Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Wiosna czas Świąt Wielkanocnych

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1468 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Dłuższe, coraz cieplejsze dni, powrót wędrownych ptaków do swoich gniazd i pierwsze kwiaty wzbudzają w nas wszystkich radość. Są zapowiedzią wiosny. Ptaki to najbardziej oczekiwane zwiastuny. Dawniej wierzono, że ten, kto pierwszy zobaczył przylatującą jaskółkę, miał zapewnione powodzenie w życiu, ale ten, kto podpatrywał ptaka wlatującego do gniazda mógł stracić wzrok. Szczególnym szacunkiem darzono bociany. Wg wierzeń, jeśli do dnia 25 marca nie pojawiły się, oznaczało to, że rok będzie nieurodzajny. Złym znakiem było zobaczenie ptaka siedzącego. Natomiast szczęście miało przynieść zauważenie lecącego bociana.
  Aby nadeszła wiosna konieczne było spalenie lub utopienie Marzanny. Morena, Marzaniok, Śmierztecka, Śmiertka, Śmiercicha była uosobieniem zimy i śmierci. Podczas palenia lub topienia kukły obowiązywały pewne zasady: nie wolno było dotykać pływającej już w wodzie Marzanny, bo uschnie ręka; jak najszybciej należało odejść z miejsca obrzędu, nie oglądając się za siebie, bo można zachorować; nie wolno było się potknąć, ani upaść. Począwszy od XIX w. zwyczaj ten stopniowo zmieniał się w zabawę, w której brały udział przede wszystkim dzieci i młodzież. Współcześnie łączony jest z początkiem kalendarzowej wiosny. Wiosna kojarzy się z Wielkanocą. Czas wielkanocny rozpoczyna Niedziela Palmowa zwana też Kwietniową, Wierzbną. Wierzba uważana jest za symbol zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy, zapewniała zdrowie, płodność i bogactwo. Wierzono, że poświęcona palma posiada magiczną moc i chroni przed nieszczęściami. Tę samą moc przypisywano wodzie i ogniu. Wielki Piątek był dniem żegnania z 40-dniowym postem. Urządzano pogrzeb żuru i śledzia. Dzień ten był szczególny, bowiem wówczas przygotowywano ,,święcone” .

      Zwyczaj święcenia pokarmów notuje się już od VIII w. ,a w Polsce od XIV w. Oto siedem podstawowych pokarmów i ich symbolika: Chleb – symbol ciała Chrystusa, także dobrobytu i pomyślności. Jajko – symbol odradzającego się życia i pomyślności. Wędlina – symbol dostatku. Chrzan – symbol siły, wspomagał magiczną moc święconych pokarmów. Ser – symbolizuje rozwój stada zwierząt gospodarczych. Sól – symbol prawdy, oczyszczenia. Ciasto – symbol doskonałości i wszelkich umiejętności.

      W Wielkanoc panował zwyczaj obdarowywania się pisankami. Zwyczaj malowania jaj sięga w Polsce X w. Pisanki, kraszanki, rysowanki, oklejanki miały sens symboliczny. Uważano, że ozdabianie jaj to jeden z warunków istnienia świata. Z pisankami wiążą się też wróżby. Zakochani obdarowując się nimi zapewniali sobie udane małżeństwo. Pisanki to także rekwizyt wielkanocnych zabaw. Zabawa ,,Na wybitki’’. Polegała na toczeniu po stole pisanek, albo stukaniu nimi o siebie.

      Stłuczone stawały się własnością posiadacza nienaruszonej pisanki. Zabawa ,, Toczenie pisanki’’. Na umówiony sygnał zawodnicy ustawieni w szeregu wypuszczają swoja pisankę tak, aby potoczyła się jak najdalej. Ten , którego pisanka wygra zabiera pisanki pozostałych. Ciekawym wariantem jest toczenie pisanek nosem w pozycji ,, na czworakach’’. Zabawa ,, Rzuć pisankę’’ odbywa się w parach i polega na złapaniu pisanki rzuconej przez partnera z jak największej odległości.

      W XVIII w. rozpowszechnił się wielkanocny zajączek jako symbol nadejścia wiosny, a na początku XX w. przywędrował z Niemiec do Polski zwyczaj obdarowywania dzieci słodyczami przez zajączka.

      Poniedziałek Wielkanocny, podobnie jak Wielka Niedziela spędzany jest w gronie rodzinnym. Dawniej nazywano ten dzień: Oblewanka, Lejek, Meus, Emaus, Dyngus, Śmigus i Lany Poniedziałek. Kiedyś dziewczęta chodziły przez wieś z gaikiem, czyli gałązkami świerku, leszczyny, wierzby ozdobionymi wstążkami. Śpiewały wielkanocne pieśni i ludowe przyśpiewki. Natomiast chłopcy jeździli z kogutkiem lub barankiem na kółkach tzw. fraczem. Gdy dziewczęta z chłopcami spotkali się oblewali się wodą.

      Dziś nie rozróżnia się Śmigusa od Dyngusa, a Poniedziałek Wielkanocny nazywany jest Śmigusem –Dyngusem. Śmigus to smaganie, śmiganie, bicie. Chłopcy witkami leszczyny czy brzozy smagali dziewczęta. Nie było to zniewagą, czy brakiem sympatii, a odwrotnie uważano to za formę adoracji. Dyngus to wykupne. Chłopcy-kolędnicy chodzili z życzeniami od domu do domu oblewając wodą. W zamian otrzymywali pisanki i smakołyki z wielkanocnego stołu.

      Współcześnie w dobie techniki, pośpiechu nie wszyscy pamiętają o tradycjach związanych ze świętem Wielkiej Nocy. Magia tych Świąt trwa jednak nadal, a naszym zadaniem jest zachować ją i przekazać dzieciom.

mgr Cecylia Lisowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie