Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak powstały Kaszuby?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3505 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Ciekawa kultura ludności kaszubskiej, będącej potomkami rdzennych mieszkańców Pomorza, pasjonuje wielu badaczy. Wyrazem uznania dla dziedzictwa kulturowego Kaszubów było ogloszenie roku 2006 – Rokiem Kaszubskim. Biorąc pod uwagę również własne zainteresowanie tematyką (jestem przewodnikiem turystycznym) zrealizowałam w kwietniu 2006 roku we współpracy z nauczycielką języka polskiego i historii projekt pod hasłem „W krainie Kaszubów”. Miał on odkryć i przybliżyć uczniom kulturę kaszubską, gdyż jako mieszkańcy Pomorza powinni wiedzieć o swoim regionie jak najwięcej.
Jednym z elementów prezentacji projektu była inscenizacja pt. "Jak powstały Kaszuby?". Scenariusz napisałam na podstawie legendy Janusza Memelskigo pt. "Stworzenie Kaszub". Mam nadzieję, że zainteresuje on nauczycieli prowadzących edukację regionalną.
JAK POWSTAŁY KASZUBY?
Scenariusz przedstawienia
na podstawie legendy
Janusza Memelskiego pt. „Stworzenie Kaszub”


Postacie:

Bóg
Człowiek
Członkowie rodzin ( dwie kobiety, dwóch mężczyzn, dwoje dzieci )
Anioł I
Anioł II
Anioł III
Kaszub
Kaszubka
Dzieci kaszubskie ( dwoje )

Rekwizyty: duży globus, worek, elementy kaszubskiego krajobrazu, stroje aniołów, stroje kaszubskie, torba rybacka, serwetka z motywem kaszubskim, tablice przedstawiające krajobraz kaszubski (piaszczysty i różnorodny), płotek z garnkami i kotem, duży bursztyn.

Scena I

Bóg: Trudne dzieło stworzenia świata zacznę od uformowania kuli ziemskiej (ogląda swoje dzieło ze wszystkich stron, nie jest zadowolony). Czegoś tu brakuje (bierze wielki worek do rąk i wysypuje po kolei elementy krajobrazu). Wysokie góry, zielone doliny, gęste lasy, urodzajne pola, życiodajne rzeki i jeziora, głębokie morza i oceany – bądźcie ozdobą tego świata! ( przygląda się z zadowoleniem ). Myślę, że teraz wszystko jest na swoim miejscu. Czas pomyśleć o mieszkańcach. Potrzebna będzie mi glina ( formuje postać ludzką –wykonuje ruchy rękami wokół skulonego dziecka, które powoli zaczyna wstawać – „ożywać” ). A teraz tchnę w ciebie życie! Jesteś bezbronny, więc dam ci opiekunów.

Zza kurtyny wyłaniają się postacie aniołów, jeden z nich prowadzi dwie osoby, pozostali po trzy osoby – są to członkowie rodzin; z zachwytem spoglądają na Boże dzieło, tylko rodzina przebrana w kaszubskie stroje ma smutne miny.

Anioł I: Panie Boże, jaki ten świat jest piękny!

Anioł II: Ludzie będą tu szczęśliwie żyli.

Nagle Bóg dostrzega stojącego z boku trzeciego anioła – opiekuna Kaszubów, który ma zatroskaną twarz. Podbiega do niego, przytula.

Bóg : Co się stało? Dlaczego nie cieszysz się razem z nami?

Anioł III (nieśmiało): Ojcze, popatrz na ten biedny kraj. Kaszubi są smutni. Zostawiłeś tam tylko jałowe, piaszczyste pola. Czy naprawdę nie mogłeś dać im nic więcej ? Nie szkoda Ci tego ludu ?

Bóg: (po chwili zastanowienia) Nie martw się, chodź ze mną. Zobaczymy, chyba coś tam się jeszcze znajdzie (wychodzą).



Scena II

Bóg wraca z workiem w ręku i wytrząsa z niego pozostałe na dnie „okruchy”, w tym momencie zza kurtyny wyłaniają się dzieci trzymające w rękach symbole kaszubskiego krajobrazu: pagórki, rzeki, strumienie, lasy, pola i łąki; dzieci stają na tle tablicy przedstawiającej piaszczyste pola, powoli ją obracają , oczom widzów ukazuje się piękna kaszubska kraina; na scenie pozostają tylko Kaszubi, anioł III, Bóg.

Kaszubka (z zachwytem): Spójrzcie na to śliczne, bogate w ryby jezioro!

Kaszub (z podziwem): Lasy pełne grzybów, jagód i dzikiej zwierzyny zapewnią nam dostatek jadła!

Kaszubka (z entuzjazmem): Na tej żyznej ziemi zasiejemy zboże! Chleba na pewno nam nie zabraknie!

Bóg (zwracając się w stronę anioła Kaszub): Teraz masz pod swą opieką kraj piękniejszy od innych. Strzeż go dobrze i troszcz się o niego.

Anioł III rzuca się do stóp Boga.

Anioł III: Panie Boże! Twoja łaska i dobroć nie znają granic! Popatrz na radość tych ludzi! Czy widziałeś kiedykolwiek szczęśliwszy naród?

Bóg: Ofiaruję ci coś jeszcze (podaje aniołowi wielki bursztyn). Oto bursztyn. Jest cenniejszy niż ziemia, którą się opiekujesz. Wrzuć go do jednego z kaszubskich jezior. Gdyby tej krainie zagrażało kiedyś śmiertelne niebezpieczeństwo, wypłynie na powierzchnię i przyniesie jej ratunek.

Anioł III: Dziękuję ci Boże całym sercem! Obiecuję, że uczynię wszystko tak jak mi przykazałeś.


Scena III

Kobieta (Kaszubka) siedzi przed chatą, haftuje serwetę, wokół niej radośnie podskakuje dwoje dzieci, na podwórze wchodzi mąż z torbą rybacką na ramieniu; z boku stoi anioł III, spogląda na szczęśliwą rodzinę.

Dzieci( podbiegając w stronę ojca): Tatko, nasz tatko wrócił!!!

Kaszubka: Witaj mój drogi mężu, jak udał ci się połów?

Kaszub: Sieci pełne ryb! Po drodze widziałem dojrzewające łany zbóż. To znak, że żniwa już blisko.

Kaszubka: Jakie to szczęście, że żyjemy w tak pięknej i bogatej krainie!

(Anioł promiennie się uśmiecha. Pozostali bohaterowie wychodzą na scenę i wszyscy się kłaniają ).



Opracowała: mgr Renata Czerczak
nauczycielka oddziału przedszkolnego

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie