Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak zachęcić uczniów do czytania i pisania?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4561 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Czytanie i pisanie to podstawowe umiejętności jakie zdobywają uczniowie w klasach I-III. Aby opanowali je w zadowalającym stopniu konieczna jest pomoc rodziców. Ich zainteresowanie postępami dziecka w duzym stopniu podnosi poziom czytania i pisania.


SCENARIUSZ ZEBRANIA Z RODZICAMI

TEMAT: Jak zachęcić dziecko do nauki czytania i pisania?

Cele:
zapoznanie z sposobami prawidłowego czytania i pisania
wdrażanie do doskonalenia umiejętności czytania i pisania
stwarzanie możliwości do wymiany doświadczeń
budowanie właściwych relacji między rodzicami a nauczycielem


Przebieg.
Przywitanie i przedstawienie tematu zebrania.
Rozmowa wprowadzająca ukierunkowana pytaniami:
Czy chętnie dzieci się uczą?
Kto z państwa systematycznie pomaga dziecku w nauce?
Jakie zadania sprawiają dzieciom największe trudności?
Ocena poziomu czytania i pisania uczniów.
Nauczyciel omawia na czym polegało badanie tempa czytania

Test J. Konopnickiego do badania tempa głośnego czytania jest testem indywidualnym, jednominutowym. Badany uczeń czyta go głośno przez jedną minutę w obecności wyłącznie nauczyciela. Zaczyna go czytać zawsze od początku. Każde błędnie odczytane słowo jest na wtórniku przekreślane i odliczane od wyniku końcowego.
     Test określa ile słów jednosylabowych uczeń powinien przeczytać z końcem roku. Dla Dla ucznia klasy drugiej liczba ta powinna przekroczyć 22słowa.
     Analiza wyników : 20 % uczniów przeczytało więcej niż 100 słów ( bardzo szybkie tempo czytania) , 40% przekroczyło 50 słów , pozostali mieszczą się w dolnych granicach normy. Szczegółowe informacje rodzice otrzymują na kartach oceny.
     Zadowalającym jest fakt, że większość uczniów całościowo odczytuje wyrazy. Trudności odnoszą się do wyrazów wielosylabowych, ze zbiegiem spółgłosek.
Ocena poziomu pisania – rodzice obserwują zeszyty ze sprawdzianami przepisywania, pisania z pamięci i ze słuchu. Określają z czym dzieci maja trudności?
Od czego zależy prawidłowe czytanie i pisanie?
     Aby dziecko prawidłowo czytało i pisało musi mieć właściwie rozwinięte:
aparat artykulacyjny (język, wargi, zęby, podniebienie, gardło, krtań, tchawicę ,nos) Umożliwia on poprawną wymowę głosek i wyrazów. Jego doskonaleniu służą pomoce z serii: „Logopeda radzi” /prezentacja pomocy/
analizator słuchowy i wzrokowy
ustalona lateralizację ( przewagę prawej ręki i prawego oka lub lewej reki i lewego oka)
sprawność manualną
chęć do nauki czytania i pisania
Jaki zmysł preferuje twoje dziecko?
Segregowanie umiejętności: WZROKOWCY  SŁUCHOWCY  CZUCIOWCY 
lubią się uczyć przez obserwacje
pamiętają twarze, ale zapominają imiona
lubią rysować
nie mówią dużo
lubią ład i porządek
nieład burzy ich koncentrację
 lubią rozmowę
nie zwracają uwagi na ilustracje
powtarzają głośno zapisane słowa
zapominają twarze, pamiętają słowa
wola mówić niż patrzeć
hałas burzy ich koncentrację
 lubią się uczyć wykonując różne czynności
lubią ruch, zapachy smaki
nie lubią czytać
maja kłopoty z ortografią
muszą się poruszać, gestykulują
lubią bliski kontakt z drugim człowiekiem
nie są dobrymi słuchaczami
 

Podkreślenie konieczności rozwoju wszystkich sfer.
Wymiana doświadczeń- rodzice na przygotowanych arkuszach papieru dają propozycje jak zachęcają uczniów do czytania i pisania, dzielą się doświadczeniami.
Jak zachęcić do czytania i pisania – wskazówki
Zawsze mieć czas na rozmowę, nie odtrącaćgo, ufać dziecku
Rozwijać zainteresowania
Stosować formy zabawowe „ zabawa uczy i rozwija wyobraźnię”
Czytać wspólnie przynajmniej 20 min. dziennie
Słuchać jak dziecko czyta
Zachęcać do rysowania, kolorowania, malowania
Zachęcać do podpisywania swoich prac
Stosować pochwały i nagrody
Wspierać, a nie wyręczać
Doceniać osiągnięcia dziecka, a nie stopnie
Prezentacja metod usprawniających czytanie i pisanie
czytanie całościowe sylab i wyrazów,
czytanie wyrazów, zdań i tekstów sylabami,
czytanie naprzemienne sylab, wyrazów i zdań,
czytanie selektywne głośne i ciche
czytanie chóralne,
ćwiczenia w rozumieniu treści
teksty z lukami literowymi (wpisanie w puste miejsca odpowiedniej litery, która stanowi trudność ortograficzną),
teksty z lukami sylabowymi,
teksty z lukami wyrazowymi,
przepisywanie z dodatkowymi poleceniami np. wypisywanie wyrazów z trudną literą przekształcanie tekstu – zamiana liczby pojedynczej na liczbę mnogą,
stosowanie ćwiczeń w pisaniu z pamięci i ze słuchu.
Podsumowanie, pożegnanie
Wiesława Szum

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie