Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Klucz do szkolnych sukcesów - pogadanka dla rodziców

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1563 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Tekst ten można wykorzystać na spotkaniu z rodzicami, w ramach pedagogizacji . Przeznaczony jest dla klas nauczania zintegrowanego.

KLUCZ DO SZKOLNYCH SUKCESÓW
- na podstawie artykułu Karen MIles, „Przegląd Reader´s Digest”, 7/95


Najlepsi nauczyciele amerykańscy uważają, że:
  • Zbyt wielu rodziców ustępuje dzieciom, kiedy wyrażają sprzeciw czy narzekają. Podobnie zbyt wielu rodziców wyciąga swoje dzieci z kłopotów, usprawiedliwia je lub ulega im w trudnych chwilach (np. zwolni je z lekcji, gdy jest trudna klasówka, usprawiedliwi wagary).

Radzę rodzicom, którzy pragną dla swych dzieci sukcesów, aby wzięli pod uwagę następujące fakty:
1. Najlepsi uczniowie pomagają w domu, mają swoje stałe obowiązki. Uczy je to wytrwałości w wykonywaniu zadań i pomaga należycie cenić sobie swoją pozycję w klasie. Podobnie ważką rolę w odnoszeniu sukcesów w szkole odgrywają inne cechy nabyte w domu: dobre maniery i szacunek dla wartości.


2. Konieczne jest stawianie wysokich wymagań.
a) Wymagaj, aby twoje dziecko uczęszczało na wszystkie lekcje i nie spóźniało się.
b) Godzinę dziennie czytaj dziecku, a gdy podrośnie wymagaj by czytało przy Tobie. Stwierdzono, że czytanie nawet tylko przez 10 minut dziennie daje dobre wyniki. Zadbaj, by w domu było sporo różnej lektury.
c) Ogranicz oglądanie telewizji. Badania wykazały, że postępy w nauce dzieci oglądających telewizję, dłużej niż 10 godzin w tygodniu szkolnym (2 godz dziennie) są zdecydowanie gorsze.
d) Wymagaj, aby dziecko po szkole jeszcze samodzielnie się uczyło. Odrabiało zadanie domowe, a jeśli go nie zadano, niech czyta lub rozwija jakieś zainteresowania.

3. Zaangażuj się w życie szkoły swojego dziecka. Rodzice mają prawo i obowiązek wiedzieć, co się dzieje w szkole. Współudział rodziców jest niezbędny. Rodzice powinni regularnie kontaktować się z nauczycielem, porozmawiać o każdej trudnej sytuacji swojego dziecka.


4. Oceny to nie wszystko. Niektórzy rodzice powtarzają, że jeśli dziecko nie będzie miało dobrych wyników, to nie pozwolą mu grać w piłkę. Jednak uczestnictwo w zajęciach pozaszkolnych pomaga wpoić uczniowi zasady pomocne w odnoszeniu sukcesów w szkole i w życiu. Na przykład harcerstwo. Grupy przykościelne, uprawianie sportu i inne, pomagają w wyrabianiu charakteru dziecka i w rozwijaniu takich umiejętności jak przewodzenie innym, współpraca w grupie. Klucz do powodzenia leży w tym, by pozwolić dzieciom indywidualnie się rozwijać i realizować zainteresowania.


5. Uczenie się nie zawsze jest przyjemnością. Dzieciom należy wpoić przekonanie, że nauka nie z reguły łatwa i zabawna, że to często ciężka, żmudna praca.


6. Przeznacz odpowiednio dużo czasu na zabawę i odpoczynek. Dzieci nie mogą być przeciążone zajęciami i biegać z jednego na drugie. Mogą wtedy nabawić się różnych nerwowych odruchów, bólów brzucha czy trudności ze snem. Dzieci powinny bawić się z rówieśnikami, dużo przebywać na świeżym powietrzu.



Największą nagrodą dla rodziców za ich troskę , będą sukcesy ich dzieci.

Opracowała Dorota Sadowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie