przybory i przekazują je następnej osobie. Wygrywa zespół, który pierwszy wykona zadanie. „Papierowa bitwa”
Zespoły ustawione w szeregach twarzą do siebie, pomiędzy nimi mur z kartonów. Każdy z uczestników trzyma w ręku papierową kulę. Na sygnał ćwiczący starają się przerzucić jak najwięcej kul na połowę przeciwnika. Wygrywa zespół, który przerzuci więcej kul. „Wyścig skokami”
Pierwsi z rzędów wkładają butelkę między nogi na wysokości kolan. Na sygnał podskokami poruszają się do wyznaczonego miejsca i wracają biegiem z butelką w rękach, którą przekazują następnej osobie.
Wygrywa zespół, który pierwszy wykona zadanie.
Podział klasy na dwa zespoły poprzez odliczanie.
Butelkę (pachołek) wypełniamy piaskiem lub
wodą.
„Ratowników przyrody” dziewczęta wybierają same.
Rzuty wykonujemy z odległości około 6-8m.
Wyłapujący kule mogą poruszać się, ale tak, aby nie przekroczyć wyznaczonej linii.
Koła ułożone ze sznurka.
Butelki i koła w trzech kolorach.
Do przewróconej butelki należy wrócić.
Zabawa trwa pół minuty i możemy ją powtórzyć.
III CZĘŚĆ KOŃCOWA
Uspokojenie organizmu
Czynności organizacyjno-porządkowe
1.Ćwiczenia uspokajające z gazetą:
  • marsz na palcach z wysokim unoszeniem gazety nad głową , opuszczanie gazety, marsz na całych stopach,
  • w siadzie klęcznym , gazeta na podłodze, przesuwanie gazety dłońmi jak najdalej w przód,
  • w siadzie skrzyżnym, gazeta swobodnie zwisa trzymana za brzeg, dmuchanie w gazetę,
  • w siadzie ugiętym, gazeta na podłodze, rwanie gazety stopami
2.Zbiórka
  • omówienie lekcji,
  • podsumowanie współzawodnictwa i ocena ćwiczących,
  • zachęcenie do wykorzystania przyborów nietypowych do zabaw w czasie wolnym,
  • uporządkowanie sprzętu,
  • pożegnanie.
Marsz po obwodzie koła i pobranie gazet.
Uczennice ćwiczą boso.
Ćwiczenia elongacyjne i przeciw płaskostopiu.
Uczennice sprzątają przybory zgodnie z zasadą segregowania odpadów.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie