Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Test sprawdzający z matematyki dla uczniów klas IV



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.


 

Przedstawiam test, który przeprowadziłam  pod koniec roku szkolnego wśród uczniów klas czwartych szkoły podstawowej. Celem jego było zdiagnozowanie opanowania przez uczniów umiejętności wykorzystania wiedzy w praktyce. Część druga zawiera poprawne odpowiedzi i schemat punktowania.

BADANIE OPANOWANIA PRZEZ UCZNIÓW KLAS CZWARTYCH UMIEJĘTNOŚCI WYKORZYSTANIA WIEDZY W PRAKTYCE

 
 
IMIĘ I NAZWISKO....................................................                     DATA..............................
KLASA.....................................................................
 
Zadanie 1.
Pierwszy rower skonstruowano w 1870 roku. Był on wyposażony w bardzo duże koło. Jego średnica wynosiła150 cm . Średnica koła mniejszego była o 90 cm krótsza.

a)      jaka była średnica koła mniejszego?

 
Odp. ................................................................................................................................................
b)      zapisz działanie i oblicz :

ile lat minęło od czasu skonstruowania pierwszego roweru do dziś ?
 
 
 
 
      Odp. ................................................................................................................................................
 
Zadanie 2.
Rysunek przedstawia schemat połączeń między miejscowościami

 
                                           Bocianowo
                                                                     48 km
                          39 km
       Klekowo                                                                       Żabowo
 

                               53 km                    `              37 km
                                                               Łąkowo
a)      zapisz działanie  i oblicz:

 jaka jest długość drogi z Klekowa do Żabowa przez Bocianowo?

 
 
 
Odp. ................................................................................................................................................
b)      uzupełnij zdanie:

Droga z Klekowa do Żabowa przez Łąkowo jest o ..............km dłuższa od drogi z Klekowa do Żabowa przez Bocianowo.
 
Zadanie 3.
Mama wstawiła ciasto do piekarnika o godzinie 17 : 25 .Czas pieczenia ciasta wynosi

40 minut .

O której godzinie należy wyłączyć piekarnik?
 
       Odp. ................................................................................................................................................
Zadanie 4.

Kupiono 4 skrzynki jabłek. W każdej skrzynce jest 15 kg jabłek. Oblicz ile zapłacono, jeżeli 1 kg jabłek kosztował 2 zł?


 
Odp. ................................................................................................................................................
Zadanie 5.
Uzupełnij:

1,35 m = ....................................cm
3 kg 28 dag = ............................dag
2,05 zł =......................................gr
 
Zadanie 6.
Chory miał w nocy temperaturę 37,9 stopnia, a rano temperatura wzrosła o 1,2 stopnia.

Zapisz działanie i oblicz :

Jaką temperaturę miał chory rano ?
 
 
Odp. ................................................................................................................................................
 
 
 
Zadanie 7.
W  naczyniu znajduje się 1/4 litra soku. 

   Upełnij zdanie:

Aby otrzymać 2  litry napoju należy dolać ....................litra wody.

 
Zadanie 8.
Ewa zamówiła w barze barszcz, pierogi i kompot.

Na podstawie cennika oblicz ile zapłaciła. 
                                                     CENNIK
ZUPY DRUGIE DANIA DESER
Rosół – 3,19 zł
Barszcz – 3,25 zł
Zurek - 3,50 zł     
Gołąbki – 5,20 zł
Kotlet – 5,85 zł
Pierogi – 3,40 zł
Kisiel – 0,65 zł Budyń –0,70 zł
Kompot – 0,45 zł 
 
 
 
Zapisz działanie i oblicz:

 
 
 
Odp. ................................................................................................................................................
Ile reszty otrzyma z 20 zł?

Odp. ................................................................................................................................................
Zadanie 9.
Ogródek pana Tomka jest prostokątem o wymiarach  16 m i 20 m.

a)      oblicz ile metrów siatki należy kupić , aby ogrodzić ten ogródek

 
................................................................................................................................................
 
Odp. ................................................................................................................................................
b)      jakie jest pole ogródka?

        

 ..............................................................................................................................................
    
  Odp. ......................................................................................................................................
c) Pan Tomasz postanowił cały ogródek obsiać trawą. Jedno opakowanie nasion trawy wystarcza na    25 m2  . Ile opakowań nasion trawy powinien kupić pan Tomasz?

Zapisz działania
 
 
 
Odp.............................................................................................................


cz.II
POPRAWNE ODPOWIEDZI I SCHEMAT PUNKTOWANIA

 
NR

ZADANIA
POPRAWNA         ODPOWIEDŹ
KRYTERIA PUNKTOWANIA
LICZBA
PUNKTÓW
 
1.
 Średnica mniejszego koła wynosiła 60 cm
2005 – 1870 = 135
od czasu wynalezienia pierwszego roweru do dziś minęło 135 lat
 
1.Poprawna odpowiedź – 1pkt
 
2. Ustalenie sposobu obliczenia  upływu lat – 1pkt
3. Poprawność rachunkowa – 1pkt
 
 
 0 – 3
 
2.
  39 + 48 = 87
długość drogi wynosi 87 km
 
 
droga z Klekowa do Żabowa przez Bocianowo jst o 3 km dłuższa
 
1.Ustalenie sposobu obliczenia
długości drogi – 1pkt
2.Poprawność rachunkowa –1pkt
 
3.Poprawna odpowiedź – 1pkt
 
 
0 – 3
 
3.
 
Piekarnik należy wyłączyć o 18 :05
 
 
Poprawna odpowiedź – 1pkt
 
0 – 1
 
4.
 
4 x 15 kg = 60 kg
60 x 2 zł = 120 zł
lub 15 x 2 zł = 30 zł
30 zł x 4 = 120 zł
za jabłka zapłacono 120 zł
1. Poprawne obliczenia ilości kupionych jabłek– 1pkt
2.Poprawne obliczenie   kosztów zakupu jabłek– 1pkt
lub 1. Poprawne obliczenie ceny jabłek w 1 skrzynce – 1 pkt
2. Poprawne obliczenie kosztu zakupu wszystkich jabłek – 1 pkt
 
0 - 2
 
5.
 
1,35 m = 135 cm
2 kg 28 dag = 328 dag
2,05 gr = 205 gr
 
 
1.Poprawne uzupełnienie luki –1pkt
2.Poprawne uzupełnienie luki –1pkt
3.Poprawne uzupełnienie luki –1pkt
 
0 – 3
 
 
6.
 
37,9+ 1,2 = 39,1
Rano chory miał 39,1 stopnia temperatury
1.Ustalenie sposobu obliczenia
o ile wzrosła temperatura -  1pkt
2.Poprawność rachunkowa – 1pkt
 
 
0 – 2
 
7.
Należy dolać  7/4 litra wody
Poprawne uzupełnienie luki –1pkt
 
0 – 1
 
 
8.
 
3,25 + 3,40 + 0,45 = 7,10
 
 
 
20 – 7,10 = 12.90
1.Ustalenie sposobu obliczenia
kosztów zakupu – 1pkt
2.Poprawność rachunkowa – 1pkt
 
3.Poprawne obliczenie otrzymanej reszty – 1pkt
 
 
0 – 3
 
9.
 
a) 2x(16 m + 20 m ) = 72 m
 
 
b) 16 m x 20 m = 320 m2
 
 
c) 320 : 25 = 12 r 20
należy kupić 13 opakowań nasion
1.Ustalenie sposobu obliczenia
obwodu - 1pkt
2.Poprawna odpowiedź – 1pkt
3.Ustalenie sposobu obliczenia
pola – 1pkt
4.Poprawna odpowiedź– 1pkt
5.Ustalenie sposobu obliczenia
ilości opakowań – 1pkt
6.Poprawność rachunkowa – 1pkt
7.Poprawna odpowiedź – 1pkt
 
 
 
 
0 - 7
 
 
 
 
 
 
                                                                          
mgr  Jolanta Tychoniec
                                                                                                              nauczyciel matematyki
w Szkole Podstawowej nr 2 w Nowogardzie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie do wykorzystania na lekcjach -> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej



Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie