Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Rowerowe ABC w przedszkolu

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3300 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Już w przdszkolu możemy z powodzeniem organizować zajęcia i zabawy ze sprzętem sportowym. W przygotowanie i przeprowadzenie takich zabaw należy koniecznie włączyć rodziców aby zapewnić przedszkolakom bezpieczeństwo.Dzieci uwielbiają zabawy z wykorzystaniem rowerów, rolek i innego sprzętu sportowego - zwłaszcza jeżeli są to zabawy z elementem rywalizacji. Przedstawiamy nasze doświadczenia związane z organizowaniem takich zajęć.
Rowerowe ABC w przedszkolu Czy przedszkolaki potrafią bezpiecznie jeździć na rowerze lub hulajnodze? Tak! Potrafią doskonale, jeśli tylko stworzymy im ku temu odpowiednie warunki. A próbować warto nie tylko ze względów edukacyjnych i zdrowotnych, ale także z uwagi na ogromną porcję radości, jaka jest udziałem wszystkich uczestników tego typu zabaw. Rozwój ruchowy stymuluje rozwój innych sfer, zwłaszcza sfery poznawczej dziecka. Na ile przedszkole może wspomagać ten proces poprzez atrakcyjne formy zajęć, promując zarazem zdrowy i bezpieczny styl życia? Na to pytanie będzie można odpowiedzieć w pełni dokonując ewaluacji pracy dotyczącej wdrażanej w naszej placówce innowacji pedagogicznej z zakresu edukacji komunikacyjnej pt. „Potrafię bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym” opracowanej przez Barbarę Truchtę.

W ramach innowacji, podczas wprowadzania treści związanych z poznawaniem pojazdów i przyswajaniem zasad bezpiecznej zabawy ze sprzętem sportowym – dzieci z najstarszej grupy (5,6 – latki) uczestniczyły w pierwszym cyklu zajęć i zabaw ruchowo – sportowych opartych na eksperymentowaniu w zakresie:
jazdy na rowerze: próba utrzymania równowagi, hamowanie, zatrzymywanie się, przyjmowanie prawidłowej postawy, opanowanie techniki wsiadania i zsiadania z roweru, poruszanie się ścieżką rowerową i reagowanie na znaki, dostrzeganie związków między jazdą rowerem a samochodem (prędkość, droga hamowania);
jazdy na hulajnodze lub rolkach z zastosowaniem zasad bezpieczeństwa.

Celem tego typu zabaw jest rozwijanie sprawności fizycznej, ruchowej i psychomotorycznej dzieci poprzez ćwiczenia percepcji wzrokowej i słuchowej, koordynacji wzrokowo – ruchowej, zmysłu równowagi, zwinności, szybkości reakcji na znaki i sygnały, orientacji przestrzennej, myślenia przyczynowo – skutkowego oraz nabywanie praktycznych umiejętności związanych z jazdą na rowerze. Umiejętności zdobyte w wyżej wymienionym zakresie są niezwykle przydatne do prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania dziecka w ruchu drogowym, ale także kluczowe dla jego dalszego harmonijnego rozwoju.

Ułatwiają przyswajanie wiedzy z różnych dziedzin (np. pojęć matematycznych, przygotowania do czytania i pisania). Stymulują mowę i myślenie. Wdrażając wymienioną wcześniej innowację, staramy się tak organizować zajęcia, aby były ciekawe dla wszystkich uczestników – zarówno przedszkolaków jak i dla rodziców. Do zabaw terenowych z pojazdami zaprosiłyśmy dzieci z rodzicami na przełomie września i października 2004 roku, korzystając z pięknej jesiennej aury. Odbyły się trzy spotkania wypełnione propozycjami nowych i atrakcyjnych zabaw.

Na użytek zajęć teren przed budynkiem PM Nr 171 został odpowiednio przygotowany. W alejkach ustawiłyśmy niektóre ważne znaki drogowe, oznaczyłyśmy drogę dla rowerów, przejście dla pieszych, linię startu i mety oraz zgromadziłyśmy rekwizyty potrzebne do zabaw sportowych i konkursów. Przedmiotem najwyższej uwagi pracowników przedszkola i rodziców stało się zagwarantowanie dzieciom pełnego bezpieczeństwa.

Rodzice chętnie pomagali, angażując się w dostarczenie sprzętu oraz uczestnicząc aktywnie w zabawach np. w roli zmieniających się świateł sygnalizatora, zbudowanego ze skakanek tunelu lub w charakterze uważnych sędziów czuwających nad sprawnym przebiegiem ćwiczeń. W zabawach dominowała metoda stacyjno – obwodowa. Dzieci podzielone na małe grupy wykonywały zadania pod opieką dorosłych i przechodziły do następnego stanowiska.

Wcześniej jednak wszyscy uczestniczyli w rozmowie wstępnej i w zabawach orientacyjno – porządkowych (np. „Czerwone, zielone”, „W prawą, w lewą stronę”), stanowiących tzw. rozgrzewkę. Nowym elementom towarzyszył pokaz, instrukcje, wyjaśnienia. Chociaż nie wszystkie dzieci posiadają własny sprzęt, wszystkie jednak uczestniczyły w zabawach i konkursach – przedszkolaki chętnie pożyczały sobie rowerki i hulajnogi Pierwsze z proponowanych spotkań służyło przede wszystkim poznaniu możliwości dzieci. Większość radziła sobie wyśmienicie poprawnie wykonując każde nowe zadanie.

Były jednak dzieci, które dotychczas nie jeździły na rowerze i obawiały się podjęcia takiej próby. Dzięki pomocy nauczycielek i opiece rodziców w każdych następnych ćwiczeniach dzieci te podejmowały próby przejazdu chętniej, odważniej i z lepszymi efektami. Mobilizowane przez rówieśników uczyły się przełamywania barier i nabierały wiary we własne możliwości. W kolejnych spotkaniach przedszkolaki miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności między innymi w następujących konkurencjach:
  • przejazd w tempie umiarkowanym po wyznaczonym torze (samodzielnie lub z pomocą)
  • jazda po linii prostej
  • przejazd po śladach narysowanej ósemki
  • jazda w tunelu z hamowaniem
  • udział w zabawach: „Kto potrafi najwolniej”, „Kto szybciej”
  • przejazd slalomem
  • jazda ścieżką rowerową z przejściem dla pieszych, sygnalizatorem i znakami.
Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w zaproponowanych przez nas zabawach ruchowych z hula – hoop, piłką, skakankami, chustą animacyjną, przechodziły przez tunel lub pokonywały tor przeszkód w zabawach bieżnych. Podczas zabaw wszystkim dopisywał wspaniały humor.

Dzieci przystępowały do zadań entuzjastycznie, z energią i zaciekawieniem. Dopingowały brawami i okrzykami kolejnych zawodników, nie mogąc doczekać się momentu własnego startu. Zawsze dążyły do przedłużania zabawy. Zgłaszały również własne pomysły utrudniania toru przeszkód, co znalazło swoje odzwierciedlenie w późniejszej ekspresji plastycznej i graficznej pt. „Tory wyścigowe” oraz w zabawach podejmowanych z własnej inicjatywy. W wypowiedziach na temat „Które zabawy najbardziej mi się podobały?” - najczęściej pojawiały się odpowiedzi, że wszystkie były „super, wspaniałe”, chociaż nie zabrakło zwolenników slalomu, jazdy po moście czy przejazdu wyznaczoną trasą z zastosowaniem się do znaków i sygnałów. Dużo radości sprawił dzieciom czynny udział rodziców i ich aktywna postawa podczas zajęć. W wyrażanych opiniach rodzice również oceniali zajęcia jako bardzo dobrą zabawę.

Podkreślali walory zdrowotne i wychowawcze zajęć, dostrzegali konieczność współpracy z nauczycielem. Na własnym przykładzie przekonali się, jakie trudności mogą napotkać dzieci w edukacji ruchowej i komunikacyjnej oraz w jaki sposób można ułatwić przedszkolakom przyswajanie wiedzy i umiejętności w tej dziedzinie.

Podsumowaniem jesiennego cyklu było uczestnictwo dzieci w zajęciach edukacyjnych i rekreacyjnych prowadzonych przez instruktora na terenie MOTODROMU.

W pierwszej części dzieci poznały elementy ulicy, uczyły się poruszania prawą stroną chodnika, przechodzenia po przejściu dla pieszych, prawidłowego poruszania się w tunelu i po schodach. W części rekreacyjnej przedszkolaki jeździły pojazdami czterokołowymi oraz na hulajnogach w ruchu okrężnym. Pobyt na MOTODROMIE bardzo się wszystkim podobał.

Kolejny cykl zajęć został zaplanowany na wiosnę, natomiast w porze zimowej dzieci wraz z rodzicami wezmą udział w zabawach z sankami.

Opracowały: Barbara Truchta, Marzena Piotrowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie