Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Nasze wakacyjne wspomnienia

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 40889 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Nasze wakacyjne wspomnienia to propozycja konspektu zajęć zintegrowanych dla klasy III w formie pracy grupowej, obejmującego gromadzenie słownictwa na temat spędzonych wakacji i przywiezionych pamiątek, wypowiedzi uczniów oraz tworzenie plakatu. Do konspektu została zalączona karta samooceny dla ucznia jako sposob ewaluacji.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY III OBEJMUJĄCYCH EDUKACJĘ POLONISTYCZNĄ, ŚRODOWISKOWĄ I PLASTYCZNĄ

TERMIN: wrzesień

OŚRODEK TEMATYCZNY: Wakacyjne podróże i przygody

OŚRODEK DZIENNY: Nasze wakacyjne wspomnienia

TEMAT ZAJĘĆ: Kilkuzdaniowe wypowiedzi dzieci na temat wakacyjnych wspomnień na podstawie wiersza T. Kubiaka „Pożegnanie wakacji”, własnych przeżyć, zgromadzonych pamiątek oraz wykonanego plakatu.

CEL GŁÓWNY: uczeń potrafi wypowiedzieć się w kilku zdaniach na temat minionych wakacji

CELE SZCZEGÓŁOWE
Umiejętności - uczeń:
  • Gromadzi słownictwo do tematu wakacje
  • Wypowiada się na temat możliwości wypoczynku nad wodą, w górach, w lesie, w mieście i na wsi
  • Wypowiada się na temat przyniesionych pamiątek i miejsca, z którego pochodzą
  • Wykonuje wspólnie z grupą plakat dotyczący jednego z miejsc wypoczynku
Postawy - uczeń:
  • Zna i wyjaśnia zasady zachowania bezpieczeństwa nad wodą, w górach, w lesie, na wsi i w mieście
  • Wie, jak należy zachowywać się, aby nie niszczyć przyrody
  • Współpracuje z grupą
  • Dokonuje oceny i samooceny pracy
METODY PRACY: słowna, problemowe (burza mózgów, mapa skojarzeń), obserwacja, działanie praktyczne

FORMY: indywidualna, zbiorowa, grupowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: wiersz T. Kubiaka „Pożegnanie wakacji”, pamiątki przyniesione przez uczniów, widokówki, zdjęcia, pisaki, taśma dwustronna, kartki do losowania w pięciu kolorach, 5 dużych arkuszy papieru z napisami
MORZE, JEZIORO GÓRY LAS MIASTO WIEŚ

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Faza wprowadzająca
  1. Określenie przez nauczyciela tematyki i celu zajęć.
  2. Czytanie wiersza K. Kubiaka „Pożegnanie wakacji” Pożegnanie wakacji
    Tyle tu było zabawy
    w podchody, w chowanego,
    tyle wesołych wiewiórek
    na skraju lasu górskiego.
    Jakież tu mecze piłkarskie,
    dziwy na każdym spacerze.
    Z plecakiem na drogę pod regle,
    do Kuźnic mknij na rowerze.
    Nad morzem woda słoneczna,
    srebrzysty piasek na plaży.
    Przez sen podróże statkami,
    o jakich tylko zamarzysz.
    Jakie tu harce w potokach,
    żagle nad modrym jeziorem,
    sarny u wrót leśniczówki,
    a wokół – mazurskie bory!
    Tyle tu było radości,
    tajemnych i pięknych miejsc.
    Że wiele z was tu zostawi
    cząsteczkę dziecięcych serc.
    • wypowiedzi na temat treści i formy wiersza
    • wyjaśnienie niezrozumiałych wyrazów i trudności ortograficznych
Faza realizacji - praca w grupach
  1. Podział klasy na grupy według wylosowanych kolorów
    MORZE, JEZIORO GÓRY LAS MIASTO WIEŚ
  2. Gromadzenie słownictwa do tematu wakacje – zapis na tablicy wyrazów i wyrażeń.
  3. Wykonanie plakatu w formie mapy skojarzeń (np. las – szyszki, morze – muszelki) zgodnie z wylosowanym miejscem wypoczynku (osoby, które były w danym miejscu mogą najpierw wybrać grupę)
    • wykorzystanie przyniesionych pamiątek, ilustracji, zdjęć (za zgodą właściciela)
    • wykonywanie napisów, rysowanie ilustracji lub scenek z wakacji
    • sporządzenie wystawki prac
  4. Kilkuzdaniowe wypowiedzi uczniów na temat minionych wakacji z wykorzystaniem plakatów.
Faza podsumowująca
  1. Omawianie plakatów, wybór najciekawszego i najstaranniej wykonanego
    • ocena prac
  2. Ewaluacja – wypełnienie arkusza samooceny


....................
Imię i nazwisko

MOJA PRACA NA LEKCJI

Gromadziłem/łam słownictwo Wypowiadałem/ łam się     
Wspólnie z grupą wykonywałem/ łam plakat     
Znam i przestrzegam zasady bezpieczeństwa w miejscach wypoczynku     
Wiem, jak należy zachować się, aby nie niszczyć przyrody     


Wybierz twoje ulubione kolory i zaznacz w tabeli
........ - WIEM, UMIEM, ROBIĘ TO ŚWIETNIE
........ - STARAM SIĘ, ALE NIE WSZYSTKO JESZCZE MI WYCHODZI
........ - NIE JESTEM Z SIEBIE ZADOWOLONY/ ZADOWOLONA, MUSZĘ POPRACOWAĆ WIĘCEJ

Opracowała:
Jolanta Fabiszak
Nauczyciel nauczania zintegrowanego

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie