Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Obliczamy podatek wykorzystując internet

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1560 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Konspekt lekcji w czasie której uczniowie ściągają z ineternetu odpowiedni program do obliczania podatków, następnie obliczają podatek pana Kowalskiego na podstawie jego danych. 

Cele lekcji:
Uczeń wie: co to jest podatek od osób fizycznych, deklaracja PiT, progi podatkowe, nadpłata       podatku.
Uczeń potrafi: znaleźć odpowiednią witrynę internetową, ściągnąć odpowiedni program i skorzystać z niego.
Uczeń rozumie: jak wykorzystać technologię informacyjną do obliczania podatków, na przeznaczone są wpływy z podatków.
Metody dydaktyczne: rozmowa nauczająca, praca w grupach pod kierunkiem.
Środki dydaktyczne: komputer, internet, karta pracy, odpowiednie oprogramowanie.
 
Czynności nauczyciela

1.     Czynności organizacyjno-porządkowe:
-sprawdzenie listy obecności,
-wpisanie tematu lekcji,
2.        Rekapitulacja wtórna:
-co to jest podatek?
-na co przeznaczone są podatki w Polsce,
-jakie znacie rodzaje podatków,
-do kiedy trzeba zapłacić tzw. Podatek od osób fizycznych?
3.        Podanie tematu lekcji: „Obliczamy podatki korzystając z internetu i komputera”
4.        Realizacja tematu lekcji
Rozmowa nauczająca:
-co to jest deklaracja PiT?
Co to są progi podatkowe?
-co to jest tzw. zaliczka na poczet podatku i tzw. nadpłata.
Sprawdzanie i kontrolowanie  wyników pracy uczniów
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
5.       Rekapitulacja pierwotna:
-co to jest podarek od osób fizycznych,
-do kiedy trzeba rozliczyć się z podatku,
-co to jest tzw. PiT,
-co to jest tzw. Nadpłata
 
Czynności ucznia 
 
 
 
Odpowiedzi na pytania
 
 
 
 
 
 



 

 
Odpowiedzi na pytania
 
 
 
 
Praca z komputerem i internetem
-ściągnięcie odpowiedniego programu,
-wybór odpowiedniej deklaracji podatkowej
Praca w grupach pod kierunkiem
-wypełnianie „karty pracy”,
Wypełnienie deklaracji PiT:
-wypełnienie PiT-a korzystając z informacji z karty pracy,
-odczytanie kwoty do zapłaty, lub nadpłaty
 
 
Odpowiedzi na pytania

 
 Karty pracy do lekcji: Obliczamy podatki korzystając z internetu i komputera.
 
Karta 1
„Dane podatnika”
 
Jan Kowalski jest nauczycielem historii w gimnazjum w Krakowie. Jego przychód w roku 2005 wyniósł 27829,18 niestety koszty uzyskania przychodu wyniosły 1533,18. Księgowa w imieniu pana Kowalskiego odprowadziła 1822,80 jako zaliczkę na poczet podatku; 4931,17 jako składkę na ubezpieczenie społeczne; 1706,31 jako składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Karta 2
Podaj odpowiednie kwoty wykorzystując Kartę 1 oraz numery rubryk wykorzystując dane z formularza
 
 
Przychód
Koszty uzyskania przychodu
Zaliczka na poczet podatku
Składka na ubezpieczenie społeczne
Składka na ubezpieczenie zdrowotne
Kwota
 
 
 
 
 
Numer rubryki
 
 
 
 
 
 
Karta 3
Zaznacz prawidłową odpowiedź:
- Pan Kowalski musi dopłacić pieniądze do urzędu skarbowego na rzecz podatku
-  Pan Kowalski dostanie zwrot pieniędzy z urzędu skarbowego
-  Zaliczka pana Kowalskiego pokryła się z należnym podatkiem

Opracował:
Paweł Niemczura

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie