Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Wady postawy - kiperkifoza piersiowa

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1416 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Wadą postawy nazywamy zmiany w wyprostowanej, swobodnej pozycji ciała, które zdecydowanie różnią się od ukształtowań typowych dla danej płci, wieku, budowy konstytucjonalnej. Przyczyny wad mają różnorodne pochodzenie. Mogą być zewnętrzne (środowiskowe),wewnątrzustrojowe oraz pierwotne i wtórne. Wpływ na zewnętrzne przyczyny mają nieprawidłowe warunki i tryb życia np.: długotrwałe siedzenie w nieprawidłowej pozycji. Do wewnątrzustrojowych należą predyspozycje wrodzone, które wyrażają się wiotkością stabilizatorów układu ruchu, zaburzeniami czynności chrząstek wzrostowych, zaburzeniami równowagi mięśniowej. Do tego, aby ustalić, które z objawów mają charakter pierwotny czy wtórny, przygotowany jest lekarz specjalista. Diagnozując dziecko może odróżnić te zmiany.

  Do najczęstszych wad postawy należą: plecy okrągłe, wklęsłe, wklęsłookrągłe, płaskie, boczne skrzywienie kręgosłupa, płaskostopie statyczne. Do drobnych odchyleń- błędów można zaliczyć: odstawanie łopatek, asymetrię barków, żeber i klatki piersiowej.
       Zajmę się w tej pracy wadą postawy dotyczącą pleców okrągłych zwanej hiperkifozą piersiową. Charakteryzuje się ona zwiększonym wygięciem kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym. Dziecko ma głowę i barki wysunięte do przodu, łopatki odstające tzw. skrzydełkowe. Predyspozycje do pleców okrągłych ma większość ludzi. Składają się na to dwie przyczyny. Pierwsza to biochemiczna – środek ciężkości głowy i klatki piersiowej znajdują się nieco ku przodowi i dla utrzymania ich w równowadze, mięśnie karku i prostownika grzbietu muszą być odpowiednio napięte. Jeżeli mięśnie są osłabione, to siły bierne - siły ciężkości działają kifotyzująco. Drugi czynnik, to czynnik funkcjonalny. Większość czynności w ciągu dnia wykonujemy w pozycji pochylonej do przodu i z rękami wysuniętymi w przód. To sprzyja odwodzeniu łopatek i zaokrągleniu pleców. Umiejscowienie oczu i osłabienie wzroku, sprzyja wysuwaniu głowy ku przodowi, co wtórnie przyczynia się do kifotyzacji. Te objawy są niekorzystne ze względu na funkcjonowanie narządów zlokalizowanych w klatce piersiowej. Przede wszystkim dla układu oddechowego i krążenia, ale także dla przeciążeń sprzyjających zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa oraz ze względów estetycznych. Czasami plecy okrągłe są zewnętrznym objawem choroby Scheuermanna. Rozpoznać może ją tylko lekarz na podstawie zdjęcia rentgenowskiego i zalecić leczenie pod kontrolą ortopedy.
          W wadzie postawy ciała, jaką są plecy okrągłe, dochodzi do osłabienia mięśni grzbietu i ściągających łopatki, natomiast nadmiernie napięte i przykurczone są mięśnie piersiowe. Jak przeciwdziałać powstawaniu tej wady postawy? Nie pozostawiać dziecka w ciągu dnia zbyt długo w pozycji siedzącej zwłaszcza, gdy kształt i wysokość krzeseł i stolików jest niedostosowany do warunków fizycznych dziecka. Kształtować nawyk prawidłowej postawy. Należy uświadomić dziecku, co jest prawidłowe a co wadliwe w jego postawie. Można to robić wykorzystując lustro posturograficzne i stosując ćwiczenia oparte o zastępcze sprzężenie zwrotne (ZSZ).Wykorzystuje się tu odruchy błędnikowe, proprioceptywne (czucie pozycji ciała oraz ruchów członów ciała) i receptory wzrokowe. Powoli dziecko koryguje swoją postawę, cofa głowę, ściąga łopatki oraz barki w tył i w dół tak, aby znalazły się na jednakowym poziomie, a klatka piersiowa uwypukliła się.Nie należy wykonywać skłonów w przód, który można zastąpić opadem tułowia, stania na głowie i na rękach, unikać krążenia ramion w przód przy pochyleniu do przodu, jazdy na rowerze z niską kierownicą podporu przodem o ramionach wyprostowanych - zastępować można go podporami o ramionach ugiętych w stawach łokciowych i nadgarstkach. Nie stosować zbyt długo trwających pozycji ze wzniesionymi do poziomu ramionami w przód.
            Jakie zalecenia stosować, aby wzmocnić mięsnie karku, prostownik grzbietu odcinka piersiowego oraz mięśnie ściągające łopatki i zębate przednie. Przy oglądaniu telewizji przez około 20-30 minut trzymać  laseczkę na plecach a przy słuchaniu muzyki najlepiej leżeć na plecach z ramionami odwiedzionymi w bok i ugiętymi w stawach łokciowych, nogami ugiętymi w stawach kolanowych. Ważna jest postawa przy odrabianiu lekcji. Dziecko musi mieć dobre podparcie na odcinek lędźwiowy i dolny piersiowy kręgosłupa o oparcie krzesła. Z kolei biurko musi mieć odpowiednią wysokość tak, by dziecko nie było zmuszone pochylać się nadmiernie. Bardzo polecane są zajęcia na basenie, szczególnie pływanie stylem grzbietowym.
          Należy, zatem pamiętać, że ogromne znaczenie dla kształtowania prawidłowej postawy fizycznej dziecka ma zaspokojenie potrzeb ruchowych, zajęcia ruchowe na otwartej przestrzeni w higienicznych warunkach, wychowanie fizyczne i dyscypliny sportowe odpowiednie do wieku, stanu zdrowia i rozwoju. A także zapewnienie dzieciom właściwych warunków życia, pracy i odpoczynku.

Opracowała:
 Jolanta Stolarek
Literatura:
Kasperczyk T., Wady postawy ciała”, Kraków 1994
Ślężyński J., Postawa ciała człowieka i metody jej oceny, Katowice 1990
Kuś M., Dziecko z wadą postawy, z serii Biblioteka dla rodziców i inne

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie