Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz quizu przyrodniczego dla dzieci 6letnich i uczniów klasy I

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 6438 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Zdobywanie wiedzy przyrodniczej i kształtowanie postaw proekologicznych w oparciu o scenariusz quizu przyrodniczego dla dzieci 6-letnich i uczniów klasy pierwszej.

Scenariusz quizu przyrodniczego dla dzieci 6letnich i uczniów klasy I

Temat: Ziemia to dom dla ludzi i zwierząt, więc dbajmy o nią wszyscy

Data:

Opracowanie i prowadzenie: mgr Elżbieta Jaworska, współpraca: Beata Okrucińska

Forma organizacyjna:  indywidualna, zespołowa, z całą grupą

Forma pracy: konkurs

Miejsce: sala zajęć

Cele: rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych, tworzenie postaw
          proekologicznych,
         - utrwalenie wiedzy przyrodniczej i ekologicznej
-aktywizowanie procesów, myślenia, spostrzegania i kojarzenia
 (rebusy, puzzle, zagadki)
-utrwalenie piosenek o tematyce przyrodniczej
-umiejętność współdziałania w zespole
-stworzenie miłej atmosfery
-kształtowanie poczucia odpowiedzialności za wykonanie podjętego zadania

Cele operacyjne – DZIECKO:
         - dzieli się swoją wiedzą przyrodniczą z innymi
-współdziała w zespole
-poszerza kontakty interpersonalne poprzez wspólną zabawę

Środki dydaktyczne:
- ilustracje zwierząt(niedźwiedź, zając, bocian, rak, ryba, wiewiórka, lis, ważka, komar, bóbr), ilustracje kwiatów(krokus, przebiśnieg, kaczeniec, zawilec, sasanka, bazie, mlecz, pierwiosnek) krzyżówki, ilustracje i wyrazy do tworzenia zdań obrazkowo – wyrazowych, ilustracje do rebusów, napisy, kotyliony, szarfy z symbolem grupy dyplomy dla każdej drużyny, tablice, klipsy mazaki, magnesy

Literatura:
    -E.Janik „przyroda przeżywana i obserwowana z dziećmi przedszkolnymi”
    -K.Dziurzyńska „A jak będzie słońce, a jak będzie deszcz”
    -D. Soida „ Zasady i techniki edukacji ekologicznej”
    -A.Dalmaits „366 i jeszcze kila opowieści o przyrodzie”
-         Wychowanie w Przedszkolu”- roczniki 1999-2001




 




Przebieg:

1.Rozpoczęcie- powitanie dzieci, zapoznanie z celem spotkania,    

   wybór kapitana drużyny, zaprezentowanie okrzyku:

                                       Wiemy jak być ekologiem

                                        I zadbamy o przyrodę,

                                        Żeby ptaki nam śpiewały,

                                        Ryby czystą wodę miały,

                                        Drzewa rosły okazałe,   

                                        Żeby Ziemia kwitła stale.

2.Rozwiązywanie krzyżówki


 Każda drużyna otrzymuje krzyżówkę do rozwiązania- hasła podane w formie obrazków. Rozwiązanie krzyżówek – sasanka, jastrząb, ślimak (okazy znajdujące się pod ochroną)


3.Wspólne śpiewanie piosenki „Ziemia wyspa zielona”


4.Zagadki o środowiskach


   Rzeka        Gdy jest gorąco i słońce cię piecze

                      Można się schłodzić w pobliskiej                     (rzece)                                                         



   Las               Jest takie miejsce z dala od miasta
                        Gdzie mnóstwo jagód i grzybów wyrasta.           (las)
  
   Park              Są tam ścieżki zdrowia, plac zabaw i ławka
                         Sporo tam pięknych drzew wyrasta,
                         To miejsce nazywamy „ płucami miasta”             (park)

5.Układania haseł „wolno – nie wolno”
  
 Celem zabawy jest zaznaczenie ilustracji, która stanowić będzie dokończenie
    Zdania, a która przedstawia negatywne zachowanie człowieka wobec
    przyrody.

 
  W lesie nie wolno biegać – hałasować
  W rzece nie wolno kąpać się – myć samochodów
  W parku nie wolno jeździć rowerem - śmiecić

6.Zdania obrazkowo – wyrazowe
  
Zadaniem dzieci jest rozwiązanie plątaninki, ułożenie poprawnego szyku zdania obrazkowo – wyrazowego oraz jego odczytanie
  Czysta rzeka to dom ryb.
  Bezpieczny ul to dom pszczół.
  Spokojny las to dom zwierząt.

7.Rytmizacja i śpiew pląsu „Kwiecień”
     8.Loteryjka „ Zgadnij kim jestem”
 
  Zadanie polega na zestawieniu  w całość ilustracji ptaka, gada, ryby, owada lub ssaka. Dzieci otrzymują w kopertach 3 komplety ilustracji podzielonych na 4,5,6 części. Dla utrudnienia do kopert dodana jest jedna część nie pasująca do pozostałych oraz dodatkowo jedna część od kompletu należy odnaleźć na głównej tablicy.

9.Quiz kwiatowy „Wiosenne kwiaty”

Wytypowane przez kapitana osoby do zabawy losują koperty, w których znajdują się dwie zagadki o kwiatach. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie o jakim kwiatku jest mowa mówi zagadka oraz na wybraniu ilustracji tego kwiata spośród różnych znajdujących się na tablicy.

Zagadki : Spadły w lesie białe gwiazdki, jest ich tyle, tyle
                  zgadnij jaki to kwiatek?
                  To przecież .......................................(zawilec)

                  Chociaż jestem słabym kwiatkiem, tuż przed zimy końcem
                  przebijam czapę śniegu, by zobaczyć słońce............(przebiśnieg)

                 Na górskiej polance, zakwitam co roku
                 rosnę też w ogródkach nazywam się .....................(krokus)

                 Ciągle jest jeszcze chłodno a najgorsze są noce i ranki
                  więc czy można się dziwić, że ubrały się w futra.............(sasanki)

                 Myszek nie łowią i ptaszków nie jedzą, te kotki szare
                 co na drzewach siedzą .....................(bazie)

                 Złocistymi pączkami wita panią wiosnę
                 i pewnie dlatego ludzie zwą go ....................(pierwiosnek)

10.Wspólne ułożenie hasła ekologicznego, zadanie to jest podzielone na dwa
      etapy:

 1-rozwiązanie rebusu (Ziemia to nasz dom)











        r

       




  
 
    M=n
     yna




       
    
    
        y

2- odczytanie zdań i wybranie prawidłowego dokończenia hasła

  więc

dbajmy

  o

nią

razem

więc

możemy

robić

to

co

chcemy



11.Podsumowanie konkursu- wręczenie dyplomów dla każdej drużyny 
     uczestniczącej w konkursie oraz wzajemna wymiana pamiątkowych
     emblematów.

12. Wspólne zaśpiewanie piosenki „Żyj z przyrodą w zgodzie”

13.Rozejście się do swoich sal, powrót do szkoły.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie