Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Dzień Wiosny 2006 w Europie

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1941 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Witam wsztstkich zebranych na obchodach Dni Europejskich w naszej szkole.Przez ostatnich kilka tygodni uczniowie klas pierwszych i drugich przygotowywali się do prezentacji wylosowanego państwa Unii Europejskiej. Pragniemy wybrać się dzisiaj wszyscy na wycieczkę do kilku krajów europejskich -poznać je blizej, ich kulturę, zwyczaje, osiągnięcia, ciekawe miejsca -zabytki, atrakcje turystyczne a takze ludzi w nich mieszkajacych. Na sali znajdują się stoiska turystyczne zachęcające do odwiedzenia wybranego państwa. Zanim to jednak nastąpi zapraszamy do wysłuchania najkrótszej historii Europy i procesu integracji europejskiej.

Na początku nie było Europy. Przez 5 milionów lat był tylko długi pełen zatok półwysep bez nazwy. Na zachodzie rozciągal się ocean, na południu lezały dwa otoczone lądem morza, na północy - ogromna czapa lodowa, na wschodzie lądowy most stanowił połączenie z resztą świata.

Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd pochodzą rózne nazwy? Dlaczego Polska nazywa się Polska, a Europa-Europa? Europa to imię , które wywodzi się ze starozytnej Grecji. Zakochal się w niej najwazniejszy z greckich bogów Zeus, który przemieniwszy się w byka, porwal królewnę przez morza na wyspę Kretę.

Aj ak to było - posłuchajcie: (mit o Europie)
Ten mit o Europie był źródłem inspiracji dla artystów i propagatorów idei integracji Europy. Wędrówka Europy i jej braci nabrała znaczenia symbolicznego - poszukiwanie Europy, to tyle, co jej tworzenie. Ciekawość mitycznej Europy doprowadziła do powstania nowej cywilizacji, która miała otrzymac jej imię.
"Europa" to pojęcie stosunkowo nowe. Zastąpiło pojęcie "świata chrześcijańskiego", a ukształtowało się na przelomie XVI i XVII wieku. Jan Jakub Rousseau twierdził "Nie ma juz Francuzów, Niemców, Hiszpanów, nie ma juz nawet Anglików, lecz tylko Europejczycy".
Satyrycy mówią, ze minęły juz trzy Europy, które chciały istnieć na siłę: rzymska, napoleonska i nazistowska. W XX wieku Europa próbowała sie zjednoczyć za zgodą narodów, które ją tworzą. Do tych narodów dołączyliśmy i my Polacy.
Czymze jest Europa? Europejczykiem nie jest się z racji przynalezności do rasy, wyznania. Chodzi o uznanie za swoje pewnego dziedzictwa historii, kultury, sposobu zycia. Europa to wspólnota losu.
Proces integracji europejskiej trwa juz od kilkudziesięciu lat. przybiera rózne formy, przebiega wolniej lub szybciej, ma zwolenników i przeciwników ale ciągle się rozwija.
Co oznacza termin "integracja"?
Integracja według definicji słownikowej, to "wytwarzanie całości z drobnych cząstek". Proces integracji polega na kształtowaniu się wzajemnych powiązań, na łączeniu, scalaniu mniejszych jednostek w większe. Integracja moze obejmować rózne sfery zycia społecznego. Najczęściej dotyczy areny międzynarodowej i sprowadza się do scalania państw.
A oto krótka historia integracji europrejskiej i etapy powstania Unii Europejskiej.
Jest rok 1945. Zakonczyla się II wojna światowa. W wyniku działań wojennych wiele krajów poniosło olbrzymie staty. Wiele miast zostało zniszczonych. Konieczne było podjęcie działań w celu odbudowania Europy. Państwami, które zapoczątkowały proces integracji europejskiej to: Francja, Belgia, Holandia, Luksemburg, Włochy i Niemcy. Przedstawiciele tych państw zapoczątkowali ruch europejski. Nazywa się ich dziś "Ojcami Europy". Byli to Jean Monnet, Robert Schuman, Konrad Adenauer. Wierzyli oni, ze integracja zapobiegnie nacjonalizmowi, wybuchowi kolejnej wojny. Pragnęli oni tez zapewnić mieszkańcom Europy dostatnie zycie w demokratycznych krajach. To z ich inicjatywy powstała w 1951 roku pierwsza organizacja integracyjna - EWWiS.Następnie zaczęto dalej myśleć o wspólnej polityce gospodarczej, o współpracy w handlu, w rolnictwie itd. W 1957 roku państwa "szóstki" powolały EWG oraz Euratom. A w 1973 roku do EWG przystępują: Wielka Brytrania, Dania i Irlandia. Grecja dołącza w 1981 roku. Hiszpania i Portugalia w 1986. A w 1995 do Unii Europejskiej wstępują Szwecja, Austria i Finlandia. 1 maja 2004 roku Polska, Cypr, Czechy, Estonia, Słowenia, Węgry, Litwa, Łotwa, Malta i Słowacja. EWWiS, EWG, Euratom okreslano od 1967 roku mianem Wspólnot Europejskich. I w końcu w 1992 roku w pięknym holenderskim miasteczku Maastricht podpisano traktat o Unii Europejskiej. Wszedł on w zycie w 1993 roku.
Po tej lekcji historii Unii Europejskiej przechodzimy do częsci konkursowej - prezentacji państw. Państwa będą prezentowane w kolejności alfabetycznej. A więc jako pierwsza wystąpi klasa I B. Wprowadzeniem w klimat tego kraju niech będzie zagadka:
"Piękna stolica - miasto walczyka!
Tańca i pieśni tu nie unikaj...
Nasz król Jan Trzeci - wodzowska głowa
Od Turków dzielnie je uratowal...
A góry jakie w tym pięknym kraju-
Polscy narciarze dobrze je znają!
[Prezentacja państwa przez klasę]
Dziękujemy klasie za prezentację.
Podsumowanie - Gdyby spytać sto osób z czym im kojarzy się Austria, zapewne pięćdziesięciu odpowiedziałoby, ze z Alpami, a drugie pięćdziesiąt, ze z wiedeńskimi walcami Straussa. Jedni i drudzy mieliby rację.
A znacie powiedzenie "Austriackie gadanie"? Gadać - dawniej znaczyło wrózyć. W kalendarzach asrtrologicznych umieszczano liczne wrózby i przepowiednie. Opracowywane one były głównie w Krakowie. Początkowo mówiono, więc "krakowskie gadanie". później Kraków zastąpiono Austrią. Jest to niepowazna, niegodna uwagi, czcza gadanina bez większego znaczenia. Tyle o Austrii.
Później nastąpiła prezentacja kolejnych państw: Belgii, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, i Włoch.
W połowie imprezy na scenie poza konkursem zaprezentowała się para taneczna - uczestnicy Ogólnopolskiego Turnieju Tańców Polskich. Paulina i Wojtek wykonali kilka polskich tańców.
Prezentacja i promocja państw byla bardzo róznorodna. Były scenki z zycia państw - "Europa na wesolo", był teleturniej - "Najlepsze państwo swiata", tańce, skecze, wycieczki. W ich trakcie klasy częstowały publiczność i komisję irlandzką herbatą, sernikiem po wiedeńsku czy frytkami po belgijsku.
Komisja oceniająca zmagania klas brala pod uwagę:
-oryginalność ujęcia tematu,
-zaangazowanie wszystkich uczestników klasy,
-wykorzystanie róznych środków dydaktycznych,
-wartości merytoryczne,
-własciwe wykorzystanie czau prezentacji.
Dyplomy oraz nagrody dla zwycięskich klas wręczyła pani dyrektor. Nagrodzono równiez uczniów za wyjątkową pomysłowość, oryginalność, wiedzę czy poczucie humoru.
Piotr Butowski

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie