Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Poranny Krąg - stymulacja polisensoryczna według pór roku - JESIEŃ

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 35550 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Zamieszczona przeze mnie publikacja zawiera scenariusz zajęć prowadzonych metodą Porannego Kręgu w zespole rewalidacyjno - wychowawczym. Oprócz typowych dla tej metody elementów scenariusz zawiera zabawy przy muzyce dobrane odpowiednio do pory roku.
SCENARIUSZ  ZAJĘĆ   W  ZESPOLE  REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYM

 
 
Temat: Poranny krąg – stymulacja polisensoryczna według pór roku – JESIEŃ
 
Cel etapowy: poznawanie świata przyrody jesienią – jej żywiołu (powietrze), barwy (żółta),

                       dźwięku (dzwony rurowe), zapachu (lawendowy).

 
Cele szczegółowe (dziecko): - wielozmysłowo poznaje świat;

                                                - stymuluje wszystkie zmysły;

                                                - podnosi własną aktywność.

 
Środki dydaktyczne: żółte dekoracje sali, lampka zapachowa (lawendowa), oliwka do

                                    masażu o zapachu lawendy, pacynka „Jaś”, emblematy pogody, 

                                    kolorowe liście, koszyk, suszarka do włosów, wiatraczki, dzwony 

                                    rurowe, instrumenty perkusyjne, żółte chusty, miód, łyżeczki,

                                    radiomagnetofon z kompaktem, płyty CD, kasety.

 
                                            

PRZEBIEG  ZAJĘĆ:
 
  1. Zapalenie przez nauczycielkę lampki zapachowej (lawendowej). Obejście z lampką

      siedzących w kręgu dzieci, zwrócenie uwagi na płomień świecy.

 
  2. Śpiewanie powitalnej piosenki, w której wymienia się imię każdego dziecka i jednoczesne 

      masowanie dłoni dziecka oliwką zapachową. Tekst powitalnej piosenki (na melodię    

      „Panie Janie”):

            Witaj…(imię dziecka), witaj…(imię dziecka),
            Jak się masz, jak się masz,
            Wszyscy cię witamy, wszyscy cię kochamy,
            Bądź wśród nas, bądź wśród nas.
 
  3. Opowiadanie nauczycielki o jesieni z wykorzystaniem pacynki „Jasia” i emblematów

      pogody (nauczycielka w roli narratora, dzieci w roli animatorów):

 
      Był piękny jesienny dzień. Świeciło słońce (wybrane dziecko podnosi do góry emblemat

      słońca). Mały Jaś (nauczycielka porusza pacynką) wziął koszyk i poszedł do parku
      po kolorowe liście. Patrzy Jaś, patrzy, ale na ziemi nie widać ani jednego listka. Zagląda 
      pod drzewa, pod krzewy - nigdzie ani śladu. Spojrzał Jaś w górę na drzewa, a tam
      wysoko na gałązkach pełno kolorowych liści. Ale jak je zerwać, kiedy Jaś taki mały,
      a drzewa takie wysokie. Już miał wracać do domu, gdy nagle słońce schowało się za        
      chmury i zaczął wiać wiatr. Najpierw słabo, a potem coraz mocniej (dzieci unoszą

      do góry odpowiednie emblematy pogody). Wtedy z drzew posypały się na ziemię kolorowe
      liście (nauczycielka rozsypuje listki na podłogę). Jaś zaczął je zbierać do koszyka…Czeka  
      go ciężka praca…A może wy, dzieci pomożecie Jasiowi? (nauczycielka zachęca dzieci do

      zbierania liści). Dzieci zbierają liście do koszyka przy piosence pt. „Ola i liście”

      (Kalendarz muzyczny w przedszkolu). O, już pełny koszyk! Dziękuję wam dzieci! Mogę
      już wracać do domu!
 
  4. Zabawa rytmiczno - taneczna przy piosence pt. „Pan Listopad” (50 lat piosenki radiowej  
      dla dzieci). Dzieci zawiązują koło podając sobie ręce. Podczas zwrotki poruszają się 

      rytmicznie w prawo, a potem w lewo. W refrenie najpierw klaszczą w ręce, następnie

      robią obrót.    

 
  5. Spotkanie z żywiołem - powietrze. Nauczycielka zwraca się do dzieci siedzących w kole:

      - Teraz  pobawimy się wiatrem. Zobaczcie, trzymam w ręku suszarkę do włosów. Zaraz  
         poczujecie wiatr na sobie.   

      Nauczycielka posługując się suszarką do włosów imituje podmuch wiatru. Podchodzi

      do każdego dziecka i dmucha na jego twarz, rozwiewając włosy, na ręce i nogi, pod    

      koszulkę. Podmuch powietrza z suszarki jest raz ciepły, raz zimny. Nauczycielka   

      obserwuje reakcje dzieci na bodźce termiczne, odpowiednio je dobierając. W dalszej  

      części zajęcia nauczycielka kieruje podmuch powietrza na zawieszone pod sufitem  

      kolorowe liście. Dzieci obserwują, jak poruszane „wiatrem” liście wirują, kołyszą się,

      obracają.

      - My też możemy dmuchać jak wiatr - mówi nauczycielka.

- Spróbujcie zrobić tak jak ja - nauczycielka dmucha ustami na własną otwartą dłoń,  

  następnie na wiatraczek, dzieci naśladują czynności nauczycielki.

                        

  6. Słuchanie wiatru (zestaw Słucham i mówię), ilustrowanie ruchem drzew kołyszących się

      na wietrze wraz z naśladowaniem szumu wiatru (ćwiczenia dźwiękonaśladowcze na

      głosce „sz”).

 
  7. Demonstracja dzwonów rurowych, pokaz różnych sposobów gry na tym instrumencie:

 - dmuchanie na dzwony strumieniem powietrza z suszarki do włosów;

 - potrząsanie instrumentem;

      - uderzanie w dzwony pałeczką.

      Zaproszenie chętnych dzieci do gry na tym instrumencie.


  8. Zakładanie chust w kolorze żółtym, symbolizującym kolor jesieni, na ramiona. Wiązanie   

      chust na pojedynczy węzeł samodzielnie lub z pomocą nauczycielki.


  9. Instrumentacja refrenu piosenki pt. „Jarzębina” (Kalendarz muzyczny w przedszkolu)

      na dzwonach rurowych lub innych wybranych przez dzieci instrumentach perkusyjnych.

 
10. Samodzielne zdejmowanie chust z ramion, próba składania.

 
11. Stymulacja smaku - podanie dzieciom miodu.

 
12. Zabawa taneczna w parach przy muzyce (wersja instrumentalna piosenki pt. „Ogórek” -

      Uczę metodą ośrodków pracy).

      

13. Zgaszenie lampki zapachowej.





opracowała:

w oparciu o „Rozwój daje radość” J. Kielina
Anna Gulbinowicz
Szkoła Podstawowa nr 3 w Bartoszycach

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie