Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz zajęć MDS

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 15734 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Z Metodą Dobrego Startu prof. Marty Bogdanowicz po raz pierwszy zetknęłam się na studiach podyplomowych. Taki sposób wprowadzania liter i znaków w edukacji przeszkolnej i wczesnoszkolnej bardzo mnie zaciekawił, ukończyłam więc kurs - Metoda Dobrego Startu. Zaczęłam wprowadzać tą metodą wybrane litery w oddziale przedszkolnym. Napisałam program autorski: "Wspomaganie procesu nauki czytania i pisania w oddziale przedszkolnym Metodą Dobrego Startu prof. Marty Bogdanowicz", który realizowałam jako innowację pedagogiczną w roku szkolnym 2004/2005. Nadal stosuję tę metodę w pracy z sześciolatkami. Przedstawiam przykładowy scenariusz zajęć MDS.
Temat zajęć: Wprowadzenie małej pisanej litery „d” na
podstawie piosenki pt. „Dynia” ( „Od piosenki do literki” cz. 1)
Cele:
 zapoznanie ze znakiem graficznym głoski „d” (małą pisaną literą „d”);
 doskonalenie analizy i syntezy słuchowej sylabowej i głoskowej;
 kształtowanie umiejętności orientacji w schemacie ciała i przestrzeni;
 rozwijanie funkcji percepcyjno-motorycznych oraz funkcji językowych;
 wdrażanie do samokontroli i samooceny;
 integracja grupy.
Metoda pracy: Metoda Dobrego Startu (MDS) prof. M. Bogdanowicz, modyfikacja „Od piosenki do literki”.
Formy ćwiczeń:
 ruchowe,
 ruchowo-słuchowe,
 ruchowo-słuchowo-wzrokowe.
Pomoce dydaktyczne: dynia (okaz naturalny lub ilustracja), piłka, taśma magnetofonowa „Od piosenki do literki” cz.1, magnetofon, woreczki z ryżem, tacki z kaszą manną, kolorowa kreda, kredki świecowe, ołówki, mazaki, faktury litery „d”, czyste kartki rysunkowe (połowy), kartki z wzorem litery „d”, kartki z naklejonymi pomarańczowymi „dyniami”, paski niebieskiej bibuły, karty pracy do piosenki „Dynia”.

Przebieg zajęć:

ZAJĘCIA WPROWADZAJĄCE

1) Powitanie (na melodię piosenki „Panie Janie”):
„Witaj np. Aniu / 2 x
Jak się masz? / 2 x (machanie ręką w stronę dziecka)
Wszyscy Cię witamy (wyciągnięcie rąk w geście powitania)
Wszyscy Cię kochamy (krzyżowanie rąk na piersiach)
Bądź wśród nas / 2 x (cała grupa chwyta się za ręce).
2) Ćwiczenia orientacji w schemacie ciała i przestrzeni:
 dzieci chodzą po sali i witają się prawymi rękami wypowiadając słowa: „Witaj sąsiedzie, jak Ci się wiedzie?”, następnie witają się prawymi łokciami oraz klaszcząc wzajemnie w prawe dłonie;
 prawą ręką dotknij prawego ucha, ramienia, kolana, stopy nazywając jednocześnie te części ciała, np. prawe ucho, prawe ramię itd., podskocz kilkakrotnie na prawej nodze;
 „skaczące domki” – dzieci tworzą trójki (dwoje dzieci trzyma się za ręce stojąc jedno za drugim tworząc „domek”, trzecie dziecko wchodzi do „domku” i staje twarzą w tę samą stronę), „domek” przemieszcza się skacząc trzykrotnie wg komendy: do przodu, w prawo, do tyłu;
 „daszek z palców” – dzieci stykają odpowiadające sobie palce u rąk przed sobą, a następnie nad głową tworząc „daszek”.
3) Rozwiązanie zagadki: „Dumna z powodu złocistego brzuszka, pyszni się na zagonku w twoim warzywniku. Z niej niegdyś wyczarowano dla Kopciuszka złotą karetę ciągniętą przez koniki”.
4) Oglądanie i omówienie ilustracji (okazów) warzyw, odszukanie ilustracji (okazu) przedstawiającej dynię. Swobodne wypowiedzi dzieci – do czego może służyć dynia?
5) Wysłuchanie piosenki pt. „Dynia”. Nazwy jakich warzyw usłyszeliście w piosence? Gdzie rosną te warzywa?
Nauka piosenki.
6) Ćwiczenia językowe:
 dokończ słowa piosenki
„Mamy ................., mały ......................
i ogródek koło ...................... ,
a w ogródku mamy ....................,
lecz nie damy jej .................”
 podziel na sylaby zdanie akcentując je naprzemiennymi tupnięciami:
„Bo tę dynię jak hula pan kabaczek przytula”
 posłuchaj uważnie i powtórz tylko te słowa, które się rymują:
• pękata – kula – brzuchata (wyjaśnienie znaczenia słowa „pękata”)
• kula – przytula – dynia
 powiedz kolejne głoski w wyrazach: „dom”, „domek”. Jaką głoskę usłyszysz na początku tych wyrazów?
 posłuchaj wypowiadanych słów i klaśnij, gdy usłyszysz głoskę „d” (dynia, kabaczek, ogródek, domek, kula, damy”. Głoska „d” jest spółgłoską.

ZAJĘCIA WŁAŚCIWE

7) Ćwiczenia ruchowe:
 „toczenie dyni” – dzieci siedzą w kole tworząc „ogródek” i toczą dynię (piłkę) po obwodzie koła (prawą ręką w prawą stronę);
 „dynia na straganie” – dzieci stoją w rzędzie w lekkim rozkroku, pierwsze dziecko przekazuje następnemu „dynię” (piłkę) nad głową, ostatnie dziecko toczy „dynię” tunelem do dziecka pierwszego;
 „taniec wokół dyni” – dzieci dobierają się w pary, jedno dziecko jest „dynią” (siad klęczny skulony), a drugie „ogrodnikiem”, który tańczy wokół „dyni” okrążając ją trzykrotnie w dowolny sposób, następnie zmiana ról.
8) Ćwiczenia ruchowo-słuchowe:
 dzieci tworzą koło („pękatą dynię”) i śpiewając piosenkę maszerują rytmicznie po okręgu w prawą stronę podczas I-szej zwrotki, w lewą stronę podczas zwrotki II-giej;
 ćwiczenia z wykorzystaniem woreczków (przy stolikach):
 wystukiwanie rytmu (ze śpiewem): pięścią prawej ręki, wewnętrzną stroną prawej dłoni, środkowym palcem prawej dłoni („sadzenie pestek dyni”).
9) Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe:
 demonstracja małej pisanej litery „d”, analiza kształtu (z jakich elementów się składa? Jaką inną literę przypomina?);
 demonstracja sposobu pisania litery (bez piosenki i z piosenką);
 uczenie się polisensoryczne litery:
• wodzenie palcem po fakturach liter (bez piosenki i z piosenką),
• chodzenie po literach ułożonych z taśm bibuły;
 reprodukowanie litery;
• pisanie palcem w powietrzu (najpierw w obecności wzoru, następnie z pamięci),
• kolorową kredą na kartce rysunkowej (po śladzie),
• palcem na tackach z kaszą,
• kredką świecową na połowie kartki rysunkowej,
• mazakiem na małych karteczkach w kształcie dyni;
 wykonanie zadań z karty pracy.


ZAJĘCIA KOŃCOWE
(ćwiczenia relaksujące)

Wszystkie dzieci leżą słuchając instrumentalnej wersji piosenki pt. „Dynia”. Prowadzący opowiada o tym, jak ogrodnik zasadził pestkę dyni i czekał aż urośnie. Dzieci wyobrażają sobie, że są takim rosnącym ziarenkiem, które staje się coraz większe zamieniając się w końcu w pękatą dynię – dzieci kładą ręce na brzuchu wolno wdychając powietrze nosem tak, aby brzuszek dyni stał się pękaty i powoli wydychają ustami.

Literatura:"Od piosenki do literki" (cz.I) M. Bogdanowicz,
M. Barańska, E. Jakacka

Opracowała: mgr Renata Czerczak

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie