Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Konflikty pokoleń – jak je rozwiązywać?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 5470 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Scenariusz lekcji wychowania do życia w rodzinie w klasie I Liceum Ogólnokształcącym, który może być wykorzystany również na godzinie z wychowawcą. Na lekcji uczniowie określają różne sytuacje konfliktowe między nastolatkami i dorosłymi oraz metodą trójkąta uczą się je rozwiązywać

Scenariusz lekcji wychowania do życia w rodzinie w klasie pierwszej liceum ogólnokształcącego

Temat: Konflikty pokoleń – jak je rozwiązywać?

Cele operacyjne:

Uczeń:

  • wie, czym jest konflikt i wymienia jego przyczyny,
  • umie określić różne sytuacje konfliktowe między nastolatkami i dorosłymi,
  • rozumie co przeszkadza i co pomaga w rozwiązywaniu konfliktu,
  • uświadamia sobie rolę właściwej komunikacji i własną odpowiedzialność za budo-wanie więzi interpersonalnych w rodzinie,
  • rozumie potrzebę doskonalenia umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych,
  • ocenia lekcję i swoje zaangażowanie.


Metody: burza mózgów, wizualizacja skojarzeń, miniwykład, metoda trójkąta, dyskusja, akronim.


Formy: indywidualna, zbiorowa.


Środki dydaktyczne: foliogram – „co to jest konflikt”, karteczki samoprzylepne, plakaty z odwróconym trójkątem i instrukcją dla grup, kartki papieru z pionowo napisanym słowem konflikt.


Przebieg lekcji:


I. Wprowadzenie
Burza mózgów: zapis na tablicy wszystkich skojarzeń związanych z pojęciem „konflikt”. Podanie tematu i celu lekcji.


II. Część zasadnicza
  1. Nauczyciel omawia teoretyczne podstawy konfliktów pokazując wcześniej przygotowany foliogram.
Co to jest konflikt?

Conflictus = zderzenie

·        sprzeczne dążenia

·        niezgodność interesów

·        kolizja

·        spór

·        zatarg


  1. Akronim
Þ    Nauczyciel dzieli klasę na grupy.

Þ    Każda grupa otrzymuje kartkę papieru z pionowo napisanym słowem konflikt.

Þ    Uczniowie w poziomych rzędach określają uczucia, postawy lub zachowania towarzyszące konfliktowi, wykorzystując kolejno litery wyrazu.

Þ    Podsumowanie pracy grup – uczniowie wymieniają uczucia, postawy lub zacho-wania, które pomagają oraz te, które utrudniają rozwiązanie konfliktu.

  1. Jak rozwiązywać konflikty? – metoda trójkąta
Þ    Nauczyciel dzieli klasę na grupy i rozdaje im plakaty z narysowanym odwróconym trójkątem i instrukcję dla grup.

Þ    Uczniowie wpisują w trójkąt jedną z przyczyn konfliktów, którą uznają
za najistotniejszą.

Þ    Grupy zastanawiają się, co jest czynnikiem podtrzymującym problem i zapisują
to na podporach z lewej strony trójkąta, następnie szukają sposobów usunięcia przyczyn podtrzymujących problem i wpisują je w linie po prawej stronie trójkąta.

Þ    Prezentacja pracy grup. Dzielenie się swoimi opiniami.


III. Zakończenie
  1. Refleksja uczniów na temat: co zyskujemy, gdy umiemy rozwiązywać konflikty?
  2. Wypełnienie arkusza samooceny.





arkusz samooceny

Sposób zaznaczenia – w kratkę wstaw X

  1. Proszę ocenić, czy temat był interesujący?
1


2


3


4


5

temat nudny                                                    temat interesujący


  1. Proszę ocenić sposób prezentacji tematu.
1


2


3


4


5

temat źle prezentowany                                   temat dobrze prezentowany


  1. Proszę ocenić organizację zajęć.
1


2


3


4


5

zajęcia źle zorganizowane                   zajęcia bardzo dobrze zorganizowane


  1. Jak oceniasz swoje zaangażowanie na lekcji
1


2


3


4


5

niewielkie                                                                    bardzo duże


  1. Jaka jest Twoja opinia na temat przydatności tego tematu w życiu?
……………………………………………………………………………………………….

……………………………………………………………………………………………….


Metoda trójkąta – instrukcja dla grupy

Trójkąt odwrócony wierzchołkiem do dołu symbolizuje problem, który z jednej strony ma swoje przyczyny – siły podTrzymujące, z drugiej natomiast – siły hamujące te przyczyny. Pracując metodą trójkąta poszukajcie odpowiedzi na pytanie:
Jak rozwiązywać konflikty?


Sposoby usunięcia przyczyn podtrzymujących problem



 

1. Wpiszcie w trójkąt jedną z przyczyn konfliktów, którą uznaliście za najważniejszą.

  1. Na podporach z lewej strony trójkąta wpiszcie wszystko to, co podtrzymuje istnienie problemu.

  1. Na podporach z prawej strony trójkąta umieśćcie sposoby usunięcia przyczyn podtrzymujących problem.


Opracowała:
Grażyna Iwanek

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie