Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Ćwiczenia Gimnastyki Mózgu stosowane w pracy z dziećmi

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4944 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Gimnastyka Mózgu Dennisona proponuje ćwiczenia ruchowe, które w bardzo skuteczny sposób powodują harmonijną pracę obu półkul, co zwiększa efektywność uczenia się co najmniej dwukrotnie.

ĆWICZENIA GIMNASTYKI MÓZGU STOSOWANE W PRACY Z DZIEĆMI

Kinezjologia edukacyjna to metoda dr Paula Dennisona wspomagająca procesy nauczania i uczenia się oraz korygująca dysfunkcje rozwojowych dzieci i młodzieży. Kinezjologia edukacyjna uczy także sposobów pokonywania różnych barier związanych ze stresem, z uczeniem się nowych wiadomości i umiejętności, kontaktami z innymi ludźmi, koncentracją, zdolnością do zorganizowanego i harmonijnego życia.
Kinezjologia edukacyjna proponuje ćwiczenia ruchowe, które w bardzo skuteczny sposób powodują harmonijną pracę obu półkul, co zwiększa efektywność uczenia się co najmniej dwukrotnie.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że pod względem pełnionych funkcji, półkule mózgowe różnią się między sobą diametralnie a proces ten rozpoczyna się już w życiu płodowym.

Bardzo wcześnie również kształtuje się dominacja jednej z nich. Półkula lewa – zwana logiczną, odpowiada za pamięć krótkoterminową, racjonalne myślenie, analizę, logikę, poczucie czasu. To dzięki niej łatwo przyswajamy sobie w szkole ortografię, gramatykę i przedmioty ścisłe. Półkula prawa – zwana całościową, związana jest z intuicją, syntezą, emocjami i wyobraźnią. To ona pozwala rozróżnić kształty, kolory, zrozumieć język przenośni. Pomimo swej różnorodności, każda z nich pełni tak samo ważne funkcje w naszym życiu.
Ćwiczenia Gimnastyki Mózgu służą przede wszystkim stymulowaniu obu półkul mózgowych i tworzeniu nowych połączeń nerwowych, aktywizujących myślenie poprzez ruch. Dzięki nim osiąga się pożądane rezultaty w koordynacji poszczególnych układów funkcjonalnych mózgu, a także podwyższenie stopnia inteligencji systemu umysł-ciało.

Oto kilka najchętniej wykonywanych przez dzieci ćwiczeń zaczerpniętych z Gimnastyki Mózgu:

1. Pozycja Dennisona - połóż się wygodnie na dywanie i skrzyżuj nogi w kostkach(lewa na prawej), ręce wyciągnij przed siebie i przekręć grzbietami do siebie tak, aby kciuki były skierowane w dół. Teraz przełóż jedną rękę przed drugą i skrzyżuj palce, zegnij ręce w łokciach i oprzyj skrzyżowane ręce na piersi. Zamknij oczy, połóż język na podniebieniu. Oddychaj swobodnie przy ulubionej muzyce. Wyjście z tej pozycji odbywa się następująco: nogi w lekkim rozkroku oparte o podłogę, palce rąk robią ,,daszek" na pępku.

2. Ruchy naprzemienne- podnieś do góry prawe kolano i dotknij do niego łokciem lewej ręki, następnie do podniesionego lewego kolana zbliż łokieć prawej ręki.

3. Energetyczne ziewanie- dotknij końcami palców miejsca gdzie łączy się górna szczęka z dolną, masuj je lekko otwierając usta, wyobraź sobie, że ziewasz.

4. Kapturek myśliciela- dużymi palcami i kciukiem chwytamy uszy i masujemy je od góry przesuwając się w dół. Na zakończenie ćwiczenia naciągamy je: w górę, w dół, na boki.

5. Sowa- jedną ręką chwyć mocno mięsień barku, głowę skieruj w tę samą stronę. Nabierz powietrza i powoli odwracając głowę w drugą stronę wydychaj powietrze hukając jak sowa: hu-hu, hu-hu, hu-hu, ...To samo ćwiczenie wykonaj chwytając drugi mięsień barku.

6. Punkty równowagi- jedną rękę połóż na wgłębieniu u podstawy czaszki za uszami, a drugą na pępku. Patrz w górę na wybrany punkt. Zmień położenie rąk.

7. Punkty na myślenie- jedną ręką masuj punkty (miękkie miejsca pod obojczykami z lewej i prawej strony klatki piersiowej), a drugą połóż na pępku.

8. Punkty pozytywne- dotknij lekko końcami palców punktów, które znajdują się na czole, bezpośrednio nad oczami, równo po środku między linią włosów, a brwiami. Delikatnie uciskaj, aż poczujesz pulsowanie po obu stronach równomiernie.

9. Leniwe ósemki- kreśl w powietrzu lub na papierze leniwe ósemki (znak nieskończoności) Ruch zaczynaj zawsze od środka w lewo do góry- na zmianę jedną, drugą ręką, a potem obiema złożonymi, z pionowo wyciągniętym kciukiem, za którym należy wodzić wzrokiem.

10. Aktywna ręka- podnieś rękę do góry i chwyć ją drugą ręką w okolicach łokcia. Podniesioną ręką stawiaj opór ręce trzymającej w czterech kierunkach: do przodu, do tyłu, do ucha i od ucha. Ćwiczenie wykonuj na wdechu. Powtarzaj je zmieniając ręce.

11. Słoń- wyciągnij lewą rękę do góry (jak słoń trąbę). Przytul ucho do ramienia i kreśl w powietrzu leniwą ósemkę. Ćwiczenia powtórz zmieniając rękę.

12. Rysowanie symbolu X- w pozycji siedzącej lub stojącej wykonaj X równocześnie dwoma rękami w powietrzu lub na papierze. Rysuj od góry w dół krzyżując ręce i zmieniając ich pozycję, tj. najpierw prawa ręka nad lewą, a potem odwrotnie.

13. Krążenie szyją- w pozycji siedzącej lub stojącej powolnym ruchem przenoś głowę od ramienia do ramienia, pozwalając, by broda była jak najbliżej klatki piersiowej. Rób to na wydechu.

14. Rysowanie oburącz- ćwiczenie wykonuj równocześnie dwoma rękami w powietrzu, później na tablicy, piasku, kartce. Rysując duże figury patrz na środek kartki.


Opracowała: Małgorzata Gerkowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie