Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Życie i twórczość Agaty Christie- „Dwanaście prac Herkulesa”

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2695 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Jest to scenariusz lekcji języka polskiego dotyczący omówienia lektury, którą jest książka całkowicie odmienna od wszystkich analizowanych, lecz może być przeczytana na prośbę uczniów. Książka – kryminał „Dwanaście prac Herkulesa” Agaty Christie to zbiór 12 opowiadań o sprawach Herkulesa Poirot.

Lekcja nie jest zwyczajną lekcją języka polskiego, lecz ma na celu zainteresowanie uczniów. Może być zrealizowana pod koniec roku szkolnego.


Na początek powinno się zaznajomić uczniów z osobą Agaty Christie. Można skorzystać z fragmentu biografii z www.wikipedia.pl


Agatha Mary Clarissa Miller Christie, córka Clary i Fredericka Miller, (urodzona 15 września 1890 w Torquay, zmarła 12 stycznia 1976 w Wallingford), angielska autorka powieści kryminalnych.
Agatha Christie jest najbardziej znaną na świecie pisarką kryminałów oraz najlepiej sprzedającą się autorką wszech czasów. Wydano ponad miliard egzemplarzy jej książek w języku angielskim oraz drugi miliard przetłumaczonych na 45 języków obcych. We Francji sprzedano 40 milionów jej książek, podczas gdy zajmującego drugie miejsce Emila Zoli - 22 miliony. Pod pseudonimem Mary Westmacott wydała kilka romansów, które też nieźle się sprzedawały.
Christie wydała ponad 80 powieści i sztuk teatralnych. Ich akcja toczyła się głównie w zamkniętych pomieszczeniach, a mordercą mógł być tylko jeden z mieszkańców. Wniosła wiele nowych rozwiązań do tradycyjnej sztuki pisania kryminałów, co zapewniło jej sukces. Niektóre z jej powieści mają zaskakujące i wcześniej nie spotykane w kryminałach rozwiązania, np. Zabójstwo Rogera Ackroyda czy Morderstwo w Orient Expressie. Mimo różnych eksperymentów pisarskich, zawsze grała "fair" z czytelnikami dostarczając im wszystkich wskazówek potrzebnych do rozwiązania zagadki. Jej sztuka Pułapka na myszy, wystawiona po raz pierwszy w 1952 roku w Londynie, jest nadal grana po 50 latach i po 20000 przedstawień.

Potem powinno się opowiedzieć o kilku powieściach (tych najciekawszych), a następnie podzielić klasę na 12 zespołów np. dwuosobowych. Każda grupa miałaby wcześniej do przeczytania jedną część książki, którą później miałaby opowiedzieć lub odtworzyć na nowo poprzez dodanie jej innego zakończenia. Można również naprowadzić resztę klasy na jakiś trop, a potem oczekiwać od klasy zaproponowania zakończenia poszczególnych spraw.
Taka lekcja może być zrealizowana w zarówno w szkole gimnazjalnej jak i ponadgimnazjalnej, choć z pokreśleniem tej pierwszej. Jest ot trochę inny scenariusz lekcji, ale służy wymuszeniu na uczniach przeczytania jakiejś książki.

Dominika Dąbrowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie